Politika

Havacılık Kazalarında Ölen Devlet Liderleri

instagram takipçi hilesi

Havacılık Kazalarında Ölen Devlet Liderleri! İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, 19 Mayıs 2024 Pazar günü helikopter kazasında yaşamını yitirdi. Kazada Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan da bulunuyordu. Helikopterde yer alan 9 kişiden kurtulan olmadı. Dünya siyasetinde daha önce de pek çok uçak ve helikopter kazası yaşandı. Bu kazalarda birçok devlet lideri hayatını kaybetti. Bu yazımızda sizlere geçtiğimiz yıllarda havacılık kazalarında ölen devlet liderlerini derledik.

İlginizi çekebilir: Helikopterler Neden Düşer?

havacilik kazalarinda olen devlet liderleri 3

Havacılık Kazalarında Ölen Devlet Liderleri

9 Aralık 1936: İsveç Başbakanı Arvid Lindman, Douglas DC-2 tipi uçağı ile havalandıktan kısa süre sonra Croydon Havaalanı yakınlarında yoğun sisten dolayı evlere çarptı ve hayatını kaybetti.

7 Eylül 1940: Bir uçak kazası geçiren Paraguay Devlet Başkanı Mareşal Jose Felix Estigarribia, bu kaza sonucunda yaşamını yitirdi.

4 Temmuz 1943: Wladyslaw Sikorski, İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya’nın sürgündeki hükümetinin lideriydi. Bindiği uçağın Cebelitarık’ta düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

16 Haziran 1958: Cruzeiro hava yolu şirketine ait olan uçakla seyahat eden Brezilya Devlet Başkanı Vekili Nereu Ramos, uçağın kaza yapması sonucu hayata veda etti

29 Mart 1959: Orta Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı ve bağımsızlık kahramanı Barthelemey Boganda, uçağının düşmesi ile birlikte sonucu hayatını kaybetti.

18 Eylül 1961: Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Dag Hammarskjold’un uçağı, barış arabuluculuğu için bulunduğu Kongo’da bugünkü Zambia sınırlarında düştü. Bu kazada Hammarskjold dahil 16 kişi hayatını kaybetti.

14 Mayıs 1966: Irak Cumhurbaşkanı General Abdüsselam Arif, bir helikopter kazasında yaşamını yitirdi. Arif, Şubat 1963’te gerçekleşen darbe ile göreve gelmişti.

27 Nisan 1969: Bolivya Devlet Başkanı General Rene Barrientos, Cochabamba şehrinde yaşanan helikopter kazasında hayatını kaybetti.

18 Ocak 1977: Eski Yugoslavya Başbakanı Dzemal Bjedic, Learjet 25 tipi uçak ile seyahat ediyordu. İçerisinde bulunduğu uçak Bosna Hersek’in Kresevo kenti yakınlarında yer alan Inac Dağı’na çarpması sonucu düştü. Kazada Bjedic, eşi ve 6 kişi hayatını kaybetti.

27 Mayıs 1979: Afrika zirvesine katılmak için yola çıkan Moritanya Başbakanı Yarbay Ahmet Busseyf’i taşıyan uçak, Dakar açıklarında denize düştü. Bu kazada Busseyf öldü.

4 Aralık 1980: Portekiz Başbakanı Francisco Sá Carneiro ve Savunma Bakanı Amaro da Costa’ın içerisinde bulundukları uçak havalandıktan kısa bir süre sonra Lizbon’a düştü. Kazada ikisi de yaşamlarını yitirdi.

24 Mayıs 1981: Ekvador Cumhurbaşkanı Jaime Roldós Aguilera ve Savunma Bakanı General Marco Aurelio, uçaklarının Peru sınırına yakın bir bölgeye düşmesi sonucu hayatlarını kaybetti.

havacilik kazalarinda olen devlet liderleri 2

İlginizi çekebilir: İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Kimdir?

1 Ağustos 1981: Panama Devlet Başkanı Omar Torrijos, uçak kullanabilen bir devlet başkanıydı. Bir gün kullandığı küçük uçağın ormana düşmesi sonucu yaşamını yitirdi.

19 Ekim 1986: Mozambik Cumhurbaşkanı Samora Machel ve heyetini taşıyan uçak, Güney Afrika sınırına yakın bir noktada kaza kırıma uğradı. Bu kazada, Machel ve Mozambik hükümetinden bazı bakanlar da dahil olmak üzere toplam 33 kişi hayatını kaybetti. Kaza sonrası uzmanlar tarafından yapılan incelemelerde, pilot hatalı bulundu.

1 Haziran 1987: Beyrut’a gitmek üzere helikoptere binen eski Lübnan Başbakanı Reşid Karami, helikopterde meydana gelen bomba patlaması sonucu öldü. Yaklaşık 300 gram ağırlığındaki bomba, Karami’nin oturacağı koltuğun arkasına yerleştirildi ve helikopter havalandıktan kısa süre sonra patlatıldı. Bu saldırıda yalnızca eski Başbakan Karami yaşamını yitirdi.

17 Ağustos 1988: Dönemin Pakistan Devlet Başkanı General Ziya’ül Hak, beş general ve ABD Büyükelçisi Arnold Lewis Raphel ile birlikte C-130 tipi askeri uçakta seyahat ederken, uçak başkent İslamabad’ın yaklaşık 530 kilometre güneyinde, Bahawalpur yakınlarında düştü. Kazada hiç kimse kurtulamadı. Araştırmacılar, kazanın sabotaj olabileceğini belirtti.

6 Nisan 1994: Burundi Cumhurbaşkanı Cyprian Ntaryamira ve Ruanda Devlet Başkanı Juvénal Habyarimana’yı taşıyan uçağa, Kigali Havalimanı yakınında ateş açıldı. Uçak, başkanlık sarayının bulunduğu bölgeye düştü ve kazada kimse kurtulamadı.

26 Şubat 2004: Bosna Hersek’in Mostar şehri yakınlarında gerçekleşen bir uçak kazasıyla Boris Traykovski ve beraberindeki heyet trajik bir şekilde hayatını kaybetti. Kazada, Traykovski ve danışmanları da dahil olmak üzere 8 kişi hayatını kaybetti. Kazanın sebebini araştıran uluslararası komisyon, yaptığı incelemeler sonucunda kazanın “pilot hatası” nedeniyle gerçekleştiğini belirtti.

10 Nisan 2010: Polonya’da gerçekleşen bir başka trajik olayda, dönemin Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ve 96 kişilik bir heyet, Rusya’nın Smolensk Havalimanı’na yönelen Tupolev 154 tipi uçaklarıyla ormanlık bir alana düştü. Bu olay, Katyn Katliamı’nı anma törenine katılmak üzereyken gerçekleşti. Ne yazık ki, uçaktaki hiç kimse kazadan sağ kurtulamadı.

5 Şubat 2024: Eski Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, Robinson R 66 isimli helikopter ile seyahat edşyordu. Helikopter seyahat halindeyken Los Rios’da yer alan Ranco Gölü’ne düştü. Kısa süre sonra kalkıştan sonra meydana gelen şiddetli yağmur ve yoğun sis nedeniyle meydana gelen bu kaza sonucunda helikopterde bulunan 3 kişi, göle atlayarak kendi imkanlarıyla kıyıya ulaşmayı başardılar. Ne yazık ki, eski Devlet Başkanı Pinera emniyet kemerini çözemediği için kurtulamadı.

Havacılık Kazalarında Ölen Devlet Liderleri İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu