Kişisel Gelişim

Etkileyici Konuşmalar Yapmak İçin Kazanmanız Gereken Beceriler

instagram takipçi hilesi

Bazı insanlar toplum karşısında konuşurken oldukça fazla stres yapabiliyor . Bunun sebebi ise doğru konuşma becerilerini bilmiyor olmalarından kaynaklı. Strateji tekniklerinin uygulayabileceğiniz alıştırmaları keşfetmeli , böylelikle konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Böylelikle Etkileyici bir konuşmacı olabilirsiniz.

Göz Teması

etkileyici konusma

Halka açık bir konuşma yapacaksanız , göz temasının kurulması ve sürdürülmesi zorlayıcı olabilir. Fakat göz teması kurmak insanların size güvenmesi için aracı olur. Göz teması kurmaktan korkuyorsanız , doğruyu buluncaya kadar denemek için bazı alıştırmalar yapmalısınız.

İlk olarak konuşma yapacağınız ortamda ki kişilere göz gezdirin. 20 kişiden fazla insan varsa , sadece göz teması kurduğunuz ve yanında ki kişiler direkt onunla göz teması kurmuş olduğunuzu anlamayacaktır.

Usta bir şekilde göz teması kurduğunuzu düşünüyorsanız , kendinizi videoya alın ve ortamda nereye daha çok yoğunlaşmış olduğunuzu görün. Unutmayın tek bir tarafa doğru sürekli göz teması kurmak doğru olmayacaktır.

Telaffuz ve İfade

toplum önünde etkileyici konusma

Kelimeleri nasıl telaffuz ve ifade etmiş olduğunuz oldukça önemli . Fakat sinirlenmiş olduğunuzda muhtemelen daha hızlı bir şekilde konuşmaya başlıyorsunuz. Bu durumda da hitap etmiş olduğunuz insanlar, söylemiş olacağınız detayları yakalayamaz ve eksik kalan detaylar olur.

Dilüstü Öğeler

etkileyici konusma 3

Dilüstü öğeler ise , konuşmanızda bulunan kelimelerden farklı olan her şeydir. Konuşma hızınız ve tonunuz. Sesinizin hacmi yüksek sesli mi yoksa yumuşak mı ? Sesinizin doğal alçaklığı ya da yüksekliği ile ilgilidir. Hepsi bir araya gelip toplandığı zaman ; konuşma esnasında güven , güç ve duyguyu ifade eder.

Etkileyici bir ses ise roller coastera benzer . Güzel bir eğlence parkı sürüşü esnasında alçak ve yüksek yerler , döngüler ve düzlükler bulunmaktadır. İyi bir konuşmanın ton , aralığının ve hızının çeşitli olması da aynı bu şekildedir.

Kimse konuşma sırasında hep aynı monotonlukta sunum yapan konuşmacıyı dinlemeyi sevmez. Hep aynı ses uzun süre boyunca dinlenemeyecek kadar fazla sıkıcıdır.

Sözsüz Engeller

etkileyici konusma 2

Sunum yapacağınız alanın kullanımı önemlidir. Birçok kişi , konuşma yapacağı alan için oldukça iyi bir yer tercih etmek için elinden geleni yapar.

Fakat siz bunu hemen yapmamalısınız. Sizin ile hitap edeceğiniz kitleniz arasında ne tür bir duvar ördüğünüzü ve alanınızın avantajını nasıl daha fazla iyi kullanabileceğinizi görebilmek adına alanı değerlendirmelisiniz.

Hitap etmiş olduğunuz kitleye en iyi şekilde nasıl bağlanacağınız ve bir adet güç noktasından değil , bir bağlantı üzerinden nasıl onlara ulaşabileceğinizi öğrenin . Siz ve dinleyici kitleniz arasınız , gereksiz sözsüz engelleri koymamanız gerekmektedir.

Bu teknikler ile topluluk karşında yapacağınız konuşmalar ya da sunumlar daha verimli olacaktır.

Örnek Video

https://www.youtube.com/watch?v=89J3u6zBndE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu