Yaşam

Adet Dönemi Hakkında Yanlış Bilinenler

instagram takipçi hilesi

Kadınların aylık döngüsüne “regl” denir. Regl döneminin psikolojik ya da bedensel açıdan vücuda birçok etkisi vardır. Ancak, toplumumuzda geçmişten gelen birçok yanlış düşünce vardır. Bu düşünceler kadınların genellikle 7 gün süren döngüsünün olumsuz şekilde geçmesine neden olur. İşte adet dönemi hakkında yanlış bilinenler…

Adet Dönemi Hakkında Yanlış Bilinenler

Adetliyken Duş Alınmaz

Adet dönemi hakkında yanlış bilinenler

Geleneksel inanışa göre adetliyken duş alınmaması gerekir. Çünkü regl döneminde duşa girmenin adet kanamasını keserek, şişkinliğe sebebiyet vereceği düşünülür. Ancak böyle bir şey yoktur. Adet döneminde vücuttan atılan pis kanın bir kokusu bulunur. Ped düzenli değiştirilmediğinde ve duş alınmadığında ortaya rahatsız edici bir koku çıkar. Bu nedenle adet döneminde duşa girmekte bir sakınca yoktur. Ilık su ile duş alabilirsiniz.

Adetliyken Saç Kestirmek Ömrü Kısaltır

Adet dönemi hakkında yanlış bilinenler

Adetliyken ya da hamileyken saç kestirmenin ömrü kısaltacağı inanışı en saçma şeylerden bir tanesidir. Tıpta asla böyle bir bilgi yoktur. Sadece batıl bir inanıştır. Ancak, adetliyken saç boyatmak ya da saç açtırmak olumsuz bir durumdur. Bildiğiniz gibi adet döneminde vücut sıcaklığı artar. Vücut sıcaklığı saç boyasının tutmamasına ya da dengesiz şekilde tutmasına yol açabilir. Bu nedenle en erken adet döneminden birkaç gün sonra saçlarınızı boyatabilirsiniz.

Adetli de Olunsa Oruçmuş Gibi Davranmak Gerekir

adet

Ramazan ayında adet döneminiz denk geldiyse oruç tutmamanız gerekir. Bazı inanışlar ramazanda kanama olsa bile oruç tutulmasının sevap olduğunu söyler. Bu inanış da son derece saçmadır. Bildiğiniz gibi kadınların regl döneminin başlaması ile birlikte boy abdesti alması şarttır.

Kanamanız varken oruç gibi davranmanızın sevap olması beklenemez. Vücuttan akan kan ile birlikte orucunuz da geçerliliğini kaybeder. Ayrıca, kanama döneminde vücudunuzdan akan kan direncinizin düşmesine neden olur. Bu nedenle su içmek ya da tatlı bir şeyler atıştırmak gibi ihtiyaçlarınız olabilir. Kesinlikle adet döneminde kendinizi aç ya da susuz bırakmayın.

Adet Dönemi Hakkında Yanlış Bilinenler: Adeti Düzensiz Olanların Çocuğu da Olmaz!

adet

Bazı kadınların adet günü asla şaşmazken bazılarınınki düzensiz olabilir. Adet düzensizliği hormonal ya da farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Adeti düzensiz olan tüm  kadınların çocuğu olmaz gibi bir düşünce tek başına yanlıştır. Bazen adet günü asla şaşmayan kadınların da çocuğu olmayabilir. Eğer, adet düzensizliğinizin çocuğunuzun olmasına engel olmasından korkuyorsanız doktora gitmeniz, durumunuzu belirtmeniz gerekir.

Doktorlar gerekli testleri yaptıktan sonra ya adet düzensizliğine karşı bir ilaç verir ya da farklı bir tedaviye başlar. Ancak kendi kendinize kulaktan duyma bilgilere inanmamanız oldukça önemlidir. Ayrıca, bu tarz bilgilere inanmanız psikolojinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=qZQx2JZPuu4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu