hosting

Dünyanın En İlginç 10 Geleneği

Arasında Türkiye'de var!

Dünyada bulunan 200’e yakın ülke var. Her ülkenin de kendine has bazı ilginç gelenekleri var. Bunların bir çoğunu belki duymamış olabilirsiniz .Listemde tanıdık olan ülkemizden de ilginç gelenekler adetler bulunuyor. Bu listemde dünyanın en enteresan ve en acayip olan 10 geleneğini sizler için kaynağımdan alarak listeledim .

İşte Dünyanın en acayip 10 geleneği

1. Afrika

Dünyanın En İlginç 10 Geleneği

Yanlış hatırlamıyorsam bu gelenek bir kaç filme konu alınmıştı. Şuan ben bulamadım ama hatırlayan varsa aşağıdan yorum olarak isimlerini atabilir. Evet Afrika ‘daki bir çok yerli halkın zaten kendi başına bir çok acayip geleneği vardır. Bunlardan biri Fulalar! Fulalar ‘ın yetişkinliğe adım atarken , ergen çocuklar için düzenlediği yetişkinliğe geçiş töreninde kamçılama yarışması bulunuyor.

2. Türkiye

Dünyanın En İlginç 10 Geleneği

İLGİLİ İÇERİKLER

Bizden olmasa olmazdı ! Aman nazar değmesin deyip de neden tahtaya vururuz. Bu gelenek dünya çapında en acayip geleneklerden biri olarak görüyor.

3. Brezilya

Dünyanın En İlginç 10 Geleneği

Bu gelenek de yine Afrika’nın Fulalar ‘ı gibi yetişkinliğe adım atma töreniyle ilgili. Bu tarz törenlerde özellikle yerli halklarda ilginç yarışmalara yer veriliyor. Brezilya‘da bulunan Satere kabilesi de bunlardan biri. Yetişkinliğe adım atarken , ergen çocuklar için düzenlenen törenlerde , içi ısırıcı ve oldukça acı veren karıncalarla dolu eldivenleri giymek zorunda. Bu sahne de bir kaç defa gördüm yanılmıyorsam belgeseldeydi. Evet oldukça ilginç bir acı geleneği.

4. Brezilya

Dünyanın En İlginç 10 Geleneği

Bu gelenek de yine Brezilya’dan . Brezilya’da bulunan Matis kabilesinin genç üyelerinde uygulanan , görüş kabiliyetlerini artırmaları için gözlerine zehir damlatması ve ardından ava çıkmak zorunda kalmaları uygulaması da bu listemizde.

5. Etiyopya

Dünyanın En İlginç 10 Geleneği

Evlenmek isteyen var mı burada? Etiyopya’da bulunan Hamar kabilesinde evlenmek isteyen kişi, ineklerin üzerinden atlatılan enteresan bir törene katılmak zorunda.

6. Hindistan

Dünyanın En İlginç 10 Geleneği

Hindistan’da bir yere, misafir olarak gidip yemek yedikten sonra geğirmezseniz yemeği beğenmediniz anlamına gelir. Bu yüzden beğenseniz de beğenmeseniz de geğirin gitsin. Çünkü saygısızlık anlamına geliyormuş.

7. Türkiye

Dünyanın En İlginç 10 Geleneği

Bu listede yine ülkemizden bir gelenek daha yer alıyor. İnsana musallat olan kötü ruhların olumsuz etkisini ortan kaldırmaya yarayan kurşun dökme geleneği, enteresan geleneklerden biri.

8. İskoçya

Dünyanın En İlginç 10 Geleneği

İskoçya’da gelinler düğün günü öncesi yumurta ve çamur ile kirletilip sonrasında bütün şehirde dolaştırılıyor.

9. Tayland

Dünyanın En İlginç 10 Geleneği

Taylan kraliyet ailesi eski dönemlerden beri kendilerine mensup olan dili konuşuyorlar. Sebebi de konuştukları şeylerin başkaları tarafından anlaşılmaması.

10. Tibet

Dünyanın En İlginç 10 Geleneği

Buraya misafirliğe gidip de dönerken arkanızdan dil çıkartırlarsa şaşmayın! Konukları uğurlarken onlara dil çıkarmaları geleneği var da ondan . Dil çıkartılmazsa eğer bu karşı  tarafa saygısızlık olarak karşılanıyormuş.

Evet birbirinden ilginç ,enteresan 10 gelenek gördük. Sizin de aklınıza gelen bunlar gibi acayip gelenekler varsa aşağıdan yorum olarak yazın . Ben de listeme eklerim .

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu