Yabancı Erkek Ünlüler

Christopher Nolan Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Christopher Nolan12

Tam adı: Christopher Edward Nolan / Christopher Nolan
Doğum tarihi: 30 Temmuz 1970
Doğum yeri: Londra
Boyu: 1.81 m
Ailesi: Brendan James Nolan (baba), Christina Nolan(anne), Jonathan Nolan, Matthew Francis Nolan
Eşi: Emma Thomas
Çocuk (ları): Magnus Nolan, Oliver Nolan, Flora Nolan, Rory Nolan
Mesleği: Yönetmen, senarist, yapımcı
Aktif Yılları: 1989’dan bu yana

imdb-logo

Hakkında

Christopher Nolan kimdir? Christopher Nolan, 1970 Londra doğumlu İngiliz film yönetmeni, senaristi ve yapımcısıdır. Kariyeri boyunca yaptığı filmlerin başarısıyla 21. yüzyılın gördüğü en iyi yönetmenlerden biri sayılır. Londra’da doğan Nolan, çocukluğunu Londra ve Chicago arasında gidip gelerek geçirmiştir. Hem İngiliz vatandaşlığı hem de Amerikan vatandaşlığı bulunmaktadır. 7 yaşında film çekmeye merak salan Christopher Nolan o günden beri kamerasını elinden bırakmayıp günümüzün en başarılı filmleri arasında olan kariyerinin temelini sağlamca atmıştır.

Star Wars hayranı olan Christopher Nolan, 8 yaşında ona benzeyen stop motion bir film çekti. 11 yaşındayken film yönetmeni olmaya karar verdi ve bu hayalini gerçekleştirmek için çalışmaya başladı. Üniversiteye Londra Üniversitesi Akademisi’nde gitti ve İngiliz Dili Edebiyatı okudu. O yıllarda sinema kulübüne katılarak birçok kısa film çekme fırsatı buldu. Akademi adaylığı bulunan Genghis Blues belgeselinde jeneriğe ismini kurgusal yardımcı olarak yazdırabildi.

İlginizi çekebilir: Christopher Nolan’n Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Efsane Filmi

1997 yılında film yapımcısı Emma Thomas ile evlendi. 1998’de 6000 dolar bütçesiyle ilk filmi olan Following’i çekti. Film çok beğenildiği için bir film şirketiyle anlaşarak sonradan kült filmlerinden olacak Memento isimli filmi yaptı. Memento, $4.5 milyon bütçeyle çekildi. 2000 yılında yayınlanan film Oscar ve Altın Küre ödüllerini kazandı.

2002 yılında başrollerinde Al Pacino ve Robin Williams’ın oynadığı Norveçli bir filmden uyarlanan Insomnia filmini çekti. Psikolojik gerilim filmi olan Insomnia da çok büyük ses getirdi ve gişede büyük hasılat ve başarı sağladı.

Christopher Nolan’ın Dönüm Noktası Olan Film

Christopher Nolan, 2005’e kadar filmlerinden birçok başarı elde ederek zaten adını duyurmuş bir yönetmen olmuştu ancak asıl olay çocukluk kahramanı Batman filmini yeniden yapmasıyla patladı. Christian Bale’in Batman’ı canlandırmasıyla yaratılan yeni Batman serisi, ‘Batman Başlıyor’ ismiyle 2005 yılında vizyona girdi. Batman o yılın en fazla hasılat yapan Amerika’da beşinci, dünya çapında ise dokuzuncu filmi oldu.

İlginizi çekebilir: Oppenheimer Film Konusu ve Oyuncuları

Batman serisine devam ederken 2006 yılında Prestige isimli kült filmlerinden birini daha yaptı. Daha sonra 2008 yılında Batman serisinin ikinci filmi The Dark Knight vizyona girdi. Bu filmde gişe ve hasılat istatistiklerini uçurarak rekorlara imza attı.

2010 yılında Leonardo Di Caprio’nun başrolünü oynadığı Inception isimli kült filmi yaptı.

2012 yılında yaptığı Batman serisinin son filmi Kara Şövalye Yükseliyor  çekildi. Film 1 Milyar dolar sınırını geçerek tüm zamanların en çok izlenen filmi olmuştur.

2014 yılında Interstellar isimli filmini, 2017’de ise Dunkirk isimli filmini vizyona sokmuştur.

Değişik açıları ve tarzıyla bilinen Christopher Nolan, yaşayan en yaratıcı ve ilginç yönetmenlerden biri olarak kabul edilir. Bir sinemacı olmasına rağmen teknolojiyle ilişkisi sıfırdır. Cep telefonu bile kullanmadığı bilinir.

Filmlerinde gerilimi ve soğukluğu, içeriklerinde varoluşsallığı ve etik değerleri ön plana çıkarır. Film müziklerinde her zaman Hans Zimmer ile çalışır. Senarist olarakta kardeşi Jonathan ile işbirliği yapmaktadır. Kariyeri boyunca az ama kesinlikle öz ve kült filmler çıkarmıştır.

Christopher Nolan Filmleri

  1. 1998 – Takip
  2. 2000 – Memento
  3. 2002 – Insomnia
  4. 2005 – Batman Başlıyor
  5. 2006 – Prestij
  6. 2008 – Kara Şövalye
  7. 2010 – Başlangıç
  8. 2012 – Kara Şövalye Yükseliyor
  9. 2014 – Interstellar
  10. 2017 – Dunkirk

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=eu89x6y-m28

 

Fotoğrafları

Kaynak
YoutubeGoogle araması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu