Gezi Rehberi

Haiti’de Görülmesi Gerekenler Yerler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Batı Yarım Küre’nin ekonomi bakımından en kötü ülkeleri arasında yer alan Haiti, eski bir Fransa sömürgesi. Bağımsızlığını kazandığı 1804 senesine kadar üzerinde kurulduğu Hispaniola Adası’nın adı ile anılan ülke, günümüzde ise ada topraklarını Dominik Cumhuriyeti ile paylaşmakta.

Haiti gezilecek yerler 2

Karayip Denizi üzerinde yer alan bu Kuzey Amerika ülkesinin başkenti ise Port Au Prince’dir. Yaklaşık olarak on milyon kişinin yaşamış olduğu Haiti, geçirdiği ekonomik buhrana rağmen kültürel zenginliklerini ve nefis doğası ile isminden söz ettirmeyi başarabiliyor.

Haiti’de Görülmesi Gerekenler Yerler Nelerdir?

Laferriere Kalesi

kale

Laferriere Kalesi, ülkenin en fazla ziyaret edilen adreslerinden birisi. 20. yüzyılın sonlarına doğru UNESCO Dünya Mirası listesine giren ve o günden bu güne kadar kültürel değeri ve bilinirliği artan bu tarihi Laferriere Kalesi, Cap-Haitien kenti sınırlarında bulunuyor.

Sans- Souci Sarayı

saray

Laferriere Kalesi ile beraber UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan birkaç yapıdan birisi olan Sans-Souci Sarayı, Laferriere Kalesi’nin yaklaşık olarka beş kilometre kuzeydoğusunda yer almakta. 19. yüzyılın başlarında inşası tamamlenen bu saray, Kral I. Henri ve ailesinin ikametgahı olarak kullanılmaktaydı.

Haiti Ulusal Müzesi

ulusal muze

Ülkenin en kalabalık yerleşim bölgelerinden birisi olan Port Au Prince kentinde hizmet vermekte. 1938 senesinde ziyarete açılan etkileyici bu müzede; Teino ve Arawak Kızılderilileri’nden başlayarak 1940’lı senelere kadar uzanan ülke tarihi ve kültürel dokusu hakkında merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Haiti Pantheon Ulusal Müzesi

son 1

Haiti Pantheon Ulusal Müzesi, Ulusal Saray’ın karşısında bulunuyor. 1983 senesinde inşa edilen bu müze binasında, ülke mirasının korunması ve geliştirilmesi amacı ile sergilenen birçok eser bulunuyor. Bağımsızlık kahramanlarına ayrılın bölümü ile büyük bir ilgi gören bu müze; işkence aletleri, çeşitli heykeller ve geçici sergilere de ev sahipliği yapmakta.

Türk vatandaşlarından vize istemeyen bu ülkeye giderken altı ay geçerliliği bulunan bir pasaporta sahip olmanız gerekmekte. Ayrıca ülkeye girişte size verilen giriş kağıdını da seyahat sonuna kadar saklamanız gerekmektedir.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu