iPhone X Face ID Nasıl Çalışıyor ?

instagram takipçi hilesi

Apple, Iphone X ile beraber akıllı telefon dünyasındaki güvenlik işlemlerini kendi deyimleri ile 2,5 sene öne taşıdı. Face ID isimli üç boyutlu yüz tanıma sistemi Iphone X’in en güvendiği özelliklerden birisi haline geldi. Peki Face ID nasıl çalışıyor?

Face ID nasil calisiyor

Üstün de bulunan çentik, home tuşunun bulunmaması, en iyi OLED ekran, en kırılgan Iphone ve daha bir sürü söylem ile birlikte Iphone X son dönemin en fazla konuşulan teknolojik ürünün

Bunun ile beraber Iphone X’ın getirmiş olduğu Face ID teknolojisi de akıllı telefon piyasasında oldukça fazla tartışıldı. Birçok kullanıcı gereksiz bir işlev olarak değerlendirme yaparken bazıları bu farklı güvenlik uygulamasının en iyisi olduğunu belirtti.

Face ID Nasıl Çalışıyor?

Yeni biyometrik güvenlik sistemi Face ID, kameralar kullanarak kullanıcın yüzüne otuz bin nokta göndererek adeta onun üç boyutlu bir fotoğrafını çıkarmakta. Işık projektörü ve nokta projektörünü aynı anda kullanarak yüz haritanızı oluşturuyor. Bu noktalar insan gözü ile görülemiyor fakat kızılötesi kameralar ile farkedilebiliyor.

Face ID nasil calisiyor 2

Ayrıca ışık projektörü ise görünmez bir kızılötesi ışık yayarak yüzünüzün karanlık ortamlarda bile algılanmasını sağlıyor.

Iphone X’in kamerası kullanıcının yüzünde bulunan ayrıntıları analiz ederek Face ID kurulmuş olduğunda kaydedilen görüntüsü ile karşılaştırıyor ve eşleşmiş olduğu zaman telefonun kilidini açıyor.

Face ID kullanırken güneş gözlüğü, eşarp ve şapka gibi eşyalar kullanılabiliyor ayrıca saç ve sakal traşı gibi değişiklileri algılayabiliyor. Bu bağlamda Apple, Face ID’nin aldatılma olasılığının bir milyonda bir olduğunu iddia ediyor.

Diğer taraftan oldur da Face ID kullanıcıyı tanımaz ise diye düşünen Apple, farklı bir güvenlik katmadı daha oluşturdu. Güç düğmesine beş kez basmak Face ID’yi devre dışı bırakıyor.

https://youtu.be/nmIKDpv73PQ

Iphone X Face ID Özeliği Nedir?

Face ID yani yüz tanıma özelliğine sahip olan Iphone, kilit açma, App Store, iTunes ve Safari gibi otomatik doldurma gibi durumlarda Face ID özelliğini hizmete sunuyor.

 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu