İnternet ve Web

Google Pagerank Kaldırıldı! Kaldırılması Neler Doğuracak?

instagram takipçi hilesi

Web site sahiplerinin ve web sitesi yapıp uğraşanların yarış olarak belirlediği ve abandığı Google pagerank ,Google tarafından Nisan ayında resmen kaldırılmıştı. Google bu bataklığın ve hileli yarışın bitişini Pagerank değerlerini sıfırlayarak geçen ay son verdi.Peki şimdi ne olacak? 

google-pagerank

Seo yani web sitelerin arama motorlarında (Google,Yandex vb gibi) sıralanmasında sizin sitenizi sıralamaya yarayan sistemdir. Bu sistemi denetlemek için başlıca arama motoru olarak kabul edilen Google kendi nezdinde Google Pagerank ile bir zamanlar yapıyordu. Ta ki geçtiğimiz nisan ayına kadar…Ancak Google  bazı sermayelerin bu işe el atması ve adil olmayan bir yarış haline gelmesine göz yummadı. Sonunda geçen ay Nisan ayında bütün web sitelerin Google Pagerank değerlerini sıfırladı.

Webamasterlar tarafından, akıllara gelen ilk soru şu ; Peki şimdi ne olacak? haklı olarak.Çünkü yıllardır web site işleriyle uğraşıyorsun ve kendi web siten var ya da başkalarına çalışıyorsun, neye göre çalışma yapacaksın? sorusunu kendilerine sormaktalar…Tabi işin başında bu işleri hile ile yapanlar ise hapı yuttu gibi.

Biz bazı haber ve bloglardan aldığımız bilgilere göre Google Pagerank yerine neleri baz alacağını ve bu durumun sonucu olarak neler olacağını aşağıda sıraladık;

  • Birinci ve kuvvetle olacaklardan biri,Hacklink yöntemi ile illegal yapılan çalışmalar sona erecek ve ekmek kapısı olmaktan çıkacak.
  • PageRank yerine TrustRank’in değeri artacak
  • Alexa değerlerinin önemi daha da artacak
  • Siteler eşit şartlarda görüneceğinden, yeni sitelerin de önü açılmış olacak
  • Domain Authority daha çok önemsenecek (web sitenizin yaşı)
  • Eski yeni site ayrımı sona erecek kim daha özgün ve kullanıcı yararına içerik üretiyorsa o kazanacak
  • Google site hızınıza, içerik kalitenize, hitinize ve diğer SEO metriklerine göre sitenizi indexliyor olacak ve eskisi gibi yeni-eski site ayrımı yapmayacak
  • Pagerank üzerinden link çıkışı satanlar için fiyatlar düşeceğinden ekonomik zarar ortaya çıkacak.

Başta da belirttiğimiz gibi yıllardır bu işe hileyle yapanlar artık yeni web siteleriyle aynı konumda olacak.Bir tek farkla belki de o da domain yaşı ve trustrank değeri.İşin en güzel yanı ise artık daha doğal yazılar ortaya çıkacak.Bir haberi veya bilgiyi kopyala yapıştır olarak her yerde görmeyecek ziyaretçiler.Kopyala yapıştır yöntemi de tamamen sizi saf dışı edecek.Web sitenizin ulaşılabilirliği de önemli. Web siteniz uzun bir süre bakımda veya yavaş erişim sağlanmaması gerekir.Daha hızlı ve sürekli ulaşılabilir bir web sitesi Google’ın nezdinde güven sağlamakta.

Diğer Webmaster Yazımda görüşmek dileğiyle…Bu arada baya arayı uzattık.Farkındayım ve bu yüzden aradaki farkı kapatmak için yine yeniden buradayım. 🙂

2 Yorum

  1. Dediğiniz gibi artık hile yapanlar ve büyük firmaların adaletsiz yarışta olmak sona erdi 🙂 yaşasın Google

  2. Dediğiniz gibi artık hile yapanlar ve büyük firmaların adaletsiz yarışta olmak sona erdi 🙂 yaşasın Google

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu