Yabancı Erkek Ünlüler

Elon Musk Kimdir?

instagram takipçi hilesi

elon musk 14
Tam adı: Elon Musk
Doğum tarihi: 28 Haziran 1971
Doğum yeri: Pretoria/Güney Afrika
Burcu: Yengeç
Ailesi: Maye Haldeman (annesi), Errol Musk (babası), Kimbal Musk (kardeşi), Tosca Musk (kardeşi)
Eşi: Jennifer Justine Wilson (2000-2008), Talulah Riley (2010-2012), Talulah Riley (2013-2016)
Mesleği: İş İnsanı
Aktif Yılları: 1999 yılından bu yana
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Elon Musk kimdir? Elon Musk, fizik mühendisi, SpaceX, Paypal ve Tesla Motors‘un kurucusudur. SolarCity‘nin de başkanlığını yapmaktadır.

Elon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Pretoria, Güney Afrika‘da dünyaya gözlerini açmıştır. Annesi Maye Haldeman, babası Errol Musk‘tur. Kimbal Musk adında erkek kardeşi ve Tosca Musk adında bir kız kardeşi vardır. Bilgisayar konusunda kendisini geliştirerek yazılım programlayıp kodlamayı öğrenmiştir. Henüz 12 yaşındayken kendisinin yazmış olduğu Blastar adlı uzay oyununu PC and Office Technology adındaki bir dergiye 500 dolara satarak ilk yazılım satışını gerçekleştirmiştir.

Güney Afrika Johannesburg‘da Bryanston High School‘da sekizinci ve dokuzuncu sınıfları geçmesinin ardından Pretoria Erkek Lisesine geçerek 1988 yılında mezun olmuştur. Sonrasında Güney Afrika‘da askerlik yapmamak için Güney Afrika’dan ayrılarak Kanada‘ya yerleşmiştir.

İlginizi çekebilir: Elon Musk Mayıs 2020 MaksatBilgi Kapağı

1992 yılında, Kingston Ontario‘da yer alan Queen’s University‘de iki yıl geçirmesinin ardından ABD‘de Pennsylvania‘da fizik ve işletme için Kanada‘dan ayrılmıştır. The Wharton School‘da ekonomi alanında, University of Pennsylvania School of Arts and Sciences‘da fizik alanında lisans eğitimlerini sürdürerek mezun olmuştur.

Elon Musk, 1999 yılında bir çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com‘un ortak kurucuları arasında yer almıştır. Bir yıl sonra Confinity firması ile 50/50 birleşerek PayPal‘ı kurmuşlardır. PayPal’ın hızlı bir biçimde büyümesi Musk’ın internette yayılarak büyüme kampanyasının bir tezahürüdür. 2002 yılında PayPal eBay tarafından 1,5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alınmıştır. Elon Musk bu satıştan 11.7’lik hisseye karşılık 165 milyon dolar kazanç elde etmiştir.

Elon Musk bu gibi yatırım araçlarından sonra mühendislik alanına yönelerek adından sıkça söz ettiren Tesla ve Space X gibi şirketleri kurmuştur.

Fizik mühendisi olan Elon Musk, SpaceX, Paypal ve Tesla Motors‘un kurucusudur. SolarCity‘nin de başkanlığını yapmaktadır.

Elon Musk üçünü şirketi Space Exploration Technologies‘i 2002 yılında kurmuştur. Şu an itibari ile şirketin CTO’su ve CEO’sudur. SpaceX roket teknolojisinin durumunu ilerletmeye odaklanmış fırlatma araçları geliştirerek üreten bir firmadır. Şirketin ilk iki fırlatma aracı Falcon 1 ve Falcon 9 roketleridir İlk uzay aracı ise Dragon‘dur.

Elon Musk’ın Tesla’da %32 oranında hissesi vardır ve söz konusu hisselerin 2013 yılındaki bilinen değeri 12 milyar dolardır.

Elon Musk, 1995 yılında adım atmış olduğu iş yaşamına 20 yılda SpaceX gibi bir uzay taşımacılığı şirketi, Tesla Motors adı altında elektrikli araç ve söz konusu araçların parçalarını üreten e satan büyük ir kuruluş ve ödeme sistemleri alanında dünyanın en büyük ağına sahip PayPal adındaki firmaya sığdırmıştır.

1977 yılında James Bond – The Spy Who Loved Me filminde yer alan Lotus denizaltı arabasını 1 milyon dolara satın almıştır.

Musk’ın hayali, Mars’ta koloni oluşturmak ve dünya ile uzay arasında ulaşımı gerçekleştirmek. Tabi bu hayalinin geniş açıklamaları da aşağıdaki videolarda mevcut. Ancak nasıl yapacağı konusunda ise somut adımlar atmaya çoktan başladı. Bunlardan biri de SpaceX şirketini kurmakla başlamak. Ardından Starlink projesi ile buradan gelecek olan ciddi fon ile amacı Mars projesine yatırım yapmak olduğu aşikar.

Elon Musk Filmleri:

2015 – Racing Extinciton (Sinema Filmi)

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
google.com.trbiyografiinfo.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu