Hastalıklar

Grip Aşısı Nedir? Ne Zaman Yapılır, Fiyatı Nedir?

Grip Aşısı Ücretsiz mi?

instagram takipçi hilesi

Malum, tüm dünya koronavirüs belasıyla uğraşıyoruz. Önlemler açıklansa da tedbirli davranılmadığı sürece, virüsün bir anda yok olması şuan için imkansız gibi. Rusya, aşısını buldu. Bakalım süreç nasıl ilerleyecek, izleyip göreceğiz. Ancak önümüz kış mevsimi. Bu yüzden normalde, kış mevsimi için önceden tedbir amaçlı yapılan grip aşısının önemi bu sene daha da yüksek. Herkesin dilinde olan, “zaten koronavirüs var, bir de griple de mi uğraşacağız?” sorusu üzerine, “grip aşısı nedir, nerede yapılır ve ücretliyse fiyatı nedir? ” sorularına bu yazımda sizin için derledim.

grip asisi nedir

Grip Aşısı Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Grip aşısı, gribal enfeksiyonlara karşı vücudu dirençli hale getiren ve kış boyunca koruyan aşı türüdür. Yani, mevsimsel gripten yani influenza’dan korumaktadır. Bu aşı sonbahar mevsiminde genellikle yapılır. Özellikle de Ekim, Kasım ve Aralık aylarında yapılır. 2-3 hafta sonrasında da etkisini gösterir.

Grip Aşısı, Koronavirüs’ten Korur Mu?

grip asisi yan etkileri

Yukarıdaki tanıma göre, mevsimsel griplerden koruyan grip aşısı, bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle oluşmaktadır. Hal böyleyken, koronavirüs de bağışıklık sistemi daha zayıf insanlarda ve kronik rahatsızlığı olan insanlarda daha etkili. Bu yüzden grip aşısına alerjiniz yoksa, grip aşısı için uygunsanız, yaptırmanızda fayda var. Ama bu kesinlikle koronavirüsünden koruyacak anlamına asla gelmez. Çünkü iki hastalıkta da farklı türdedir.

Buradaki fayda ise tamamen bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle ilgili bir durum olduğunu hatırlatmakta fayda var. Koronavirüs ile gribin benzer özellikleri oldukça çok. İkisinde de yakın temas olmamalı ve hijyenik davranılmalıdır. Bununla birlikte maske kullanımı çok önemlidir.  Dilerseniz, buraya tıklayarak koronavirüs nedir? adlı içeriğimizi okuyabilirsiniz. Bununla birlikte, koronavirüs sayfamızdan daha fazla bilgi içeriklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Grip Aşısının Yan Etkileri Neler?

Grip aşısı vurduran bireylerde, grip aşısının yan etkisi olarak aşağıdakiler meydana gelir;

  • kaşıntı
  • kabartı
  • kızarıklıklar
  • nadiren uyuşmalar
  • havale nöbetleri

gibi yan etkileri görünmektedir. Tabi bu yan etkileri göründükten sonra, hemen doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyiniz.

Grip Aşısı Ne Kadar? Ücretli mi, Ücretsiz mi?

grip asisi ne zaman yaptirilir ucreti nedir

Herkesin merak ettiği soruya gelince, grip aşısı geçtiğimiz yıl 72 liraydı. Bu sene ise henüz bir rakam açıklanmadı. Eğer güncel fiyat açıklanırsa, hemen buradan güncel grip aşısı fiyatına erişebilirsiniz. Çünkü diğer bilgi yazılarımız gibi, bu bilgi yazımızda editörlerimizce, yeni bilgi ışığında güncellenmektedir.

Ayrıca, aşağıda Grip Aşısı Nedir, Grip Aşısı Covid-19’dan korur mu, Grip aşısını kimler yaptırmalı ? gibi soruların yanıtlarını alabileceğiniz, videoları sizin için derledim.

Grip Aşısı Nedir? Nerede Yapılır, Fiyatı Nedir? ile ilgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu