Sağlıklı Yaşam

Hafızayı Güçlendiren 8 Besin

instagram takipçi hilesi

hafizayi guclendiren besinler

Hafızayı Güçlendiren Besinler Neler? Günlük hayatın verdiği stres, iş yoğunluğu, yaşam sıkıntısı ve daha nice kafa yorucu şeyler sonucu unutkanlık, bunama ve alzheimer sorunlarına neden oluyor. Unutkanlık, ardından bunamaya ve alzheimer’ı doğuruyor. Son zamanların sinsi ve gelecekte birçok insanın kaygıyla baktığı bu hastalığa yakalanmamak ise tamamen elimizde. Tek yapmamız gereken sadece burada olanlar değil, birçok kaynaktan gerekli, önemli bilgiler edinmek. Konuyla ilgili bizim de ciddi anlamda çalışmalarımız mevcut. Bunlara bakmak için konu içinde sık sık ilgili içerimize yönlendirmeler yapmış olacağım. Gelin hafızayı güçlendiren besinler neler, bunlara bir bakalım…

Yazıma başlamadan önce, Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz‘ün posta gazetesindeki yazısından asıl kaynak olarak aldığımı belirtmek ister, kendisine teşekkür ederek, başlamak istiyorum.

Hafızayı Güçlendiren 8 Besin

1) Sardalya

sardalya

Sardalya, uskumru ve hamsi gibi küçük balıklar hafızayı güçlendirmede liste başı olan grup. Küçük balık türlerinin bir diğer avantajı ise fazla toksin bulundurmaması. Beyin sağlığı söz konusu olduğunda bu konu oldukça önemlidir. Bu balıklarda bulunan cıva, böcek ilaçları gibi toksinler, beyni ve sinir sistemini olumsuz etkiliyor.

Araştırmalar, sardalya yağının hafızayı, dikkati, bilgi işlemeyi ve dili geliştirdiğini gösteriyor.  Sardalyada bulunan DHA ve EPA olmak üzere bol miktarda omega-3 bulunuyor. DHA, bebekliğimizden, yaşlılığımıza kadar beyin ve zihinsel açıdan büyük bir rol oynar. Sardalya’da bulunan omega-3 ise beyin sağlığımız ve zihin sağlığımız için iltihaplarla savaşıyor.

Buna ek olarak bir porsiyon sardalya, günlük D vitamini ihtiyacımızın yarısını karşılıyor. D vitamini de zihni, bilişsel sağlığı ve hafızayı güçlendiriyor.  Selenyum da sardalya gibi küçük balıklarda bulunan bir diğer önemli mineral.

2) Ceviz

cevizin faydalari 1

Ceviz de tıpkı sardalya gibi omega-3 açısından zengin bir besin kaynağı olmasının yanı sıra DHA içeriği bakımından da zengindir. DHA, yeni doğan bebeklerde beyin sağlığını korur, yetişkinlerde de bilişsel performans arttırıcıdır.

Bazı araştırmalarda bulunan sonuca göre, anne adaylarının hamilelik dönemlerinde DHA oranı yüksek besinler tükettiğinde, çocukların daha zeki olduğu kanıtlanmış. Günde yaklaşık 6 ceviz, DHA için %100’ünü karşılayabiliyor. Ceviz tüketenler, strese karşı daha dayanaklı olabiliyor.

Cevizin Faydaları ve Zararları Neler? adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Ceviz, beyindeki sinyalleri arttırıyor ve yeni mesajlaşma bağlantılarının oluşumunu da teşvik ediyor. Biriken amiloid plaklarını çözünür ve alzheimer hastalığının oluşmasına engel olur. Bu yüzden günde en az bir avuç yemek stresi, hafızayı, konsantrasyonu arttırıyor.

3) Yaban Mersini

yaban mersini

Yaban mersini beyin fonksiyonlarını korumaya ve belleği iyileştirmeye yardımcı olan bir diğer besin kaynağıdır.  Yaban mersinin içinde bulunan antioksidan ve antienflamatuar etiklerine sahip olan polifenolik bileşikler ile antosiyaninler var. Hatta yaban mersinin de rengini veren antosiyaninlerdir.

Antosiyaninler, hafıza üzerinde etkili bölümlerde sinir hücreleri arasında alışverişi arttırır. Şeker dengesini düzenler. Bununla birlikte beyin üzerindeki hasarı azaltır. Araştırmalara göre, yaban mersini suyu tüketen kişilerde, öğrenme ve hafıza geliştirmede güçlü etki yaratmış.

Beyin aktivitesi daha da arttığı kanıtlanmış.  Bazı hayvan deneylerinde, yaban mersini içinde bulunan antioksidanlar sayesinde zeka için gerekli olan alanlara da yeterli miktarda etkileyebileceğini göstermiş.

4) Resveratrol

uzum

Üzüm, çilek, bitter çikolata ve yer fıstığı gibi gıdalarda mevcut olan bir antioksidan. Anti-kanserojen, antienflamatuar ve beyin hücrelerini de koruma özelliğine sahip. Parkinson ve Alzheimer hastalıkları gibi nörolojik hastalıklardan koruyucu özelliği var.

Sinir hücrelerinin ölümünü azaltır. Hafıza performansını arttırır. Bellek işlevlerinde görev alan beynimizin hipokampüsün hacmini, yapısını ve işlevsel bağlantılarını da iyileştirdiği yapılan araştırmalarda çıkan sonuç. Aynı zamanda resveratrol, insülin direncini de azaltmaya yardımcı olur. Bunun sonucu olarak hipokampüsün insülin maruziyetine karşı korumada etkin rol oynuyor.

Alzheimer Hastalığı Nedir? Evreleri Nelerdir? adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

5) Lutein

marulun faydalari 3

Lutein; karalahana, ıspanak, pazı, kırmızı sarı yeşil biber, marul ve yumurta sarısı gibi besinlerin oluşturduğu bir karotenoid ailesine ait bir üye. Demans (bunama) ve alzheimer hastalarında, luteinnin eksik olduğu gösteriliyor. Lutein özellikle kan-beyin bariyer geçirgenliğini azaltmasında etkili.

Yapılan son araştırmalarda, alzheimer ve diğer demans türlerinde kan-beyin bariyeri geçirgenliğinin artması sonucu, beyinde iltihaplanmanın artışı gözlemlenmiş. Bu yüzden luetin içeren besinlerin tüketiminde, anti enflamatuar mekanizmasıyla, demans ve alzheimer için büyük koruma sağlıyor.

6) Yeşil Çay

yeşil çay 2

Birçok sağlık konusunda yeşil çay en denk geldiğimiz besin. Söz konusu beyin ve hafıza olduğunda, yeşil çay yine karşımıza çıkıyor. Yeşil çay, beyin sağlığının gizli silahı olarak gösteriliyor. Çünkü dopamin üretimini arttırıyor. Bunun yanı sıra yaşlanma karşıtı.

Yeşil Çayın Kanıtlanmış 5 Faydası adlı içeriğimizi de göz atabilirsiniz.

Araştırmalar, yeşil çayın hafıza işlemleri sırasında frontal ve parietal beyin bölgeleri arasındaki bağlantıyı güçlendirdiğini gösteriyor.  Demans gibi bilişsel sorunlarda yeşil çayın etkisinin olumlu anlamda büyük olduğu ortaya çıkıyor.

7) Magnezyum

ispanak ve yesil sebzeler bagsiklik sistemini guclendirir

Magnezyum eksikliği sonucunda beynimizde hasar oluşur. Magnezyum eksikliği sonucunda sinir hücreleri yeterince enerji üretemiyor. Magnezyum eksikse, sinir ağları ve yoğunluğu azalıyor. Magnezyum takviyesi sonucunda da beyin-kan bariyeri tamir edilir, geçirgenlik azalır. Sinir yoğunluğu da artar.

Tüm bunların sonucu magnezyum takviyesi sayesinde, alzheimer ve demans gibi beyin hastalıklarına karşı korunmuş olursunuz. Peki magnezyum hangi besinlerde mevcut? Yeşil yapraklı sebzelerde mevcuttur.

8) Çinko

kirmizi et

Amiloid plak birikimini önlemede oldukça önemli. Amiloid proteinleri sinir ağları arasında birikerek, sinir ağları arasındaki iletişime engeller. Alzheimer’a neden olur. Çinko sayesinde bu engelleme ortadan kalkar. Peki çinko hangi besinlerde mevcut? Kırmızı et, hindi, sarımsak, yer fıstığı, ciğer, kabak çekirdeği, ıspanakta mevcuttur.

Hafızayı Güçlendiren İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu