Film & Dizi Önerisi

Christopher Nolan’ın Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Efsane Filmi

instagram takipçi hilesi

Sinema sektöründe isim yapmış yönetmenler arasında en dahi ve değişik olarak bilinen Christopher Nolan izleyicilerini şaşırtmayı seven isimlerden biridir. Bambaşka bir dünyaya aitmişçesine yarattığı filmleri, kendine has film grameriyle bugüne kadar izlediğimiz en başarılı filmlerden birçoğuna imza atmıştır. Bilimkurgu türünde taht sahibi olmaya en büyük aday olan Nolan’ın mutlaka izlemeniz gereken birbirinden başarılı 5 filmini listeliyoruz.

1- Interstellar – 2014

İzleyici kitlelerinden hala nasıl bir film olduğunu anlamayanların bulunduğu, zor bir film olan Interstellar, Christopher Nolan’ın senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı en başarılı yapımlardan biridir. Film kadrosunda Matthew McConaughey, Anne Hathaway gibi isimler yer almaktadır.

2014 yılında vizyona giren film yaşamın iklim değişikliği, kuraklık, küresel sorunlar sebebiyle tehlikeye girmesiyle başlayan sorunları anlatır. Yeni yaşam kapıları aramak için uzayda dönen hikaye aslında bambaşka bir döngüyü anlatmaktadır. IMDB puanı 8.6 olan filmi mutlaka izlemelisiniz.

2- Inception – 2010

2 685x428

Inception filmini izledikten sonra rüyalara olan bakışınızın değişmesine hazır olun. Leonardo DiCaprio’nun başrol oynadığı film vizyona girdikten sonra çok uzun süre boyunca gündem oldu. Christopher Nolan’ın yine izlerken insan zihnini karmakarışık yaptığı, düşünmelere zorladığı başarılı filmlerinden biridir.

Zihnin en zayıf anı olan rüya görme sırasında zihni ele geçirmeye ve yönlendirmeye çalışan kişilerin yaşadıkları hikaye ve maceraları anlatmakta olan film 2 buçuk saat sürmektedir. 2010 yapımı Inception, en iyi görüntü yönetimi Oscar’ı gibi 4 dalda ödül almıştır. IMDB puanı 8.8’dir.

3- The Prestige – 2006

3 685x913

2006 yılında ABD, Birleşik Krallık ortak yapımı olan Prestige filminin yönetmenliğini de Christopher Nolan yapmıştır. Film Christopher Priest’in aynı isimli romanından uyarlanmıştır. İki sihirbaz arkadaşın birbirleriyle girdikleri mücadelede nasıl dostluktan düşmanlığa evrildiklerini anlatır.

Cristian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson gibi isimleri bulunduran başarılı kadrosuyla mutlaka izlenmesi gereken efsane filmlerden biridir. IMDB puanı 8.5’dir.

4- Akıl Defteri ‘’Memento’’ – 2000

4 685x1005

2000 yılından Christopher Nolan tarafından yazılan ve yönetilen kült filmlerden biri Memento, tüm zamanların en iyi filmleri arasında yer alır. Başarılı bir psikolojik gerilim filmidir. Leonard Shelby, isimli baş karakterin peşinde olduğu bir intikam hikayesi anlatılmaktadır. Filmin sonu başından başlar ve tam tersi kurguyla işlenir. Memento filminin IMDB puanı 8.5’dir.

5- Dunkirk – 2017

2017 yapımlı Dunkirk filmi Tom Hardy ve Cillian Murphy isimlerini kadrosunda bulundurmaktadır. İkinci Dünya Savaşının seyrini etkileyen olay Dunkirk’i anlatır. Farklı bakış açılarıyla seyirciye aktarılan film tansiyonun hiç düşürülmediği bir filmdir. Christopher Nolan’ın yazdığı ve yönettiği filmin IMDB puanı 8.0’dir.

Bonus

Batman Begins – 2005

bons 685x913

Ailesini küçük yaşta kaybeden Bruce Wayne’nin adalet savaşını ele alan hikaye Christopher Nolan’ın tüm filmlerinden ayrı tutulup izlenmesi gereken bir seridir. DC Comics’in efsane karakteri Batman’ın yapılan en iyi film serisinin ilk filmi 2005 yılında yapılan ‘Batman Begins’ filmidir. Gotham’daki kötülüklere karşı savaşan Batman rolünde Christian Bale vardır. Katie Holmes, Morgan Freeman‘ın da bulunduğu film yapılan en başarılı çizgi roman uyarlamalarından biridir. IMDB puanı 8.3’dür. Devam filmleri ise The Dark Knight ve The Dark Knight Rises’dir.

Filmlerin Fragmanları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu