Bilim ve Teknoloji
Trend

Instagram IGTV Nedir? IGTV Nasıl Kullanılır ve IGTV’de Kanal Nasıl Oluşturulur?

instagram takipçi hilesi

IGTV Kısaca Nedir? IGTV ,Instagram’ın yeni video paylaşım platformudur. 1 saate kadar videolar yüklenebilir ve dikey olarak izin verilir. Instagram’ın kendi uygulama içinde yer verdiği bir uygulama özelliğine de mevcut olmasıyla birlikte, ayrıca IGTV uygulamasını edinebilirsiniz.  Instagram’ın yeni özelliği  IGTV’yi nasıl kullanırız IGTV’de nasıl kanal oluştururuz sorularına bu bilgi içeriğimizde cevaplamaya çalışacağım.

Instagram, sadece mobil kullanıcılara özel geliştirdiği IGTV’yi artık hazır duruma getirip yayınladı. İster ayrı bir uygulama olarak kullanabilirsiniz ister Instagram’ın içinde kullanabilirsiniz. IGTV’de 1 saate kadar uzun videoları , dikey formatta yayınlama/paylaşma özelliği sunmakta.

IGTV

IGTV’yi ayr bir şekilde instagram uygulamanızdan bağımsız olarak kullanmanıza imkan sunulmuş durumda. Dilerseniz aşağıda yer vereceğim ; hangi platform kullanıcıysanız o platformun IGTV uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz. İnstagram içinde kullanmak isteyenler güncellemeyi yüklemesi gerekmektedir. Yukarıdaki “yeni ” ve sağ üst kısımda yer alan IGTV logosunu gördüyseniz , zaten güncellemeyi yüklemişsinizdir.

IGTV Nasıl Kullanılır?

Şunu ilk önce belirtelim; her intagram kullanıcısı , aynı zamanda bir IGTV kullanıcısıdır. IGTV uygulamasını açtığında karşınıza ilk olarak , bir ‘… olarak devam et’ seçeneği çıkar. Burada dilerseniz mevcut kullanıcı hesabınızla devam edebilir ya da yeni bir kullanıcı seçebilirsiniz.

IGTV giris
Fotoğraf WEBTEKNO ‘ya aittir.

Uygulamaya giriş yaptıktan sonra, karşınıza dört farklı sekme gelecektir.

Bu sekmelerden ‘Senin için’ sekmesinde,  uygulamanın beğeneceğinizi ön gördüğü videoları size göstermektedir.

Takip Ettiklerin’ sekmesinde takip ettiğiniz kullanıcıların gönderileri görülür.

Popüler’ sekmesinde ilgi alanınıza göre popüler içerikler görüntülenir.

İzlemeye Devam Et’ sekmesinde ise yarım bıraktığınız videoları kaldığınız yerden izlemeye devam etme imkanı sunmaktadır.

Uygulamayı kısaca tanıdıktan sonra dilerseniz diğer merak edilen soruya geçelim.

IGTV’de Kanal Nasıl Oluşturulur?

IGTV kanal olusturma

Bu özelliğe çok dikkat! Çünkü burada Youtube’a rakip olabileceği bir özelliğe sahip.

Sadece bir kullanıcı değil de bir video içerik üretici olmak isterseniz , IGTV’de kanal oluşturmak çok basit. IGTV’de sekmelerin üzerinde yer alan profil resminize tıklayın ve gelen ekranda önce ‘ileri’ sonra da ‘kanal oluştur’ butonuna dokunun (Yukarıdaki resimdeki gibi). Artık kanal oluşturdunuz ! Artık bir IGTV kanalına sahipsiniz. 

Ekranın sağ-orta bölümünde bulunan ‘+’ simgesine dokunarak videolarınızı kanalınıza yüklemeye başlayabilirsiniz.

IGTV’nin Özellikleri ve Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Instagram’ın Youtube ‘ rakip olabilecek bir video paylaşım platformu.
  • Tamamen mobil kullanıcılara göre tasarlanmış.
  • 1 Saate adar uzun videolar paylaşılabiliyor.
  • Videolara , kullanıcılar izin verirse yorum yapılabilir.
  • Şuan için reklamsız ama gelecekte reklam verileceğini duyurdular.
  • İster uygulama üzerinden erişim ister ayrı bir IGTV uygulamasını yükleyerek erişim sağlanabiliyor.
  • Yüklenecek olan videolar sadece  dikey formatta yüklenebiliyor. Yatay olarak çekilen videolar , IGTV tarafından düzenlenmiyor ve öylece yükleniyor. Buna dikkat etmelisiniz. Bu yüzden çekerken Dikey formatta çekiniz.
  • Video çekim özelliğine henüz sahip değildir. Sadece önceden çektiğiniz ve montajını yaptığınız videolarınızı galeriden seçerek IGTV’ye yükleyebilirsiniz.

IGTV , Youtube’a Rakip olabilir mi?

Bu soruyu cevaplamak şimdilik mümkün görünmüyor. Çünkü kısıtlanmış olan ve eksik özellikleri olan yeni bir platform var. Diğer yandan ise insanların gelir elde ettiği bununla birlikte oturmuş bir düzen var. Yani şimdilik Youtube rakip olabileceğini düşünmüyorum kendi adıma.

Kaynak
Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu