Yabancı Erkek Ünlüler

Heath Ledger Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Heath Ledger

Tam adı: Heathcliff “Heath” Andrew Ledger / Heath Ledger
Doğum tarihi: 4 Nisan 1979
Doğum yeri: Perth, Avustralya
Ölüm tarihi: 22 Ocak 2008 / 28 yaşında öldü.
Ölüm yeri: SoHo, New York, ABD
Boyu: 1,85 cm
Burcu: Koç
Ailesi: Kim Ledger – Sally Ledger
Kardeşleri: Kate Ledger, Olivia Ledger, Ashleigh Bell
Çocuk (ları): Matilda Ledger
Mesleği: Aktör
Aktif Yılları: 1996-2008
imdb-logo

Hakkında

Heath Ledger Kimdir? Heath Ledger, Avustralyalı aktördü. Dünyada en tecrübeli oyunculardan oluşan bir liste yapılacak ise eğer Heath Ledger’ın ismi kesinlikle anılmayı hak ediyor. Ömrü çok kısa olmasına rağmen, bir oyuncu olarak elde ettiği başarılar, bu kısa dönemde bile sinemaseverler tarafından çok uzun süre hatırlanacaktır.

İlk çıkışını ‘Roar‘ adlı televizyon dizisi ile yapan Heath, oyunculuk hünerini ‘The Brothers Grimm‘ ve ‘Brokeback Mountain‘ gibi birçok film ile kanıtladı. Bu filmlerdeki rolleri, birçok ödül töreninin jüri üyeleri tarafından fark edildi ve performansları için onu birçok kere onurlandırdı. Ancak Ledger’ın, başına buyruk film yapımcısı Christopher Nolan‘ın ‘Kara Şövalye‘ filmindeki Joker’i canlandırması, onu dünya çapında bir ün kazandı. Birçok eleştirmen ve izleyici, Ledger’ın performansını Marlon Brando ve Al Pacino gibi geçmiş yılların harikalarının eserleri ile karşılaştırdı ve hatta onu tüm zamanların en büyük aktörlerinden biri olarak selamladı.

Heath Ledger’ın işine olan bağlılığı, tüm film kardeşliğinin saygısını kazandı ve oyuncunun diğer birçok kariyer dönüm noktasına ulaşmadan vefat etmesi talihsiz bir durum oldu.

Heath, 4 Nisan 1979 yılında Avustralya’nın Perth kentinde Kim ve Sally Ledger’in çocukları olarak dünyaya geldi. Heath’in annesi Fransızca öğretirken babası yarış arabası sürüşü alanında kariyer yaptı. İlköğrenimini ‘Mary’s Mount İlköğretim Okulu‘ ve ‘Guildford Gramer Okulu‘ gibi kurumlarda gördü. Daha on yaşındayken Ledger, okul yıllarında katıldığı oyunlardan birinde Peter Pan rolünü oynadı.

Heath Ledger, henüz 17 yaşındayken oyunculuk kariyerine devam etmek için eğitimine ara verdi. Ve 1996 yılında ‘Sweat‘ adlı televizyon dizisinde eşcinsel bir adamın rolünü üstlendi.

Heath Ledger Kariyeri

1997 yılında Ledger’ın kapısını ‘Roar‘ ve ‘Home and Away‘ şeklinde iki fırsat çaldı. ‘Roar‘ dizisi bir fantezi aksiyon macera dizisi iken, ‘Home and Away‘ Avustralyalı izleyicileri hedef alan bir pembe diziydi.

Aynı yıl vizyona giren Avustralya filmi ‘Blackrock‘, Ledger’ın ilk sinema filmi oldu. Ledger, bu 1997 yılı gerilim filminde Toby Ackland‘ın rolünü denemişti.

1999 yılında Heath Ledger, gişe rekorları kıran Amerikan komedi filmi olan ‘Senden Nefret Ettiğim 10 Şey‘de rol aldı. Bu filmde Heath’in canlandırdığı Patrick Verona karakteri olay örgüsü için büyük önem taşıyordu. Aynı yıl Avustralya suç filmi olan ‘Two Hands‘ de rol aldı. Film, bir dizi oyuncu ve hatta ‘En İyi Erkek Oyuncu‘ kategorisinde Ledger için adaylık aldı.

İlk birkaç çalışması ile film endüstrisinde ses getiren Ledger, 2000 yılında Hollywood ikonu Mel Gibson‘ın başrol oyuncusu ‘The Patriot‘un bir parçası oldu. Aynı yıl içinde Ledger, ünlü oyuncu Halle Berry‘nin de yer aldığı ‘Canavar Balosu‘nun oyuncu kadrosuna dahil oldu.

2001-2003 döneminde, Heath Ledger, ‘A Knight’s Tale‘, ‘The Order‘, ‘The Four Feathers‘ ve ‘Ned Kelly‘ olmak üzere dört filmde daha rol aldı. Sadece 2005 senesinde, Ledger’ın yer aldığı üç film, ‘Grimm Kardeşler‘, ‘Casanova‘ ve ‘Lords of Dogtown‘dur. Bu üç filmdeki rolleri ile büyük beğeni topladı ve hem film endüstrisinin içinden hem de izleyiciler tarafından dikkat çekmesini sağladı.

Heath’in kariyeri ise Ang Lee‘nin yönettiği ‘Brokeback Mountain‘ filminin yayınlanmasından sonra zirveye ulaştı. Film Ledger’a pek çok tanınma kazandırdı ve hatta onu film dünyasının en güvenilir aktörlerinden biri konumuna getirdi.

Bir sonraki filmi ‘Candy: A Novel of Love and Addiction‘ adlı romana dayanan 2006 yılı yapımı olan ‘Candy‘ idi. Bu filmde Dan karakterine hayat vermesi ona çok sayıda ödül kazandırdı.

Aynı yıl Ledger yönetmenliğe de adım attı ve Avustralyalı oyuncu hip-hop albümü ‘Cause an Effect‘in bir parçası için bir müzik videosu çekti. Ledger’ı ölümsüz yapan rol ise 2008 yılı yapımı ‘Kara Şövalye‘ filminde Joker‘i canlandırmasıydı. Film dünya çapında en çok hasılat yapan film haline geldi ve bu oyuncu prestijli Akademi Ödülü ile onurlandırıldı.

Heath Ledger Özel Hayatı

Heath Ledger gençliğinde harika bir satranç oyuncusuydu ve daha 10 yaşındayken bile bir yarışma kazandı.

Ledger, oyunculuk dışında Naomi WattsLisa Jane ve Heather Graham gibi tanınmış aktrisler ile olan aşkları ile tanınıyordu. 2004 tarihinde Ledger, ‘Brokeback Mountain‘ filminin çekimleri sırasında aktris Michelle Williams ile görüşmeye başladı. İkili daha sonra ise gelecek yıl doğan Matilda Ros adında bir kız çocuğunun ebeveyni oldu. Ancak Heath’in Michelle ile olan ilişkisi kısa süre sonra bozuldu ve ayrıldılar.

Heath Ledger Ödülleri

Heath Ledger ‘Candy‘ filmindeki rolü ile ‘En İyi Erkek Oyuncu‘ kategorisinde ‘Avustralya Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü‘ kazandı.

Heath, ‘Brokeback Mountain‘ filmindeki rolü ile ‘En İyi Erkek Oyuncu‘ kategorisinde ‘New York Film Circle Ödülü‘ ile onurlandırıldı. Hatta aynı filmdeki Ennis Del Mar rolü ile prestijli ‘En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü‘ne ve ‘Başrolde En İyi Erkek Oyuncu BAFTA Ödülü‘ne aday gösterildi.

Ne yazık ki, Heath Ledger, en iyi çalışması ‘Kara Şövalye‘nin yayınlanmasından aylar önce aşırı dozda uyuşturucu nedeni ile 2008‘in başlarında öldü. Ölümünden sonra ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü‘ ve Hollywood gişe rekorları kıran ‘Kara Şövalye‘deki performansı ile ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Altın Küre Ödülü‘ ile onurlandırıldı.

Heath Ledger Filmleri

 1. 2009 The Imaginarium of Doctor Parnassus / Tony
 2. 2008 Kara Şövalye / Joker
 3. 2007 Beni Orada Arama / Bob Dylan
 4. 2006 Candy / Dan
 5. 2005 Casanova / Giacomo Casanova
 6. 2005 Brokeback Dağı / Ennis del Mar
 7. 2005 Grimm Kardeşler / Jacob Grimm
 8. 2005 Lords of Dogtown / Skip Engblom
 9. 2003 Günahların Bekçisi / Alex Bernier
 10. 2003 Ned Kelly / Ned Kelly
 11. 2002 Dört Cesur Arkadaş / Harry Faversham
 12. 2001 Kesişen Yollar / Sonny Grotowski
 13. 2001 Şövalye / Sir William Thatcher
 14. 2000 Vatansever / Gabriel Martin
 15. 1999 Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi / Patrick “Pat” Verona
 16. 1999 Two Hands / Jimmy
 17. 1997 Patiler / Oberon
 18. 1997 Blackrock / Toby
 19. 1992 Clowning Around / Öksüz soytarı

Heath Ledger Tv İşleri

 1. 1997 Home and Away / Scott Irwin
 2. 1997 Roar / Conor
 3. 1996 Sweat / Snowy Bowles
 4. 1993 Ship to Shore / Sürücü

Videoları

Fotoğrafları

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu