Beslenme ve Diyet

Yeşil Çayın Kanıtlanmış 5 Faydası

instagram takipçi hilesi

Yeşil çay gezegendeki en sağlıklı içecektir. Vücut üzerinde güçlü etkiye sahip antioksidanlar ve besinler ile yüklüdür. Bunlar arasında gelişmiş beyin fonksiyonu, yağ kaybı, daha düşük kanser riski ve daha birçok etkileyici fayda bulunur. Aşağıda, yeşil çayın bilimsel çalışmalarla desteklenen 5 sağlık yararı sizler için derledik…

1. Yeşil Çay Sağlığı Geliştiren Biyoaktif Bileşikler İçerir

Bu çay sadece sıvıdan daha fazlasıdır. Çay yapraklarındaki bitki bileşiklerinin çoğu, büyük miktarlarda önemli besinler içeren nihai içeceğe dönüştürür. Çay, iltihabı azaltmak ve kanserle savaşmaya yardımcı olmak gibi etkileri olan polifenoller bakımından zengindir.

Yeşil çay, EGCG (Epigallocatechin Gallate) olarak adlandırılan çok miktarda bir kateşin içeren ağırlıkça yaklaşık yüzde 30 polifenoldür. Kateşinler, hücre hasarını önlemeye yardımcı olan ve başka yararlar sağlayan doğal antioksidanlardır.

Bu maddeler vücutta serbest radikal oluşumunu azaltabilir, hücreleri ve molekülleri hasardan korur. Bu serbest radikallerin yaşlanma ve her türlü hastalıkta rol oynadığı bilinmektedir. EGCG (Epigallocatechin Gallate) yeşil çaydaki en güçlü bileşiklerden biridir. Çeşitli hastalıkları tedavi etmek için çalışılmıştır ve yeşil çayın bu kadar güçlü tıbbi özelliklere sahip olmasının ana nedenlerinden biri olabilir.

Yeşil çay ayrıca sağlık için önemli olan az miktarda da olsa bazı mineral içerir. Daha kaliteli bir yeşil çay markası seçmeye çalışın, çünkü düşük kaliteli markaların bazıları aşırı miktarda florür içerebilir.

yeşil çay 1

2. Yeşil Çay Yağ Yakımını ve Fiziksel Performansı Artırır

Herhangi bir yağ yakma takviyesi için içerik listesine bakarsanız, orada bu çayın olmama ihtimali neredeyse sıfırdır. Bunun nedeni, yeşil çayın insan kontrollü çalışmalarda yağ yakımını arttırdığı ve metabolizma hızını arttırdığı gösterilmiştir. 10 sağlıklı erkekte yapılan bir çalışmada yeşil çay, enerji harcamasını% 4 arttırdı.

Kafeinin kendisinin ayrıca yağ asitlerini yağ dokularından mobilize ederek ve bunları enerji olarak kullanılabilir hale getirerek fiziksel performansı arttırdığı saptanmıştır. İki ayrı inceleme çalışmasında, kafeinin fiziksel performansı ortalama olarak %11-12 oranında arttırdığı gösterilmiştir.

yeşil çay 2

3. Yeşil Çaydaki Antioksidanlar Bazı Kanser Çeşitlerini Engelleyebilir

Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi neden olur. Dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Oksidatif hasarın kanser gelişimine katkıda bulunduğu ve antioksidanların koruyucu bir etkisi olabileceği bilinmektedir.

Bu çay mükemmel bir güçlü antioksidan kaynağıdır, bu yüzden ortaya çıktığı gibi kanser riskinizi azaltabileceği anlamına gelir:

Meme kanseri: Bilimsel çalışmaların bir meta-analizi, yeşil çayı içen kadınların, kadınlarda en yaygın kanser olan meme kanseri gelişme riskinin% 20-30 oranında daha düşük olduğunu göstermiştir.

Prostat kanseri: Bir çalışmada yeşil çay içen erkeklerin, erkeklerde en sık görülen kanser olan prostat kanseri gelişme riskinin% 48 oranında daha düşük olduğu tespit edildi.
Kolorektal kanser: 29 çalışmanın analizi, yeşil çay içenlerin kolorektal kanser geliştirme ihtimalinin% 42 daha az olduğunu göstermiştir.

yeşil çay 3

4. Yeşil Çay, Tip 2 Diyabet Riskinizi Düşürebilir

Tip 2 diyabet, son birkaç on yılda salgın oranlara ulaşmış ve şu anda dünya çapında yaklaşık 400 milyon insanı etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalık, insülin direnci ya da insülin üretememesi bağlamında kan şekeri seviyesinin yükselmesini neden olur.

Araştırmalar yeşil çayın insülin duyarlılığını artırabildiğini ve kan şekeri seviyesini azalttığını gösteriyor. Japon bireylerde yapılan bir çalışma, yeşil çayı içenlerin, tip 2 diyabet geliştirme riskinin %42 oranında daha düşük olduğunu tespit etti.

yeşil çay 4

5. Yeşil Çay, Kardiyovasküler Hastalık Riskinizi Azaltabilir

Kalp hastalığı ve inme dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar, dünyadaki en büyük ölüm nedenleridir. Araştırmalar yeşil çayın bu hastalıklar için bazı temel risk faktörlerini iyileştirebileceğini göstermektedir. Bu toplam kolesterol, LDL kolesterol ve trigliseritleri içerir.

Bu çay ayrıca, LDL partiküllerini, kalp hastalıklarına giden yolun bir parçası olan oksidasyondan koruyan kanın antioksidan kapasitesini de çarpıcı şekilde arttırır. Risk faktörleri üzerindeki olumlu etkiler göz önüne alındığında, yeşil çay içenlerin %31’e varan oranda daha düşük kardiyovasküler hastalık riski olduğunu görmek şaşırtıcı değildir.

yeşil çay 5

Yeşil Çayın Faydaları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=oTLk0qfrkbs

Kaynak
Çayiç.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu