Ev ve BahçeKişisel Finans

Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

instagram takipçi hilesi

Her kiracının bildiği üzere ev kiralama süreci bazen çok zorlu şartlarda olabilmektedir. Bu önemli süreç boyunca ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sizlere detaylarını aktarmak istedik. Birçok kritere dikkat edip, son kararlarınızı vermeden önce yapmanız gerekenleri eksiksiz yapmanız için en önemli noktaları paylaşıyoruz.

ev kiralarken dikkat edilecekler

Ev Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

İhtiyaçlarınızı Belirlemek

Ev kiralamak için çıktığınız bu yolda öncelikli olarak nasıl bir ev istediğinize net karar vermelisiniz. Sizin kafanız net olduğunda şüphesiz hedefinizi çok daha kolay ve kısa şekilde gerçekleştireceksinizdir. Bu sebeple kiralamak istediğiniz evin biçimini, konumunu ve özelliklerini kararlaştırmalısınız.

ev kiralarken dikkat edilecekler 3 685x456

Uygun Evi Bulmak

İhtiyacınıza uygun olacak evi kafanızda kararlaştırdığınızda online olarak emlak sitelerinden istediğiniz tip ve şekillerde evleri aratarak bir araştırma yapınız. Uygun gördüklerinizi mutlaka karşılaştırınız. Ancak internet ortamındaki her ilana da inanmak gibi bir hata yapmayın. Beğendiğiniz evlerin ilan sahiplerini arayıp yüz yüze görüşme ayarlayarak önce bilgi alın ardından kira sürecinizi bir sonraki adıma taşıyın.

Emlakçı ve Ev Sahibiyle Görüşme ve Evi Kiralama

İhtiyacınıza uygun evi bulduğunuzda ev sahibiyle ilgili araştırmalarınızı bir tık daha ileriye götürmeniz gerekecektir. Kiralamak için karar verdiğiniz evin ev sahibinden gerçekten evin sahibi olup olmadığını tapu kayıtlarını isteyerek kontrol edebilirsiniz. Kiralamada ev sahibi vekil kullanıyor ise, o vekilin gerçekten yasal vekili olup olmadığını öğrenin.

Evle ilgili yasal işlemleri teyit ettikten sonra oturacağınız site,apartman kurallarını inceleyin, aidatla alakalı tüm detayları öğrenmeyi unutmayın. Gerekirse apartman yöneticisi ile görüşün. Dairenin depreme dayanıklılığını da mutlaka soruşturun.

ev kiralarken dikkat edilecekler 6 685x456

Ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler listesinde son olarak en önemli adımlardan biri ise kira sözleşmesi olacaktır. Tam istediğiniz evi bulduktan sonra hiçbir pürüz olmadan bu aşamalara geldiyseniz son ve en hassas noktaya ulaşmış olacaksınız. İyi hazırlanmamış bir kira sözleşmesi, daha sonrasında canınızı çok sıkabilecek ve birçok büyük probleme yol açabilecektir. Bu süreçte kesinlikle kontratta kiranızın artış bedelinin dönem ve tutarlarını açık bir şekilde belirtin. Kira sözleşmenizde her sayfanın imzalandığından da emin olun.

Kiraladığınız evle alakalı ödeyeceğiniz depozito bilgilerinin sözleşmenizde açık ve net bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Bu konuda geniş ve ayrıntılı bir şekilde anlatım yer almalıdır. Kesin olarak depozito verecekseniz bu depozitoyu ne için verdiğinizi ve evden ayrılmanız durumunda hangi şartlarda geri alınacağını yazmalısınız. Çünkü evlerden ayrılırken genelde bu konu yüzünden sorunlar çıkmaktadır.

ev kiralarken dikkat edilecekler

Ev Kiralamak Üzerine Profesyonel Görüşler

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu