Sağlıklı Yaşam

Ballı Su İçmenin Yararları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Ballı su içme konsepti hiçbirimiz için yabancı değildir. Yıllarca dillerde dolanmıştır. Şimdi bile, kilo vermek ve enfeksiyonlarla savaşmak için bal ve ılık su içmeyi teşvik eden reklamlarla karşılaşıyoruz. Birçok popüler Ayurveda öksürüğü tonik de bal dayanmaktadır. Ancak, bu iddiaların herhangi bir gerçeği var mı? Bu sorunun cevabını bizde sizler gibi merak ettik ve sizin için araştırdık. Okumanızı tavsiye ederiz.

ballı su 1

Balın sağlığınız için birçok faydası vardır. Bu tatlı ve kuvvetli iksir, doğal olarak bal arıları tarafından üretilir. Yaygın olarak şeker yerine kullanılır ve ayrıca yara ve yanıkları tedavi etmek gibi cilt için birçok terapötik kullanıma sahiptir.

Ilık suyla bal içmenin birçok faydası vardır. Bununla birlikte, en terapötik potansiyele sahip olan en saf ve süzülmemiş bal şekli olduğunu belirtmek önemlidir.

Balın Yararları

Bal, topikal olarak uygulandığında güçlü iyileşme özellikleri gösterir ve ciltte yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırabilir. Bu aktiviteler temel olarak balın antimikrobiyal, antioksidan ve antienflamatuar özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Diyabetik ayak ülserlerini tedavi etmek için kullanılabilir. Ayak ülserleri, diyabetle yüzleşen yaygın komplikasyonlardan biri olan açık yaralardır ve bal, iyileşmesinde yardımcı olabilir.

Ballı Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Bal aşağıdaki nedenlerden dolayı genellikle suyla tüketilmesi önerilir;

Bal Antimikrobiyaldir

Balın antibakteriyel özellikleri bulaşıcı hastalıklardan koruyabilir.

Öksürüğü Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Bal çocuklarda öksürük sıklığını ve şiddetini azaltabilir. Bir yaşından büyük çocuklara 2,5 ml dozunda verilebilir. Ancak, botulizm riski nedeniyle bir yaşın altındaki bir çocuğa verilmemelidir.

ballı su 2

Uyku Kalitesini Artırabilir

Bal ayrıca öksürük gibi üst solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklarda uyku kalitesini artırabilir.

Bal Sindirim Teşvik Eder

Bağırsak bakterileri üzerinde olumlu bir etki gösterir ve sindirim sisteminizi sağlıklı ve dengeli tutmanıza yardımcı olur. Bal, işlenmiş şekerin yerine kullanıldığında mikotoksinlerin genotoksik ve zararlı etkilerini de engelleyebilir.

Kilo Verilmesine Yardımcı Olur

Bal ile şekerin değiştirilmesi uzun vadede kilo kaybına yardımcı olabilir.

Bunlar, balın kanıtlanmış terapötik kullanımlarıdır. Onları destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt olmayan birkaç anekdotik iddiaya bakalım;

  • Bal toksinleri temizlemeye yardımcı olur
  • Bal topikal olarak uygulandığında sivilceyi iyileştirebilir.
  • Yağları eritir
  • Bilişsel işlevi geliştirir.

Bunlar popüler iddialar olsa da, ne kadar doğru olduklarını ve tamamen onlara güvenemeyeceğimizi bilmiyoruz. Bazı bireylerin muhtemel yan etkileri nedeniyle bal alımını sınırlamaları gerekir.

ballı su 3

Balın Su ile Alınmasının Yan Etkileri Var Mı?

Bal, çoğu zaman yutulması tamamen güvenli olan doğal bir bileşendir. Ancak işlenmiş şekere daha iyi bir alternatif olsa da, şeker hastalığınız veya akneye eğilimli bir cildiniz varsa ölçülü bir bal tüketmeniz daha iyi olur. Bir yaşın altındaki çocuklara botulizm riskini arttırdığı için bal verilmemelidir.

Uyumadan Önce Geceleri Ballı Su İçilir mi?

Bal, günün herhangi bir saatinde ılık su ile alınabilir. Bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları nedeniyle, bu uykuyu geceleri sağlıklı bir uyku için almanızı öneririz. Bu, özellikle siz veya çocuklarınız gece soğuk algınlığı veya griple mücadele ediyorsa daha da faydalıdır.

Balı çocuğunuza yedirmek nispeten güvenli olsa da, komplikasyonlardan kaçınmak için yaşlarını dikkate almanız gerekir.

ballı su 4

Ballı Su ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=H2KvW7cByMY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu