İnternet ve Web

İnternet Kullanıcıların,Baş Belası Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Bitiyor?

instagram takipçi hilesi

Bayağıdır gündemde olan ve internet kullanıcılarını çok yakından ilgilendiren AKK (Adil Kullanım Kotası) ile ilgili yeni gelişmeler var. İnternet Servis Sağlayacılarının AKK ile daha fazla üzret alma karşılığı abonelerine yeni kontratlar satarak senelik abonelikler sağlıyordu. Son zamanlarda Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanlığından bir açıklama gelmişti.Adil kullanım kotasının artık sona ereceğini söylenmişti. İşte bu konuyla ilgili olarak yeni gelişmeleri bu sayfamızdan sizleri aktarıyor olacağınız.

adil kullanim kotasi

Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanı Ahmet Arslan‘ın yeni bir açıklaması oldu.Açıklamasında internet kullanıcılarını yakından ilgilendiren ‘Adil Kullanım Kotası‘nın son bulacağı tarih ile ilgili konuştu.

 

Bakan Arslan, “Adil Kullanım Kotası noktası ile ilgili, Mayıs ayından itibaren kademeli bir geçiş olacak ve 2018 sonu itibariyle tamamen kaldırılacak. Özellikle gece kullanılan internette kotadan düşülmeyecek” dedi.

ADİL KULLANIM KOTASI NEDİR?

internet gitti adil kullanim kotasi

Adil Kullanım Kotası;  internet kullanıcılarının şebeke kullanımı sırasında yoğun veri trafiği uygulayarak neden olabileceği teknik problemleri, hasarları ve ağdaki verimliliğin düşmesini önlemek amacıyla planlanmış bir uygulamadır.

“ADİL KULLANIM KOTASI İLE İLGİLİ KADEMELİ BİR GEÇİŞ OLACAK”

Kurulacak bilinçlendirme merkezinde, internetin bilinçli kullanımına ilişkin bilinçlendirme çalışmalarından, çocuk ve gençlere yönelik atölye çalışmalarına kadar birçok faaliyetin yürütüleceğini belirten Bakan Arslan, şunları kaydetti:

“Bu atölye çalışmalarında robotik uygulamalar, çocuklar için kodlama, web tasarımı gibi birçok faaliyetin de yürütüleceğini bununla birlikte internetin bilinçli ve güvenli kullanımına ilişkin şimdiye kadar yaptığımız farkındalık çalışmalarının da devam edeceğini bir kere daha vurgulamak isterim. Kurulacak olan yeni yardım merkezi bünyesinde psikologlardan, bilişim öğretmenine, sosyal medya uzmanından, bilgi güvenliği uzmanına kadar birçok kişinin interneti en geniş boyutuyla ele aldığı uzman bir grup çalışacak ve bu merkezde bu uzmanlar eşliğinde çocuklarımız, gençlerimiz ve ailelerinin internet kullanımıyla ilgili karşılaştıkları problemlere ilişkin tavsiyeler sunulacak ve danışmanlık hizmeti verilecek.

Türkiye’de öğretim gören ilköğretim ve lise çağındaki gençlerimizden ‘internettesiniz, güvende misiniz?’ videoda çekin gönderin diye bir yarışma düzenlendi. Memnuniyetle ifade etmek gerekir ki özellikle ortaokul çağındaki gençlerimizden çok güzel fikirler çıktı, bu yarışma bence çok güzel oldu. Adil Kullanım Kotası noktası ile ilgili, Mayıs ayından itibaren kademeli bir geçiş olacak ve 2018 sonu itibariyle tamamen kaldırılacak. Özellikle gece kullanılan internette kotadan düşülmeyecek bunu da tekrar vurgulayalım.”

 

Hüseyin Kara

MaksatBilgi'de Genel Yayın Koordinatörüyüm . Aynı zamanda da MaksatBilgi'nin gelişimi adına, yazılarımla destek veriyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu