İnternet ve Web

İnternet Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

instagram takipçi hilesi

İnternet ilk olarak Amerika’da askeri amaçla kullanıldı. 1960 yılların başında soğuk savaş döneminde Rusların nükleer bir saldırısından çekinen Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’a ait değişik eyaletlerdeki bilgisayarları birbirine bağlamak ve haberleştirmek için bir ağ tasarlandı.

Bu ağa ileriki yıllarda üniversiteler dahil oldu. Sonrasında şirketlerin ve son kullanıcıların da dahil olmasıyla bugün İnternet dediğimiz International Network (Uluslararası Ağ) ortaya çıktı. Bu yazımızda İnternetle ilgili ilginç bilgileri derledik.

internet 1181586 1280

50 Beygir Gücü elektrik harcanıyor

horses 1414889 1280
Tahmini olarak 9 milyara yakın cihaz İnternete bağlandığında Russell Seitz ve Michael Stevens’ın yaptığı hesaplamalara göre ortalama 50 beygir gücü elektrik enerjisi harcanıyor.

Dünya üzerinde 7 Milyar İnsanın 2.4 Milyarı İnternet Kullanıyor
Bu hesaplamaların çoğu kesin olarak doğrulanamasa da, çoğu İnternet istatistiği arasında 2 milyardan fazla insanın internet ve Web’i haftalık bir alışkanlık olarak kullandığı tahmin ediliyor.

İnternet bir çilek ağırlığındadır

strawberry 361597 1280
Russel Seitz, çok hassas sayıları belirleyen bir fizikçidir. Bazı atomik fizik varsayımlarıyla milyarlarca ‘hareket halindeki veri’ yaklaşık olarak 50 grama kadardır . Bu da büyük bir çilek ağırlığına eşittir.

İnternete bağlı 9 milyara yakın cihaz vardır

Günümüzde akıllı telefonlar, tabletler, masaüstü bilgisayarlar, sunucular, kablosuz yönlendiriciler, araba GPS üniteleri, kol saatleri, buzdolapları ve hatta gazlı içecek makineleri İnternete bağlanıyor ve İnternet, milyarlarca aleti kapsıyor. Bu sayının 2020 yılına kadar 50 milyar adete ulaşması bekleniyor.

Her 60 saniyede 72 saatlik YouTube videosu yükleniyor

sosyal medya

Kedi videolarından, vloglara, oyun videolarından harlem dans videolarına kadar Youtube’a 60 saniyede 72 saatlik video yükleniyor.

5 Milyon Terabaylık veri bir buğday tanesinden daha hafiftir

food 4509 1280
İnternetteki verilerin 5 milyon terabaytı bir araya getirilse verilerin elektrik enerjisinden bunun da elektronlardan oluştuğu hesaplandığında ağırlığı bir buğday tanesi kadar ancak vardır.

Kuzey Amerikalıların% 78’inden fazlası İnternet’i kullanıyor
İnternetin ortak dili İngilizce olduğundan ve İnternet ilk olarak Amerika’da geliştirildiğinden bugün Amerikalıların %80’ene yakını İnternet kullanmaktadır.

İnternetin 1.7 Milyar Kullanıcısı Asya’da

hong kong 892342 1280
Web’in normal nüfusunun yarısından fazlası Asya’nın bir bölümünde yaşıyor: Japonya, Güney Kore, Hindistan, Çin, Hong Kong, Malezya ve Singapur, kullanıcı oranı yüksek olan ülkelerden sadece bazıları. Bu Asya dillerinde yayınlanan web sayfası sayısı gittikçe artmaktadır ancak hakim web dili İngilizce olmaya devam etmektedir.

Güney Kore ve Japonya İnternete en hızlı bağlantıya sahip

japan 217878 1280
Akamai’ye göre , internet kablolarının dünya çapında ağ altyapısının ve kablosuz sinyalin en hızlı olduğu iki ülke , Güney Kore ve Japonya’da. Ortalama bant genişliği hızı 22 Mbps , ABD’nin çok üstünde olan bu rakam ABD’de 8.4 Mbps.

Web Trafiğinin Yarısından Fazlası Video Akışı ve Dosya Paylaşımı
Medya ve dosya paylaşımı, müzik, film, yazılım, kitap, fotoğraf ve diğer tüketilebilir içeriğin kullanıcılara dağıtımıdır. YouTube videoları, dosya paylaşımının en önemli platformudur. Torrent, P2P , dosya paylaşımının bir diğer popüler formudur. Netflix, Hulu ve Spotify ile birlikte cihazınıza geçici müzik kopyaları gönderen çevrimiçi radyo servisleri de önemli yekun tutmaktadır.

Çevrimiçi arkadaşlık sitelerine senede 1 milyar dolar ödeniyor

rain 2353879 1280
Reuters ve PC World‘e göre, ABD’de çevrimiçi randevu sitelerinin çok sayıda kullanıcısı var. Bu ülkede insanlar kredi kartından ayda 30 dolar ödeyerek arkadaşlık ve dostluk bulmak için bu Web sitelerini kullanıyor.

Kaynak
ReutersPC World

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu