Beslenme ve DiyetRamazan Ayı

İftarda Su İhtiyacınızı Karşılayacak Yiyecekler Nelerdir?

İftarda Çok Su içmek Midenizin Şişmesine ve Şştahınızın Kaçmasına Sebep Olur.

instagram takipçi hilesi

Su içmek, vücudumuz için çok önemlidir. Isı ve nem yükseldiğinde, vücudunuzu nemli tutmak her zamankinden daha fazla önem arz etmektedir. Ramazan ayına gireceğimiz şu günlerde pek çok insan oruç tutacak. Oruç tutan insanların bir çoğunun yaşadığı sorun sudur. Gün içinde susayan birey iftarda daha yemek yemeden sürahiyi kafasına dikiyor. Hal böyle olunca da özenle hazırlanan yemekler masada kalıyor.

Uzmanlara göre, aşağıdaki gıdalar su içeriği çok fazladır. Bazı durumlarda, hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olacak besinlerle de doludur. İftarda çok su içmek midenizin şişmesine ve iştahınızın kaçmasına sebep olur .İşte iftarda su ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacak yiyecekler;

su 1

İftarda Çoğu Su ihtiyacınızı Giderecek Besinler

1- Salatalık

Salatalık, cildinizi nemlendirmede, taze salatalıklarla cildi yenilemede ve su ihtiyacınızı gidermede büyük rol oynar. Salatalığın yüzde 95 oranında sıvı içermesine ek olarak, atığı vücuttan uzaklaştırmaya ve cilt tahrişini azaltmaya yardımcı olan anti-enflamatuar bileşikler bakımından zengindir. Yapılan araştırmalar ayrıca salatalıkların kırışıklık karşıtı ve yaşlanma karşıtı aktiviteyi teşvik ettiğini göstermektedir. İftar sofranıza salatalığı da ekleyerek su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

su 2

2- Kereviz

Kereviz sıvı ihtiyacınızı tatmin edebilir. Düşük kalori miktarı, K vitamini, folat ve potasyumdaki yüksek değeri nedeniyle kereviz tüketmek konusunda ısrarcı olmalısınız. Pek çok insan kereviz yemeyi sevmez. Ancak bu sağlıklı gıdayı tüketmek oldukça önemlidir. İftar sofranızda bazı günlerde kerevize de yer açın.

su 3

3- İceberg Marulu

Bu marul türü yüzde 95 oranında su içerdiği için, salatalarınızda sık sık kullanabilirsiniz. Bu onu yaz salatalarınız için iyi bir tercih seçeneği yapar. Bununla birlikte, yapraklı yeşilliklerin kalp sağlığınız için tercih ederseniz, ıspanak ağırlıkça yüzde 91 oranında su ile iyi bir alternatiftir.

su 4

4- Kabak

Bu ramazanda taze, mevsimlik kabaklara dikkat etmelisiniz. Salatalık ve kavun ailelerindeki akrabaları gibi, bu popüler yaz yiyeceğinin su içeriği neredeyse yüzde 95’tir. Daha da iyisi, beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlarda kabakta bulunmaktadır. Lutein ve zeaksantin özellikle göz sağlığı için çok önemlidir.

su 5

5- Karpuz

Yaz aylarının olmazsa olmazı karpuzdur. Karpuz meyve familyasının en sulu ürünlerinin başında yer almaktadır. Karpuzu iftar sofralarında kesinlikle sofrada bulundurmalısınız. Eğer ki ramazan ayı kış aylarına denk gelir ise diğer alternatif meyveleri tercih edebilirsiniz. Karpuz yüzde 91 oranında su içerir.

Bu yaz meyvesi, hücreleri güneş hasarından korumaya ve cildinizi iyileştirmeye yardımcı olabilecek bol miktarda likopen içermektedir. Çok fazla su içmek yerine karpuz iyi bir seçenek olabilir.

su 6

6- Çilek

Çileği tatlı olarak yiyebilecek kadar tatlıdırlar. Ancak çileklerin faydaları lezzet ve yüzde 91 oranında sıvı içeriğinin ötesine geçer. Geliştirilmiş bilişsel işlevle ilişkili bileşikler olan zengin bir flavonoid kaynağıdır.

su 7

7- Karnabahar

Size bir sürprizimiz var. Karnabahar aslında ağırlıkça yüzde 92 sudur. C vitamini, K vitamini ve diğer önemli unsurlar açısından zengindir. Karnabahar ve diğer turpgiller sebzeler, kolesterolü düşürmeye ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilecek besinler içerir.

su 8

Sıvı İhtiyacınızı Gideren Yiyecekler ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=sSZmD3JNkVo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu