Görsel SanatlarMüzeler ve SergilerTarih

Dünyanın En Ünlü Tablosu: Mona Lisa

instagram takipçi hilesi

Mona Lisa, ünlü İtalyan sanatçı, mucit ve yazar Leonardo da Vinci‘nin sfumato tekniği ile resmettiği bir yağlı boya tablosudur. 1506 yılında tamamlanan eser, hayali bir manzaraya karşı oturmuş bir kadının portresini içermektedir.

En ünlü sanat eserlerinden biri olmanın yanı sıra, en değerli eserdir. Günümüzde Fransa‘nın baş şehri Paris‘te yer alan Louvre Müzesi‘nde yer almaktadır. Günümüzde 800 milyon dolarlık etkileyici bir değere sahip olduğu tahmin edilmektedir.

mona lisa 2

Mona Lisa Kimdir?

Meryem Ana‘nın Rönesans tasvirlerine benzer şekilde işlenen eser, çoğunun belden bez ve ipek tüccar Francesco Giocondo‘nun karısı Lisa Gherardini olduğuna inanılan bir kadın figürüdür. Bir sundurmada ya da en az bir açık tarafı olan bir odada oturduğu görülmektedir.

Arka planda, sanatçı tarafından hayal edilen, çizgiler ya da sınırlar olmadan, duman biçiminde veya odak düzleminin ötesinde formlarla sonuçlanan sfumato tekniği kullanılarak resmedilmiş, puslu ve görünüşte izole bir manzara yer almaktadır.

Figür, izleyiciye bakarken kolları ağlanmış olarak oturmakta ve yüzyıllar boyunca özellikle göze çarpan kanıtlanmış estetik bir niteliği yumuşak bir şekilde gülümsüyor gibi görünmektedir. Bu gülümsemenin yarı kalpli ve hatta belirsiz doğası, ikonik tabloyu daha esrarengiz hale getirerek, izleyicileri hem ilham perisinin ruh halini hem de sanatçının niyetini anlamaya çalışmaya teşvik etmektedir.

mona lisa one cikan

Bakışları kompozisyonun başka bir büyüleyici kısmı olduğuna inanılmaktadır. Pek çok kişi Mona Lisa’nın gözlerinin sizi takip ettiğine ve bakıldığında bir nesneyi kalmak yerine onu gözleri ile takip ettiğini gerçek bir kişi haline getirdiğine inanılmaktadır.

Ancak Alman araştırmacılara göre, gözleri sizi izliyor gibi görünse de, bu “Mona Lisa Etkisi” dir. Aslında resimde görülmemektedir. Kadının her zaman sağınıza yaklaşık 15 derece açıda baktığı bilinmektedir. Durum ne olursa olsun algılanan ya da gerçek olan belirsiz ifadesi Mona Lisa‘nın kalıcı başarısının en güçlü nedenlerinden biridir. Gizemli görünümüne ek olarak, ifadesi sanat sembolistleriyle olası sembolizmi için en güçlü şekilde yankılanmıştır.

Mona Lisa tablosu, 1911 senesinde çalınmıştı. 2 sene sonra tablo İtalya’nın Floransa kentinde bulundu. Soygun ile ilişkili olduğu düşünülen Pablo Picasso’da sorgulanmıştır. Tablo her yıl belli bir gün yerinden alınarak temizlenmektedir. Tablonun bulunduğu haznenin içerisi 20 derece sıcaklıkta ve 3 kat camdan oluşmaktadır. Mona Lisa tablosunu her gün ortalama 1500 kişi ziyaret etmektedir.

Tablonun boyu dikey olarak 77 cm, yatay olarak ise 53 cm uzunluğundadır. Müzede 6000 eser olmasına rağmen ziyaretçiler ilk olarak bu tabloya koşmaktadır.

mona lisa 1

Mona Lisa ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu