Kişisel Gelişim

En İyi 5 Diksiyon Kitabı

instagram takipçi hilesi

İnsanlar karşısındaki kişiyi dış görünüşü, hareketleri, kokusu ve konuşması ile tanımaya çalışır. Her unsur tanışma açısında önemli adımlardır. Diksiyon ve etkili konuşmanın önemi ise hem sosyal hem de iş hayatında asla yadsınamaz. Düzgün konuşan insan kendini iyi bir şekilde tanıtarak ilişkilerinde başarıyı elde eder. Diksiyonu geliştirmenin birçok yöntemi vardır. Bunlar arasında kursa gitmek ve çeşitli egzersizler yapmak yer alır. Bir de diksiyonu düzelten konuşma sanatını öğreten kitaplar vardır. Sizler için derlediğimiz en iyi 5 diksiyon kitabı sayesinde siz de etkili konuşma sanatını öğrenebilirsiniz.

En İyi 5 Diksiyon Kitabı

1.  Diksiyon & 10 Derste Güzel Konuşma Sanatı – Mehmet Kaplan

En iyi 5 diksiyon kitabı

Daha önce diksiyon eğitimi almış kişiler bilir ki, akıcı konuşma için egzersiz yapmak oldukça önemlidir. 10 Derste Güzel Konuşma Kitabı ise diksiyon egzersizlerinden oluşur. Basit şekilde anlatılan egzersizleri evde kendi çabalarınızla yapabilir, diksiyonunuzdaki gelişmelere her geçen gün katkıda bulunmuş olursunuz.

Diksiyon geliştirme yönündeki naçizane tavsiyem, kitabı roman gibi okumayın. Bunun yerine ilk olarak sesinizi bir metni okurken kaydedin. Ardından kitaptaki dersleri zamana yayın ve sürekli tekrar ederek ilerleyin. Bu sayede kitabın size katkılarına tanık olabilirsiniz.

2. Uygulamalı Diksiyon ve Güzel Konuşma – Ümit Kalkan

diksiyon kitabı

CD hediyeli olarak verilen bu kitap, diksiyonunuzu geliştirmeniz için gereken tüm konuları öğretiyor. Nefes çalışması, İstanbul Türkçesi, kelimelerin doğru telaffuzu gibi konuları işleyen kitabın CD hediyeli versiyonu bulunur. Çalışmalarınızı kitaptan okuduktan sonra CD’de yer alan bilgiler doğrultusunda geliştirebilirsiniz.

3. 3K Tekniği ile Diksiyon – Nedim Taktak

en iyi 5 diksiyon kitabı

Kitapta bahsedilen 3K Kendi Kendinizin Koçu olmak teriminin kısaltmasıdır. Kursa gitme fırsatı bulmayan kişiler için yazılan bu kitap, sesin ve nefesin doğru kullanılması konusunda egzersiz ve öğretici çalışmalardan oluşuyor. Türkçe’nin ses özelliklerini öğrenebileceğiniz 3K Tekniği ile Diksiyon kitabı, okuyucuların en beğendiği çalışmalardan bir tanesidir.

4. En İyi 5 Diksiyon Kitabı: Diksiyondan Mikrofona Doğru ve Güzel Konuşmanın Sırları – Özgür Çoban

güzel konuşmak

Yazar “Diksiyon, insanın ağzından çıkanın kulağının duymasıdır” diyerek terim tanımlar. Kitapta Türkçe’nin doğru kullanımına dair 8 bölümden oluşan bilgiler bulunur. Birçok konuda bilgi sahibi olacağınız bu kitap sayesinde, günlük konuşma dilinde yaptığınız yanlışlıklara da tanık olacaksınız. Ayrıca, bu kitap diksiyon kursunda eğitim kitabı olarak öğrencilere okutulmaktadır.

5. Diksiyon Etkili Konuşma Teknikleri (Nasıl Spiker Olunur?) – Rana Elik

en iyi 5 diksiyon kitabı

Kitabın yazarı TRT’nin açtığı sınavdan başarılı olarak spikerlik yapmıştır. Kitapta, Türkçe’ye dair birçok değerli bilgi anlatılır. Türkçe’nin esasen yazıldığı gibi okunmayan bir dil olduğunu, kelimelerin doğru telaffuz edilişini anlatan kitapta, çeşitli diksiyon uygulamalarına da yer verilir. Kendisi şan eğitimi alan Rana Elik, nefesin doğru kullanımı konusuna da değinir.

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu