Gezi Rehberi

İran’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Orta Doğu coğrafyası için ön yargılı olanları zengin kültürel dokusu ve etkileyici mimarisi ile alt üst eden İran, günümüzde birçoğu kağıt üzerinde kalan şeriat hükümlerinin arkasına sakladığı dünyası ile sizi harika bir yolculuğa davet etmekte. Bu yüzden İran gezilecek yerler önem arz etmekte.

iran gezilecek yerler

Şiraz, İsfahan, Tahran, Tebriz gibi kentlere ev sahipliği yapan bu ülkede yaklaşık 80 milyon kişi yaşamakta. Siz de bu seksen milyonluk nüfusun arasına karışarak, ülkenin göz alıcı güzelliklerini keşfetme şansını ertelemeyin.

İran Gezilecek Yerler Nelerdir?

Gülistan Sarayı

gulistan

Sosyal ağ hesaplarını süsleyerek binlerce beğeni alacak fotoğraflar çekmek istiyorsanız Golestan Palace’nın (Gülistan Sarayı) göz kamaştıran mimarisini fotoğraflarınızda fon olarak kullanbilirsiniz. Ülkenin en eski yapılarından birisi olarak bilinen ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan bu görkemli saray, 1500’lü senelerde yapıldı.

Tahran Pazarı

tahran pazar

Gülistan Sarayı çevresinde kurulan tarihi bir pazar olan Tahran Pazarı, Tahran kentinin en kalabalık ve en turistik bölgelerinden birisi. Tahran Pazarı, yaklaşık bin seneden bu yana kurulan ve aradığınız hemen her şeyii bulabileceğiniz kadar geniş kapsamlı bir alışveriş noktası. İlk gittiğiniz zaman Kapalıçarşı’ya benzeteceğiniz bu çarşı gün içerisinde fazla kalabalık olduğundan dolayı sabah erken saatlerde ziyaret etmenizde fayda var.

İran Ulusal Müzesi

ulusal

İran Ulusal Müzesi, Tahran’a gelen gezginlerin en fazla ziyaret ettiği yerlerden birisi. İçerisinde on binden fazla parçanın sergilendiği bu müzede, Ahamenişler, Persler ve Medler’e ait bir çok eşya ve eser görebilmeniz mümkün. Tarih öncesi döeneme ait eserlerinde bulundu İran Ulusal Müzesi görülmeye değer.

Nakş-ı Cihan Meydanı

naksi

İsfanah kentinde bulunan Nakş-ı Cihan Meydanı, 89 bin 600 metrekarelik büyüklğü ile dünyanın en büyük meydanlarından birisi olarak kabul edilmekte. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde ye ralan bu meydanın çevresinde de Ali Kapu Sarayı, Şah Camisi ve Şeyh Lütfullah Camii gibi birbirinden farklı ve önemli yapılar bulunmakta.

Heşt Beheşt Sarayı

hest

Kente gelen turistlerin ilgi odağı olan ve İsfahan kentine Süleyman Şah döneminde inşa edilen Heşt Beheşt Sarayı, dönemin en görkemli ve etkileyici yapılarından birisi. İsmi sekiz cennet anlamına gelen bu sarayın önünde ise etrafını saran sıra ağaçlar ile yemyeşil bir görüntü oluşturan Çeher Bag Caddesi bulunmakta.

https://www.youtube.com/watch?v=LuUtXyVN8aI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu