İnternet ve Web

Google TrustRank Nedir? Ne işe Yarar?

instagram takipçi hilesi

google-trustrank-degeri-yukseltme-arttirma Her Webmaster ın önüne çıkacak bir kelimedir Google Trustrank.Peki Bu kelimenin anlamı nedir?

TrustRank, Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından tanımlanan ve spama karşı mücadelede kullanılan bir link analiz tekniğidir. Spam olan web sayfalarının yarı otomatik bir şekilde belirlenmesidir.

Günümüzde birçok web sayfası ticari nedenlerle arama motoru sonuçlarında yükselmek istemekte ve bunun için spam tekniklerini kullanmaktadır. Her sayfanın insan editörler tarafından incelenmesi çok zor olduğundan, bazı güvenilir sayfalar işaretlenir ve ondan alınan link çıkışlarındaki sitelere puanlar verilir.

Çalışma sistemi

TrustRank ile editörler tarafından birinci derecede güvenilen siteler işaretlenir. Bu sitelere kök site denir ve bu siteden yapılan çıkışlarla diğer sitelere güvenilirlik puanı verilir. Örneğin, kök dizinden alınan birincil çıkış 100 puanındayken 100 puanlık siteden alınan çıkış link çıkışı 90 puan değerindedir.

Google genel politikası 2007-2008 yılına kadar genelde Pagerank üzerineydi. Webmasterlar olarak yakın geçmişimize baktığımızda, kaliteli veya kalitesiz linklerin sitelerimizi, arama sonuçlarında nasıl yükselttiğine pek çok kez şahit olduk. Sitelerimizin kalitesi veya içeriği pek önemli değildi; bizim için tek önemli konu ne kakadar çok link ve ne kadar yüksek rank … meselesi idi. Google’ın arama sonuçları bu yolla defalarca kez suistimal edildi. Tabii kendini geliştiren bir sistem olan Google, gelen olumsuz geri dönüşler üzerine bazı önlemler almaya başladı.

Öncelikle artık kişisel, hobi olarak uğraşılan sitelerin kolay kolay Pagerank 5 üstüne çıkması ( özellikle Türkçe backlinkli sitelerde ) mümkün olmuyor. Pagerank değerleri kurumsallamış siteler, devlet siteleri vb. sitelerde yüksek görünüyor. Bu sayede Google kalitesiz backlinklerin önünü kesmiş oluyor. Bildiğiniz üzere Pagerank değeri ne kadar yüksek olursa, backlinkin etkisi o ölçüde katlanıp büyüyor. Bu yolla Google backlink olayına az da olsa bir ciddiyet getirdi ve link değişimi ya da link satın alımı ile elde dilen linklerin önemsiz kalabileceğini webmasterlara iletti.

Trustrank’ın gözlemlenen bir diğer etkisi sitelerin Google gözünde tek tek değerlenmesi ya da değerini kaybetmesi üzerine oluyor. Bu nasıl oluyor derseniz, Google botları siteleri gezerken belirli kriterler üzerinden, o siteleri puanlandırıp kendi içinde bir derece oluşturuyor. Bu derecelendirme, sitenin yaşı, güncelleme aralıkları, özğünlüğü, yeni nesil tasarım ve kodlamaya sahip olması, hatasız kodlama ile oluşturulması ( ayrı bir öneme sahiptir ) sitenin kendi içinde linkleme yapısı ( Google bot istediği her sayfaya rahatlıkla ulaşabilmeli ) , site içindeki anahtar kelime yoğunluğu, sitenin ulaşılabilirliği, site içindeki kelime yoğunlukları gibi daha sayabileceğimiz pek çok unsur Trustrank’ı arttırabilir veya azaltabilir. Her sitenin Trustrank’ı farklı oluşacaktır. Bunun için Google gözünde her sitenin de yeri ayrı oluyor. Yani kısaca pr5 değerine sahip bir site pr6 bir siteden daha etkili olabilir.

Pagerank – Trustrank ilişkisine, gelince burada çok açıkça söylemek gerekirse, Pagerank ile Trustrank doğrudan ilişkilidir. Bunu son zamanlardaki deneyimlerim ile de yaşadım. Örneğin; pek çok insan tarafından sevilen ve takdir edilen bir sitenin seo hedef kelimesinde yükselmesi 5-10 link ile olabilirken; aynı alandaki, aynı Pagerank değerine sahip, aynı ortalama Alexa değerlerine sahip bir başka sitenin yükselmesi 25-30 link ile olabilmektedir. Buradaki etki Trustrank’ın ortaya çıkması ile oluşmuştur. Google eski yapısında seyreden bir sistem olsaydı eğer, iki sitede değerleri aynı oluğu için aynı tarzda yükseliş gösterebilcektir. Sonuç olarak diyebiliriz ki : karşıdan gelen link kadar, linkin geldiği yer de önemlidir.

Ölçme

 Trustrank değerleri tam olarak ölçümlenemese de gerçeğe yakın ölçümlemeler yapan araçlar mevcuttur. http://www.fuub.net/trustrank/  isimli siteden istediğiniz sitenin Trustrank değerini ölçmeniz mümkündür.

Uzun Lafın Kısası Trustrank Nedir ?

Siteler ait pagerank değerinin kolayca manüple edilebilir olması sebebiyle, çıkarılan yeni bir hesaplama tekniği olan Trustrank daha güvenilir ve kesin sonuçlar vererek sitelerin doğrudan arama motorundaki sonuçlarıyla orantılı gerçekçi değerler oluşturmaktadır.

7 Yorum

  1. bence google trustrank daha keskin çünkü 2014 de hala google pagerankı bekliyoruz , 3 ayda bir yaptığı google pagerank güncellemesini artık kafasına göre yapmaya başladı.

  2. bence google trustrank daha keskin çünkü 2014 de hala google pagerankı bekliyoruz , 3 ayda bir yaptığı google pagerank güncellemesini artık kafasına göre yapmaya başladı.

  3. Google , bence sadece Trustrank değerini ve alexa değerine göre siteleri sıraladığını düşünüyorum.Çünkü Pagerank Ölçümünü bile 3 ayda bir yaparken şimdilerde 5-6 ayda bir yapmaya başladı.Bazı Sitleride es geçmeyi de sayarsak kısa zamanda SEO yapmak artık daha zor.Domain Alırken benden tavsiye 3 yıllık filan alın google sizin domain yaşınızı ve kaç yıllığına alındığını da bakıyor

  4. Google Pagerank ile Trustrank arasındaki fark nedir Google Hangisine göre sıralama yapıyor bunu merak ediyorum

  5. Google Pagerank ile Trustrank arasındaki fark nedir Google Hangisine göre sıralama yapıyor bunu merak ediyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu