Hangi Gözlük Sana Uygun?

Bana hiçbir gözlük yakışmıyor diyenler için rehber niteliğinde bir yazı

instagram takipçi hilesi

Güneş gözlüğü; özellikle yaz aylarında hem sağlık hem de görsel açıdan oldukça önemli bir aksesuardır. Özellikle son yıllarda stilin tamamlayıcısı olan gözlük modelleri, sokak modasına da öncülük eder. Gözlük seçimi, dikkat ve özen isteyen bir süreçtir. Yüz şekline uygun olmayan gözlükleri takmak yakışmamasının yanı sıra yüzü olduğundan daha farklı bir boyuta sokar. Bu nedenle ilk olarak yüz şeklinin belirlenmesi gerekir.

Yüz Şekli Nasıl Belirlenir?

yuz sekli

Yüz şeklini belirlemenin birçok yöntemi vardır. Bunlardan ilki; bir aynanın karşısınına geçin. Çenenize, yanaklarınıza ve alnınıza hayali çizgiler çekin. Bu çizgiler sonucunda ortaya çıkan şekil neye benziyorsa yüz şekliniz de odur. Bir diğer yöntem ise; yazıcıdan yüzünüzün tam olarak belli olduğu, saçlarınızın toplu olduğu bir fotoğrafı çıkartın.  Fotoğrafta yine aynı yerlere noktalar koyarak ortaya çıkan noktaları birleştirin.  Ortaya çıkan şekil yüz biçiminizdir. Yüz şeklinizi belirledikten sonra sıra geldi gözlük seçimine.

Yüz Şekline Uygun Gözlük Seçimi

Yüz şekliniz oval ise; diğer yüzlere göre daha şanslısınız. Birçok gözlük tipi sizin için uygundur.

oval yuz sekli

Yüz şekli yuvarlak olanlar; yanakların büyük alnın geniş olduğu tiptir. Bu tip yüze sahip kişilerin kesinlikle yuvarlak ve küçük gözlükleri kullanmaması gerekir. Bunun yerine köşeli ve dikdörtgen gözlüklerden kullanmak daha doğru bir seçimdir.

yuvarlak yuz sekli

Kare yüz şekli; yanakların kemikli olduğu bir biçimdir. Kare yüz tipine uygun gözlük modelleri: Oval, kelebek ve kedi gözüdür. Bu gözlük biçimleri gözleri ön plana çıkarması ile tercih edilir.

kare yuz sekli

Kalp yüz şekli; geniş bir alın ve dar bir çeneye sahiptir. Bu nedenle dikkatlerin çeneye yönlenmesini sağlayan gözlük modellerini tercih etmelidir. Bu yüze uygun gözlük şekilleri; açık renkli, ince çerçeveli ve dikkatlerin alt çerçeveye yöneldiği modellerdir.

kalp yuz sekli

Gözlük Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

gozluk

Gözlük şeklinden daha önemli olan konu gözlüğün sahip olduğu özelliklerdir. Sağlık açısından uygun olmayan gözlükler, gözleri güneşten korumadığı gibi zarar da verebilir. Bu nedenle UV koruması yüksek olan gözlüklerden seçilmesi gerekir. Özellikle optik uzmanları; sağlık açısından kahverengi ya da siyah camlı gözlükler arasından seçim yapılması gerektiğini vurgular. Ayrıca polarize camlı gözlük seçimler görme kalitesini arttıran etkiler arasında yer alır. Buna göre gözlük seçerken gözlük fiyatları  ya da gözlük markasına göre değil; sahip olduğu özelliklere göre seçim yapmanız gerekir.

Hangi Gözlük Sana Uygun? İle ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu