Yerli Erkek Ünlüler

Halis Karataş

instagram takipçi hilesi

halis karatas 8

Tam adı: Halis Karataş
Doğum tarihi: 2 Ekim 1972
Doğum yeri: Gürün, Sivas / Türkiye
Boyu: 1.65 m
Ailesi: Hüseyin Karataş, Hayriye Akbulut (kardeşleri)
Eşi: Begüm Atman Karataş (e. 2003–2014)
Çocuk (ları): Azra Karataş, Özdemir Karataş
Mesleği: Jokey
Aktif Yılları: 1986 yılından 2016 yılına kadar

Sosyal Medyada
twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Halis Karataş kimdir? Halis Karataş, 2 Ekim 1972 yılında Sivas’ta dünyaya gelmiş olan Türk Jokey’dir. Maddi durumu iyi olmayan bir ailenin üç çocuğundan birisidir. Çocukluğu futbola ilgi duyarak geçmiş olan Karataş, 14 yaşında jokeylik için adım atmıştır. Kariyeri boyunca ise 6 Gazi Koşusu şampiyonluğu elde etmiştir.

Futboldan vazgeçerek jokey olma fikri, abisi Hüseyin Karataş’ın da jokey olmasından dolayı etkilenmiştir. Aynı zamanda Karataş’ın babası ve amcası da seyistir. İlk başlarda ailesi ona jokeylik konusunda itiraz etmiş olsa da, Karataş jokey olmayı tercih ederek 14 yaşında kariyeri için ilk adımları atmıştır.

Gazi Koşusunda aldığı başarılarla adını efsaneler arasına yazdırmıştır. Bold Pilot isimli kayınpederinin sahip olduğu efsane atla, 1996 yılında yapılan Gazi Koşusunda 2.26.22 dereceyle kazanarak pistlerde rekor kırmıştır. Karataş’ın bu rekoru ise halen kırılamamıştır.

2009 yılında düzenlenen Enternasyonel Yarış Festivali’ndeki Özel Malazgirt koşusunu da kazanmıştır. 2009 yılına kadar binip yarıştığı 520 atla 165 şampiyonluk elde etmiştir.

20 Temmuz 2012 tarihinde Veliefendi Hipodromunda düzenlenen 7 koşuda birinci olmuştur. Bu alanda 1985 yılında 6 koşu yarışı kazanan jokey Dede Mutlu’dan rekoru eline almış ve Türkiye’de spor tarihine geçmiştir. Dünya rekorunda ise bu alanda ünlü jokey Frankie Dettori’ye ortak olmuştur.

Şampiyon Jokey olarak tanımlanan Halis Karataş’ın bu başarısı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca Üstün Başarı Ödülü‘yle taçlandırılmıştır.

Karataş, yanında çalıştığı eski TJK başkanlarından Özdemir Atman’ın kızı Begüm Atman’la 2003 yılında evlenmiştir. Azra ve Özdemir isminde iki çocuğu vardır. Eşi Begüm Atman’ı 2014 yılında yakalandığı kanser hastalığı sebebiyle kaybetmiştir.

2018 yılında Halis Karataş’ın kariyerinin ve Bold Pilot’un hikayesinin anlatıldığı Bizim İçin Şampiyon: Bold Pilot isimli bir film yapılmıştır. Filmin baş rollerinde Ekin Koç ve Farah Zeynep Abdullah yer almıştır.

Videoları

Fotoğrafları

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu