EdebiyatEğitim

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Ülkemizde oldukça popüler olan Türk dili ve edebiyatı bölümü nedir? Mezunları ne iş yapar?

instagram takipçi hilesi

Türk dili ve edebiyatı bölümü nedir? Türkiye’de sayısal ya da eşit ağırlıktan okuyabileceğiniz birçok bölüm vardır. Fakat sözelden okuyabileceğiniz bölümler sınırlıdır. Özellikle sözel denildiğinde ilk olarak akla gelen bölüm öğretmenlik gelir. Sözel bölümden okuyabileceğiniz en yüksek puanlı bölümlerden bir tanesi Türk dili ve edebiyatıdır. Türk dili ve edebiyatı 4 yıllık bir eğitim sürecidir. İsteğe bağlı olarak hazırlık da okuyabilirsiniz. Aynı zamanda bölümün örgün ya da ikinci öğretim okunma şansı da vardır.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında Bilgiler

Türk dili ve edebiyatı bölümü nedir?

Türk dili ve edebiyatı bölümünü başarı ile bitiren kişilere “Türkolog” denir. Eğer formasyon alarak eğitiminizi öğretmenliğe tamamlamazsanız “Türkolog” olarak iş aramanız gerekir.

Formasyon almadığınız takdirde çalışacağınız yerler tamamen sizin kendinizi ne derece geliştirdiğiniz ve şansınız ile alakalıdır. Bölümü okurken size; Osmanlıca ve Farsça gibi dersler öğretilir. Eğer dil derslerini iyi bir şekilde öğrendiyseniz bölümü bitirdikten sonra size farklı kapılar açılır. En basiti çeşitli çevirileri yapmanız için sizden yardım isteyebilirler.

Eğer formasyonunuzu aldıysanız kamu personeli seçme sınavına girmeniz gerekir. KPSS’den gereken puanı aldıktan sonra atama beklemelisiniz. Ancak bu süreçte evde oturmak yerine, özel eğitim kurumlarında Türkçe ya da Edebiyat öğretmeni olarak çalışabilirsiniz.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nedir?

Türk dili ve edebiyatı bölümü nedir?

Bölümün öğrencilerine birçok alanda dersler verilir. Her geçen gün genel kültürünüz yeni bir birikim kazanır. Eğitim sürecinde alacağınız başlıca dersler şunlardır:

 1. Türk dil tarihi
 2. Türkçe kompozisyon
 3. Osmanlıca
 4. Farsça
 5. Halk edebiyatı
 6. Edebiyat bilgi ve teorileri
 7. Arapça
 8. Eski Türkçe
 9. Eski Türk edebiyatı
 10. Yeni Türk edebiyatı
 11. Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı

Türk dili ve edebiyatında alacağınız eğitim Türkçe öğretmenliğine kıyasla daha kapsamlıdır. Eğer puanınız iki bölüme de yetiyorsa Türkçe öğretmenliğini seçmeniz işinizi biraz daha kolay kılacaktır.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencisinde Olması Gereken Özellikler Nedir?

kitap

Türk dili ve edebiyatı disiplin isteyen bir bölümdür. Bu nedenle bölümü okumak istiyorsanız düzenli not tutmaya, sınavlara sıkı çalışmaya alışkın olmanız gerekir. Genellikle bölümün hocaları yoklama almazlar. Fakat okula gitmediğiniz sürece herhangi bir şey de öğrenemezsiniz.

Kesinlikle kitap okumaktan hoşlanmanız gerekir. Çoğu zaman sınav sorularınız Türk edebiyatının önemli romanlarından olacaktır. Ayrıca binlerce sayfalık metinleri okuyup not almanız da sizden beklenebilir.

Okulda alacağınız eğitimin yanı sıra evinizde de sıkı bir çalışma programı oluşturmalısınız. Okula bir gün bile gitmeseniz birçok bilgiyi kaçırabilirsiniz.

Eleştiri kabiliyetiniz olmalıdır. Kelime dağarcığınız da oldukça geniş olmalıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=PDdckmVCESk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu