Yerli Kadın Ünlüler

Gülseren Budayıcıoğlu Kimdir?

instagram takipçi hilesi

gulseren budayicioglu 1
Tam adı: Gülseren Budayıcıoğlu
Doğum tarihi: ??. ??. 1947
Doğum yeri: Ankara, Türkiye
Boyu: 1.6 m
Burcu: 
Ailesi: 
Eşi: Aydın Budayıcıoğlu (1973 – 2007)
Çocuk (ları): Yağmur Artukmaç, Hasan Murat Budayıcıoğlu
Mesleği: Yazar
Aktif Yılları: 1970’li yıllardan bu yana
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Gülseren Budayıcıoğlu Kimdir? Gülseren Budayıcıoğlu, Türkiye’nin en iyi yazarlarından bir tanesidir. Kaleme aldığı kitaplar pek çok diziye konu olmuştur.

Gülseren Budayıcıoğlu, 1947 yılında Ankara’da dünyaya gözlerini açmıştır. Ortaokul ve lise eğitimini TED Ankara Akademisi‘nde, üniversite eğitimini de 1966 yılında Ankara Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır.

1968 yılında TRT’nin açtığı spikerlik sınavını kazanmıştır. Bir yandan üniversite eğitimini alırken bir yandan da spikerlik eğitimi almıştır. TRT Radyosu’nda çalıştıktan sonra TRT TV kanalının açılmasıyla birlikte televizyon alanına girmiştir. Zamanla, programların kaydedilmesine yardımcı olurken ve radyoda spiker olarak hizmet ederken, bir yandan da televizyon sunucusu olarak ekranlara çıkmaya başladı.

İlginizi çekebilir: Kırmızı Oda Konusu ve Oyuncuları

1972’de tıp fakültesinden mezun olduktan sonra bir yıl boyunca  TRT’de çalışmış ve 1973’te istifa etmiştir. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı‘nda asistan doktor olarak çalışmaya başlamıştır. 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı‘nda psikiyatrist olmuştur.

Gülseren Budayıcıoğlu, 1982 yılına kadar Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmıştır. 1982 yılında öğretmenliği bırakmış ve kariyerine serbest doktor olarak devam etmiştir. 2005 yılında hayali olan Türkiye’nin ilk psikiyatri merkezini kurmuştur. Merkezin adını da “Özel Madalyon Psikiyatri Merkezi” koymuştur.

“Özel Madalyon” adlı psikiyatri merkezi aynı zamanda 2004 yılında yayımlanan ve onu yazarlık dünyasına taşıyan hikaye kitabının da ismi olmuştur. Sonraki yıllarda İstanbul’da iki psikiyatri kliniği açmıştır. Edebiyat dünyasına adım atan Budayıcıoğlu, zamanla roman yazmaya da başlamıştır. Hastalarının yaşadığı olaylardan kitaplar kaleme almıştır. Kitaplarında hastalarının yaşadığı olayları kapsayacak şekilde hastanın adını, şehrini ve mesleğini değiştirerek okuyucularına aktarmıştır.

İlginizi çekebilir: Camdaki Kız Dizi Konusu ve Oyuncuları

Gülseren Budayıcıoğlu, 1973 yılında Aydın Budayıcıoğlu ile dünya evine girmiştir. Bu evliliğinden Yağmur Artukmaç ve Hasan Murat Budayıcıoğlu isminde iki çocuğu dünyaya gelmiştir. Aydın Budayıcıoğlu, 2007 yılında hayatını kaybetmiştir.

Budayıcıoğlu, kitapları ile dizi sektörünün vazgeçilmez isimleri arasında yer almıştır. Günümüzde yayınlanan pek çok dizinin senaryosu onun kitaplarından uyarlanarak seyirci ile buluşturulmuştur.

Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitapları hakkında bilgi almak içinEn İyi Gülseren Budayıcıoğlu Kitapları adlı yazımızı okuyabilirsiniz!

Gülseren Budayıcıoğlu Kitapları ve Uyarlandığı Diziler

  1. Madalyonun İçi (Masumlar Apartmanı)
  2. Hayata Dön (İstanbullu Gelin)
  3. Kral Kaybederse
  4. Camdaki Kız (Doğduğun Ev Kaderindir , Camdaki Kız)
  5. Günahın Üç Rengi

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu