Alternatif Tıp

Ekinezya Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Sonbaharın yaklaşmasıyla soğuk algınlığı, grip gibi kapıda bekleyen hastalıklar için önerilen bitkilerden olan Ekinezya bitkisinin birçok faydası bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun direncini artıran bu bitkinin ne olduğunu, nelere iyi geldiğini sizler için derledik…

ekinezya 4 685x445

Ekinezya Nedir?

Ekinezya, papatyagiller familyasından olan otsu, kökeni çok eskiye dayanan bir bitkidir. Kalın ve tüylü bir gövdesi bulunan bitkinin yaprakları uzun ve mızrağımsıdır. Yerli Amerikalılar, Avrupalı kaşiflerin topraklarına sömürgeciliğe gelmeden yüzlerce yıl öncesine kadar bu bitki kullanılmaktaydı. Latince adı “Echinacea angustifolia” olan bu bitkiye Kızılderililer büyük önem vermekteydi.

Kızılderili kültüründe aynı zamanda bu bitkiye “elk kökü” de denilmektedir. Ekinezya, ABD’de bulunan Rocky Dağları’nın doğusunda yer alan bölgelere özgü endemik bir bitki türüdür.  Kuru çayırlar, açık ağaçlık alanlar ve nemli bölgelerde yetişmektedir. 1800’lerin başlarında Avrupa’da da yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bilinen bir diğer adı ise Kirpi Otu’dur. Ekinezya aynı zamanda uzun ömürlü anlamında olan “çok yıllık” bir bitki olarak nitelendirilmektedir. Bitkinin olgunlaştığında yaklaşık olarak 30-60 santimetre boylarına gelebildiğini bilinir.

ekinezya

Ekinezya’nın Faydaları Nelerdir?

Ekinezya bitkisi köklü tarihi boyunca insanların şifa amaçlı kullandığı bitkilerden biri olmuştur. Özellikle immün sistemini desteklemesiyle ün salan bir bitki olan Ekinezya’nın beyaz kan hücreleri ürettiği ve güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Günümüzün bitkisel tıp alanında en çok araştırılan bitkilerden biri olan bu bitki, soğuk algınlığının ve grip hastalığının şiddetiyle süresini azalttığı bilinmektedir. Bağışıklık sistemine olan sayısız etkisi yanında getirdiği artılardır. Herpes, saman nezlesi, sinüzit, solunum hastalıkları gibi birçok problemin ve hastalığın şifası olmaktadır. Bu hastalıkların yanı sıra egzama, çıbanlar, yanıklar, kesikler, sedef, yaralar, sivilce, ülser, kurdeşen gibi birçok deri hastalıklarında da yüksek derecede iyileşme sağlamaktadır.

ekinezya 5 685x428

Nasıl Tüketilir?

Ekinezya’yı çay ve meyve suyu başta olmak üzere birçok formda tüketebilirsiniz. Fayda olduğu hastalıklardan dolayı genellikle kış aylarında tüketilen kış çaylarının olmazsa olmaz bitkilerinden birisidir. En kolay tüketimi ise bitkiyi bir su içerisinde demleyerek içebileceğiniz şeklidir.

Kimler Kullanmamalıdır? Yan Etkileri Nelerdir?

Ekinezya’nın etkileri gibi bağışıklığı canlandıran bitkileri Otoimmün rahatsızlığı olan kişiler kullanmadan önce dikkat etmeli ve doktorlarına danışmalıdırlar. Doğum kontrol haplarıyla birlikte bu bitkinin tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca papatya familyasındaki herhangi bir bitkiye alerjik tepkisi olanlarda da nadiren alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Ekinezya’nın tavsiye edilenden daha yüksek dozda tüketimi ise bulantıya yol açabilmektedir.

Ekinezya Hakkında ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=8yDt3VuWKqg

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu