Bilim ve Teknoloji

Google Manuel İşlem Nedir?

instagram takipçi hilesi

Manuel işlem, Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri şartlarının ihlalinin saptanması sonucunda sitenize ya da sitelere uygulanan bir inceleme ve ceza sürecidir. Manuel işlem bazen sitenin tamamını kapsarken bazen sadece Google tarafından sorunlu olan sayfalarınız adına başlatılır.

google manuel islem 2

Manuel işlem uyguladığı zaman siteniz bir inceleme sürecine sokulur ve inceleme süreci boyunca siteniz Google aramalarında eskisi gibi performans göstermeyebilir. Sitenizin manuel işleme girme sebebine bağlı olarak Google’ın bu konudaki uygulamaları ve tutumları değişiklik göstermektedir.

Ciddi bir spam sebebi ile manuel işleme girerseniz, Google sitenizin tüm sayfalarını ya da bazı sayfalarını arama sonuçlarından kaldırarak sizi cezalandırabilir.

google manuel islem 3

Google Manuel İşlem Nedir?

Algoritma değişiklikleri ile uygulanan cezaların aksine manuel işlemlerden kurtulmak Webmaster’lar adına daha zorlu bir süreç anlamına gelmekte. Çünkü Google’ın istemiş olduğu çözüm değişiklikleri bazen açık uçlu olabileceği gibi sorunun nereden kaynaklı olduğunu anlamak güç olabilir.

Sorunları çözüme ulaştırdıktan sonra ise siteniz adına bir inceleme talebinde bulunmanız gerekmektedir. İnceleme taleplerini kısa bir not yardımı ile oluşturduktan sonra gerçek Google çalışanlarının iletmiş olduğunuz talebin değerlendirilmesini beklemeniz gerekmektedir.

Talepler genellikle iki gün içerisinde sonlandırılır ancak Google bu sürecin dört hafta kadar sürebilecek olduğunu bildirmekte.

google manuel islem

Manuel İşlem Nasıl Anlaşılır?

İnternet siteniz arama sonuçlarında eskisi kadar iyi yerlerde bulunmuyorsa bunun sebebi Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri şartlarını ihlal etmiş olması ve manuel işlem uygulamış olması olabilir. Sitenize uygulanan manuel işlem bildirimlerinden haberdar olabilmek için sitenizi Google uygulamalarından olan Search Console’a kayıt etmeniz, doğrulamanız ve sitenize ilişkin gelen kutusunu kontrol etmeniz gerekmektedir.

Gelen kutusunda herhangi bir mesaj bulunmuyorsa “Arama Trafiği > Manuel İşlemler” bölümüne girerek burada bekleyen bir manuel işlem bildiriminin olup olmadığını kontrol etmeyi deneyebilirsiniz.

google manuel islem 4

Google Manuel İşlem Türleri Nelerdir?

Google tarafından uygulanmakta olan manuel işlemler iki ana türde görülmektedir. Buna kısmi manuel işlemler ve site geneline uygulanmış olan manuel işlemlerdir. Kısmi manuel işlemlerinde sitenizin sadece belirli bir bölümü etkilenir ve sorunların giderilmesi daha kolaydır. Site geneline uygulanan manuel işlemlerin sonucunda ise sitenizin tamamı manuel işlem sonucunda sayfa otoritesi kayıpları yüksek bir şekilde hissedilebilir.

Kısmı olarak uygulanmış olan manuel işlemlerin her dönem bir Google cezasına neden olmayabileceğini unutmamalısınız. Örneğin sitenize Anti-SEO girişimi yapılmaya çalışıldığı zaman siteniz için yüzlerce backlink oluşturulabilir.

Google bu doğal olmayan link artışını algılandığı zaman linkler ile algoritmanın manipüle edilmiş olduğunu algılar ve sizi durumdan haberdar eder. Sorunu aştığınız zaman hem Google’ın güvenini kazanır hem de Anti-SEO girişimlerini boşa çıkarmış olursunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=7XJ-pJ3A5Pc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu