SağlıkHastalıklar

DSÖ’den Yeni Pandemi Uyarısı: H5N2 Virüsü Nedir?

instagram takipçi hilesi

Son dönemde adını sıkça duyuran H5N2 virüsü, influenza A virüslerinin bir türüdür. Genellikle kuş populasyonları arasında sıklıkla görülür. Bu virüs özellikle yabani kuşlar ve kümes hayvanları arasında hızla yayılarak büyük salgınlara neden olabilir. Fakat son bilgilere göre insanlara da bulaşabilen ve hatta ölüme bile sebep olabilen bir virüs olduğu anlaşıldı.

İlginizi çekebilir: Koronavirüs (Covid-19) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

h5n2 virusu nedir 2

H5N2 Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Kuşlardan insanlara bulaştığı tespit edilen H5N2 virüsü belirtileri şunlardır;

  • Yüksek ateş
  • Nefes darlığı
  • Öksürük
  • Boğaz ağrısı
  • Kas ağrıları
  • İshal ve mide bulantısı

DSÖ Açıkladı: Yeni Pandemi Kapıda

Daha önce çoğunlukla kuşlar arasında görülen ve nadiren insanlara bulaşan A(H5N2) varyantı, yeni bir ölüm vakasıyla insanlar üzerindeki etkileri konusunda endişeleri artırdı. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Yeni bir pandemiye hazırlıklı olun, bu sadece bir an meselesi” diyerek risk konusunda uyardı.

İlginizi çekebilir: Pandemi Nedir? Pandemik Hastalıklar Nelerdir?

59 yaşındaki bir hasta ateş, mide bulantısı ve ishal gibi belirtiler ile hastaneye başvurdu. Kısa süre sonra da vefat etti. Yapılan incelemeler göre 59 yaşındaki hastanın kuşlarda görülen H5N2 virüsü sebebi ile öldüğü tespit edildi. Şu an için hastanın virüse neden ve nasıl maruz kalındığının kaynağı belirsizken, Meksika’daki kümes hayvanlarında A(H5N2) virüsünün tespit edildiği vurgulandı.

h5n2 virusu nedir 3

Uluslararası Sağlık Tüzüğü’ne göre, yeni bir tür olan A(H5N2) virüsünün insan enfeksiyonunun halk sağlığı üzerinde yüksek etki potansiyeline sahip olduğu belirtildi. Ayrıca, DSÖ, mevcut bilgilere dayanarak bu virüsün genel nüfusa yönelik riskini ‘düşük’ olarak değerlendirdiğini ifade etti.

Salgınların önlenmesi için, bio-güvenlik önlemlerinin artırılması, enfekte hayvanların hızla tespit edilip imha edilmesi ve aşı kullanımının büyük önem taşıdığı biliniyor. Özellikle kümes hayvanlarının yetiştirildiği alanlarda hijyen standartlarının yüksek tutulması ve veteriner sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapılması, salgınların önlenmesinde etkili bir strateji olabilir.

H5N2 Virüsü İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu