Yeni Teknolojiler

Green Screen Teknolojisi Nedir? Nerede Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

Green Screen Teknolojisi Nedir?

Green Screen teknolojisi yeşil-mavi arka fon ile iki farklı görüntüyü birleştirmek için kullanılır. Günümüzde özellikle sinema sektörü, haberlerde, reklam ve klip sektörlerinde kullanılır. Görüntüyü değiştirmek için kullanılır.  Bu şekilde tehlikeli sahneler, yüksek oranda maliyet gerektiren sahneler ve çekilmesi imkansız olan bilim kurgu filmleri sahneleri kolayca montajlanmaktadır.

green screen nedir

Bu teknoloji aynı zamanda chroma key (kilit renk), Greenbox, bluescreen, bluebox ya da colorkeying olarak da adlandırılmaktadır. İlk olarak Larry Butler sahne almış ve ilk olarak o zaman kullanılmış bu flim sayesinde Oscar ödülüne layık görülmüştür.

Green Screen Nasıl Kullanılır?

green screen nedir nasil yapilir

Günümüzde Green Screen teknolojisinin kullanılmadığı prodüksiyon  yoktur. Çoğu film ve dizi sahnelerinde  maliyet hem de zaman açısından tasarruf etmek için  bu teknoloji sistemi kullanılır. Kullanımı ise şöyledir;

Sahnede yeşil yada mavi fon uygulanır daha sonra bilgisayar ortamında düz efektmiş gibi gösterilir. Arka plan ve efektler montajlanır.

green screen nedir

Çok dikkat edilmesi gerekilen bir teknoloji ürünüdür, detay ve dikkatli olunmasını ister. Eğer ışıkların açıları düz vurmazsa kötü ve çok rahatsız edici olur. Böyle olunca da çekilen sahne tekrar çekilecek bu da zaman, emek kaybı demektir o yüzden dikkatli kullanılmalıdır.

Neden Yeşil Tondadır?

green screen

Mavi-yeşil renkler tercihinin sebebi daha verimli renk olmasıdır insan konsantresi ve flim vb. şeyler çekerken konsantre açısından bu renkler büyük önem taşır. Tabi ki sahnede kullanılan renkler giyilen kıyafetler ve çekilirken kullanılan şeylerde renk de etkilidir ve çekime yardımcıdır diyebiliriz.

Örneğin yeşil arka fonda, yeşil renk giyen bir oyuncunun olması dijital ortamda ayırt edilemediği için kıyafetinin de montajlanmasına yol açar. Sonuç olarak kıyafet görünmez olur. Bu nedenle mavi ton kullanılması tercih edilir. Dış çekimlerde ise yeşil fon kullanılmalı, tercih edilmelidir. Gökyüzünün mavi olması dış ortamdaki çekimi zorlaştırabilir bu nedenle yeşil ton tercih edilmelidir. Renk seçimleri Green Screen teknolojisi için büyük önem taşır. Güzel bir sinema çekilsin Oscar alsın istiyorsak bu kurallara uyulması ve gereğince davranılması gerekir. Green Screen’in nasıl, niçin ve nerelerde kullanıldığını öğrendik inşallah faydalı bir bilgi sunmuşumdur.

Green Screen ile İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu