En İyi Macera Kitapları

En iyi 10 Macera Kitabı

instagram takipçi hilesi

Kitap kurtlarının en çok tercih ettikleri kitap konu-türlerinden biri olan macera kitapları her yaştan okuyucunun ilgisini çeker. Kendinizi dünyadan soyutlayarak bir hikayenin içine daldığınızda macera belki biraz aksiyon biraz gerilimin içinde sürüklenmeyi seviyor olabilirsiniz.

Size bu listede dünya çapında en çok satan kitaplardan, mutlaka okumanıza değecek güzel macera türünde eserlere kadar birçok öneri listeyeceğiz. Eğer bu listedeki birkaç kitaba önceden sahip olarak okuduysanız mutlaka diğerlerine de bir şans vermeniz gerekir.

İşte sizin için hazırladığımız en iyi macera konulu kitapların listesi…

1- Da Vinci Şifresi / Dan Brown

Da Vinci Şifresi 1 685x461

Macera ve aksiyon kitapları söz konusuysa listeye bu alanda en başarılı yazarlardan olan Dan Brown’ın en ünlü kitabıyla başlamak isterim. Da Vinci Şifresi, yayınlandığı hafta satış rekorları kırarak büyük başarılar yakalayan Dan Brown’ın Robert Langdon Serisindeki önemli eserlerinden biri olmuştur. 2003 yılında yayınlanan kitap, Simge-Bilim Profesörü olan Robert Langdon’ın, bir cinayetin üzerine giderek bu cinayetin ucunun değindiği Da Vinci’nin eserlerindeki büyük sırlara ulaşması sonucu başlayan tehlikeli ve aksiyon dolu bir serüveni konu almaktadır.

Aslında Dan Brown, Robert Langdon isimli karakteri ve hikayesini hayatımıza 2000 yılında yayınladığı Melekler ve Şeytanlar isimli kitabıyla sokmuştur. Da Vinci Şifresi, bu serinin 2. kitabıdır. Serinin 3. ve son kitabı Kayıp Sembol ise 2009 tarihinde çıkmıştır. Dan Brown’un bu serisinin ilk iki kitabı aynı zamanda sinemaya da uyarlanmıştır.

2- Siyah Kan / Jean-Christophe Grangé

siyah kan 2 685x872

Siyah Kan kitabının içeriğinde maceranın haricinde daha ağırlıklı olarak cinayet, polisiye türüne bağlı bir hikayesi olsa da bu alanda öncü yazarlardan olan Jean-Christophe Grangé’in en sevilen kitaplarından birisini koymadan olmazdı. Kan donduran seri bir katilin, karanlık zihniyle çıkacağınız bu macerada uzun bir yol rotası okuyucuyu beklemektedir.

Üstelik bu rota siyah bir kanla çizilmiştir.  Fransız yazar Jean-Christophe Grange’ın anlatımını, hikayelerini beğenenlerin bu kitap haricinde Koloni, Sisle Gelen Yolcu, Şeytan Yemini gibi diğer önemli ve başarılı romanlarına da bakmalarını tavsiye ederiz.

3- O / Stephen King

o stephen king 3 685x481

Şüphesiz gerilim ve korku türlerinin en başarılı roman yazarlarından olan Stephen King’in okumanız gereken onlarca başarılı kitabı bulunmaktadır. Dediğimiz gibi gerilim ve korku türü ağırlıklı olsa da içerdiği hikayede sürüklenip gideceğiniz maceralardan dolayı listeye bu eserini eklemek istedik. Orijinal adıyla “It” olarak bilinen, O isimli kitap 1986 yılında yayınlanmıştır.

Günümüzde bile popülerliğini korumasıyla ne kadar sevildiğini tahmin etmek zor olmamaktadır. Aynı zamanda O kitabı 2017 yılında sinemaya uyarlanmıştır. Bu kitabının yanı sıra Stephen King gibi usta bir yazarın yazdığı türlere ilgi duyan bir okuyucuysanız ne mutlu ki size okumanız gereken daha bir sürü eser var demektir.

4- İstanbul Hatırası / Ahmet Ümit

istanbul hatirasi 4 685x685

Türk polisiye türünün öncü yazarlarından biri olan Ahmet Ümit’in macera ve heyecan dolu eserlerinden en sevilenlerinden olan İstanbul Hatırası bu listenin olmazsa olmazlarındandır. Okuyucuyu, bu romanında sürükleyici bir cinayet hikayesinin içine sokarken diğer yandan İstanbul’u adım adım gezdirmektedir. Bu romanını okuyanlar ve sevenler Ahmet Ümit’in diğer meşhur eserlerinden Beyoğlu Rapsodisi, Sis ve Gece, Bab-ı Esrar romanlarına göz atmalarını da tavsiye ederiz.

5- Esrar-ı Cinayat / Ahmet Mithat Efendi

esrar i cinayet 5 685x1077

Türk edebiyatının ilk polisiye yazarı olan Ahmet Mithat Efendi’nin Esrar-ı Cinayat romanı, türk edebiyatının aynı zaman ilk polisiye macera romanıdır. Dünya çapında bu kadar popüler birçok hikayeyi tavsiye ederken kendi muhteşem eserleri barındıran edebiyat dünyamızdaki klasikleri de pas geçmemek gerekir. Bir gazetedeki cinayet haberiyle başlayan hikayede polis dedektifi ve yardımcısı bir çetenin ortaya çıkarılması için büyük bir maceranın içine atılır.

6- Sherlock Holmes’un Maceraları / Sir Arthur Conan Doyle

sherlock holmes 6 685x685

Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle’un 1887 yılında yarattığı kurgusal karakter olan Britanyalı bir dedektiftir. Sir Arthur’un geçmişten günümüze birçok farklı hikayeyle karşımıza gelen Sherlock Holmes’unun  Sherlock Holmes’un Maceraları adındaki on iki Sherlock Holmes hikayesinin bir araya geldiği orijinal bir eseri bulunur.

İlk baskısı 14 Ekim 1892‘de yapılan eserin yeni baskıları günümüzde hala mevcuttur. Polisiye türünün dünyanın en ünlü dedektifi olan Holmes’un hikayeleriyle birleşerek ortaya çıkan soluksuz okuyabileceğiniz bir sürü romanı bulunmaktadır.

7- Açlık Oyunları / Suzanne Collins

aclik oyunlari e1602265288482

Polisiye türlerinde birçok macera kitabını sizlere tavsiye ederken çeşitli zaman dilimlerinde çıkan, farklı başarılı seçimler yapmayı planlıyoruz. Bu sebeple önereceğimiz bir sonraki kitap biraz daha günümüze yakın popüler kültürün merkezinde bulunmuş dünyaca ünlü bir seri: Açlık Oyunları. 3 kitap serisinden oluşan Açlık Oyunları, yayınlanmasıyla dünya çapında popüler olmayı başarmıştır.

Kısa süre sonra sinemaya da uyarlanmasıyla hayranlarından kitaplarla ilgisi olmayan çoğu kişiye bile kitap okutmayı başarmıştır. Suzanne Collins’in akıcı diliyle bir solukta biten aksiyon dolu bir hayatta kalma mücadelesi barından macera hikayesini konu almaktadır. Fantastik bir dünyanın içerisinde geçen bu hikayede oldukça gerçekçi bir yaşam mücadelesi, sistem eleştirisini göreceksiniz. Serinin diğer kitaplarının adı ise Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş‘tur.

8- Ejderha Dövmeli Kız / Stieg Larsson

ejderha dovmeli kiz 8 685x886

İsveçli yazar Stieg Larsson’ın Milenyum üçlemesinin ilk kitabı olan Ejderha Dövmeli Kız romanı 2005 yılında yayınlanmıştır. Sürükleyici bir polisiye macera romanı olan Ejderha Dövmeli Kız, 41 ülkede rekor satış yaparak dünya çapında başarı yakalamıştır. Bu başarısının ardından sinemaya da uyarlanan roman, kadın ve kadına yapılan istismarları konu almaktadır. Serinin diğer kitapları ise Ateşle Oynayan Kız ve Arı Kovanına Çomak Sokan Kız’dır.

9- Leviathan / Paul Auster

leviathan 9 685x1070

Amerikalı roman yazarı Paul Auster’ın, 1992 yılında yayınlanan ünlü romanı Leviathan, yüksek dozda gerilim ve ürperti taşıyan başarılı bir macera hikayesidir. Leviathan, birçok kutsal kitapta adı geçen Musevilik inancına göre bir deniz canavarı olduğuna inanılan yaratıktır. Mitolojide bolca adını duyuran Leviathan, Paul Auster’ın romanında da Tevrat’taki efsane ejder anlamında yer almıştır. Bir kadının elinde bulunan bir adres defterinden kendisine kimlik seçmesiyle başlayan bir gerilim hikayesini konu alır.

10- Cehennem / Dan Brown

cehennem 10 685x685

Orijinal adıyla Inferno olarak bilinen Dan Brown’ın Cehennem isimli romanı sürükleyici ve macerası dolu hikayesinin kapılarını İstanbul’a açan muhteşem bir eserdir. İlk sırada bahsettiğimiz Da Vinci Şifresi kitabının yazarı Dan Brown’ın efsane karakteri Robert Langdon’ın yine başrolde yer aldığı bu başarılı hikayede, bu sefer ölümcül bir virüsün dünyaya yayılarak dünya popülasyonunun yarısı yok etmesini engellemeye çalışılıyor.

Bilinmezliklerle dolu gizemleri çözerek, dünyayı kurtarmaya çalışan Langdon’ın yolu Dante’nin Cehennem’iyle başlayarak Floransa’dan Venedik’e uzanır. Ancak büyük sırrın kalbi Batık sarayın derinliklerinde, İstanbul’da atmaktadır. 2013 yılında yayınlanan Cehennem kitabının hikayesi 2016 yılında sinemaya uyarlanmıştır. Robert Langdon’ı Dan Brown’ın sinemaya uyarlanan hikayelerinde Tom Hanks canlandırmaktadır.

Okuyuculardan Kitap Tavsiyeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu