Bilim ve Keşif

Helikopterler Neden Düşer?

instagram takipçi hilesi

Helikopterler Neden Düşer? Helikopterler, açık deniz personelini petrol platformlarına ve arama kurtarma operasyonlarını gerçekleştiren gemilere, yangınla mücadele, askeri operasyonlara personel taşımak ve turizm gibi pek çok farklı nedenle kullanılmaktadır. Dikey kalkış, ileri, yanal ve geri hareketler gibi pek çok uçuş yetenekleri ve kabiliyeti, onları sabit kanatlı uçakların gidemediği uzak ya da kalabalık bölgelere gidilebilmesi için ideal hale getirir.

helikopterler neden düşer

Helikopterler, yararlı oldukları kadar da dikkatsizlik ya da ihmal söz konusu olduğunda çok tehlikeli olabilir. Suikast amacı ile de sık sık tercih edilen yöntemlerden bir tanesi de helikopter düşürmek ya da düşmesine sebep olmaktır. Ülkemizde de en bilinen helikopter suikastlerinden bir tanesi de Muhsin Yazıcıoğlu‘dur.

Pek çok uzman helikopter kazalarının sebeplerini, operasyonel ya da mekanik olarak iki ana kategoriye ayrılabilir. Bu durum terör bölgesinde yaşadığımız için bizim ülkemizde operasyonel, mekanik ve suikast olarak üç şekilde ifade edilmektedir.

Helikopterlerin Düşme Nedenleri

Helikopterler, güvenli bir şekilde çalışmak için yüksek derecede beceri gerektiren karmaşık hava araçlarıdır. Uçuşun planlanması, uçması, eğitimi ya da bakımı sırasında çarpışmaya ya da düşmeye sebep olan operasyonel hata meydana gelebilir.

helikopterler neden düşer

Helikopter kazalarına neden olan bazı durumlar şunlardır;

  • Bir uçuş rotasını düzgün şekilde planlanmaması
  • Helikopterin bakımını yeterince yapılmaması
  • Aracı düzgün bir şekilde kullanılmaması
  • Helikopterin güvenli olmayan koşullarda kullanılması
  • Uçuş ve bakım personeli için uygun eğitimin yapılmaması
  • Uygun eğitim kılavuzlarının ve operasyonel prosedürlerin sağlanmaması
  • Uygun gözetim ve inceleme prosedürlerinin takip edilmemesi
  • Helikopterin düşmesi için dışarıdan bir müdahalede bulunulması
  • Yakıtın yeterince doldurulmaması
  • Sis, yağmur vs. hava durumlarının göz ardı edilmesi

Bir helikopterin düşmesi için yukarıdaki nedenlerden daha fazlası da gerekli olabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, özellikle askeri bir helikopterin düşmesi akıllara ilk olarak bir suikast girişimini getirir. Özellikle de terör bölgesinde yer alan ülkemizde bu durum böyledir. Fakat, her helikopter düşmesi de suikast ihtimali taşımaz.

Bir uçakta ya da helikopterde geri döndürülebilir bir hasar meydana gelirse buna kırıma uğramak denir. Yani uçak ya da helikopter kazadan sonra onarılıp tekrardan kullanılabilecek durumdaysa ve herhangi bir can kaybı yoksa buna kırıma uğradı denir. Eğer olayda can kaybı var ise buna kırım değil kaza denir.

helikopterler neden düşer

Helikopterler Neden Düşer? ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=VcwgLkAVuyQ

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu