Beslenme ve Diyet

Mürdüm Eriğinin Faydaları Nelerdir? Mürdüm Eriğinin 8 Faydası

instagram takipçi hilesi

Mürdüm Eriğinin Faydaları..! Mürdüm eriği olarak da bilinen mor erik, koyu mor kabuklu ve güçlü, ekşi bir tada sahip küçük bir meyvedir. Mürdüm eriği eriklere benzer ve gül ailesinin bir üyesidir. Büyük bir çekirdeğe sahiptirler ve genellikle suludurlar.

Mürdüm eriğinde normal eriklere göre çok daha fazla şeker vardır. Bu nedenle çeşitli hamur işlerinde, tatlılarda, şekerlemelerde ve hatta ana öğünlerde tatlandırıcı maddeler olarak da çok aranırlar. Kararında tüketildiği zaman gerçekten faydalı bir yaz meyvesidir.

Bu yazımızda sizlere mürdüm eriğinin faydalarından bahsedeceğiz. İşte yaz aylarını vazgeçilmez meyvelerinden bir tanesi olan mürdüm eriğinin faydaları..!

Mürdüm Eriğinin Faydaları

Mürdüm Eriğinin Faydaları Nelerdir?

1- Kanser Riskini Azaltır

Mürdüm eriği üzerine uzmanlar tarafından yapılan bazı araştırmalar, kabuğunda ve meyvenin doğal renginde bulunan bitkisel besleyicilerin meme kanseri hücrelerinin gelişimini önleyebildiğini hatta tersine çevirebildiğini göstermiştir.

2- Sindirime Yardımcı Olur

Mürdüm eriği içerisindeki diyet lifi, dışkıya hacim kattığı ve yiyecekleri sindirim sistemi boyunca hareket ettirmeye yardımcı olduğu için, kabızlığı, şişkinliği, mide ağrılarını ve ayrıca kolorektal kanser ya da mide ülseri gibi daha ciddi problemleri ortadan kaldırır. Sindirim sağlığına yardımcı olur. Lif ayrıca besin alımını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olabilir.

3- Anemiyi Önler

Mürdüm eriği, kırmızı kan hücrelerinin iki hayati bileşeni olan hem bakır hem de demire sahiptir. Dolaşımınızı en üst düzeyde tutabilir. Vücuda enerji verir ve vücudun uygun şekilde oksijenlenmesini sağlar. Anemi, demir eksikliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

4- Bağışıklığınızı Artırır

Mürdüm eriğindeki yüksek C vitamini seviyeleri, C vitamini hastalığa karşı ana savunma hatlarından biri olduğu için bağışıklık sisteminiz için çok etkili bir güçlendirici yapar. Aynı zamanda bağışıklık sistemi tarafından beyaz kan hücrelerinin üretimini hızlandırır.

Mürdüm Eriğinin Faydaları

5- Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır

Mürdüm eriği, aşırı kolesterolü azaltan diyet lifine sahip bir meyvedir. Çünkü lif vücuttan kötü kolesterolü sıyırıp vücuttan atabilir. Böylece vücutta uygun bir kolesterol dengesinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, mürdüm eriği içerisindeki yüksek potasyum seviyesi de, damar genişletici görevi görerek kan damarlarındaki gerilimi gevşetir. Kardiyovasküler sistem üzerindeki baskıyı azaltır.

6- Kemikleri Güçlendirir

Manganez, bakır, demir ve fosfor, bu minerallerin kemik mineral yoğunluğuna ve osteoporozun önlenmesine katkıda bulunduğu göz önüne alındığında, kemik sağlığı için de önemli olan temel minerallerdir. Bu da kemik sağlığı açısından çık faydalıdır.

7- Cilt Bakımı İçin Yararlıdır

Sağlıklı, ışıltılı ve genç cildi korumaya yardımcı olan diğer antioksidanlarla birlikte C vitamini bakımından zengindirler. C vitamini, cilde bütünlük, sıkılık ve elastikiyet sağlayan kolajen üretimine yardımcı olarak yaşlanmayı ve kırışıklık oluşumunu engeller.

Erik tüketimi yaşlanmayı geciktirici besinlerin varlığından dolayı koyu renkli lekelerin ve kırışıklıkların azalmasını kolaylaştırır. Erik özleri, pek çok cilt bakım ürününde de kullanılmaktadır.

8- Uykuya Yardımcı Olur

Mürdüm eriği, sağlam bir dinlendirici gece uykusu sunma yeteneklerinden ötürü önerilmektedir. Bunun nedeni her ikisi de uykuyu düzenlemeye yardımcı olan yüksek magnezyum ve C vitamini konsantrasyonudur. Ancak pek çok insan yeterince dinlenemediğinde hala mürdüm eriğini düzenleyici uyku yardımcısı olarak kullanmaktadır.

Mürdüm Eriğinin Faydaları

Mürdüm Eriğinin Faydaları ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu