En Gelişmiş Sağlık Sistemine Sahip 10 Ülke

En Gelişmiş Sağlık Sistemine Sahip Ülkeler

instagram takipçi hilesi

Kamusal ve özel olmak üzere iki koldan sürdürülen sağlık hizmetleri yaşam kalitesi açısından önemlidir. Sağlık hizmeti almak temel insan haklarından biridir. Bu yazımızda düzenli finans, iş gücü, hijyen bakımından en gelişmiş sağlık sistemine sahip ülkeler listesi hazırladık.

En Gelişmiş Sağlık Sistemine Sahip Ülkeler

1.Yeni Zelanda

en gelişmiş sağlık sistemine sahip ülkeler

Sağlıklı suya ve temiz havaya sahip olmasıyla ün kazanan Yeni Zelenda’nın sağlık sistemi de dikkat çekicidir. Çoğunlukla kamu tarafından finanse edilen sağlık sisteminde muayene olmak kolay ve ekonomiktir. Yeni Zelanda’da ikamet edenler ve bazı çalışma vizesi sahipleri, ücretsiz veya düşük maliyetli olarak sağlık hizmetleri alabilir.

 2.Avustralya

en gelişmiş sağlık sistemine sahip ülkeler

Avustralya da en gelişmiş sağlık sistemine sahip ülkeler arasındadır.  Ülkede sağlık hizmeti halk sağlığı sistemi ve özel sağlık sistemi olarak iki farklı şekilde verilir. Commonwealth Hükümetinin evrensel sağlık sigortası Medicare, ülkede ikamet eden herkesin ücretsiz tedavi olmasını sağlar.

3.İsviçre

en gelişmiş sağlık sistemine sahip ülkeler

İsviçre’de sağlık sigortası satın almak zorunludur ve ücretsiz sağlık hizmetleri yoktur. Bununla birlikte hükümet, düşük gelirli insanlar için destek sağlar. Evrensel sağlık sigortası sayesinde pek çok modern tıbbi hizmetlere erişmek mümkündür.

4.Kanada

en gelişmiş sağlık sistemine sahip ülkeler

Kanada’nın arasında olmasını sağlayan sağlık sistemi kamu tarafından finanse edilir. Hükümet, herhangi bir kritere bakmadan vatandaşlarının tümüne ağlık hizmetlerini garanti etmektedir. Acil sağlık hizmetleri ya da kanser gibi vakalar dışında sağlık hizmeti almak uzun sürebiliyor. Araştırmalar vatandaşların bu durumu sorun etmediğini göstermektedir.

5.Danimarka

danimarka

Danimarka, gelir vergisiyle finanse edilen sistemiyle kişi başına hastane harcamalarında diğer ülkelere göre üst sıralardadır. Ülkede kalıcı olarak ikamet eden herkes ulusal sağlık sigortası kartı alma hakkına sahip olduğu gibi çoğu muayene ve tedavi ücretsiz karşılanır.

6.İngiltere

ingiltere

Ulusal Sağlık Servisi genellikle ücretsiz tedavi sağlar. Üstelik hastaların muayene olmak veya tedavi olmak için bekleme süresi yalnızca 8-10 dakikadır. İsteyenler özel sağlık sigortası da kullanabilir.

7.İsveç

isvec

İsveç, en mutlu ülkeler arasında bulunur. Ayrıca sağlık sistemi bakımından da diğer ülkelere fark atmıştır. İsveç hükümeti, kanser türü fark etmeksizin tüm kanser hastalarının bekleme süresini azaltmak için 55 milyon dolar taahhüt etmiştir.

8.Japonya

japonya

İş ve eğitim konusunda öne çıkan Japonya, sağlık hizmetlerinde de öndedir. Japonya’da sağlık bakımı göçmenler ve yabancılar (bir yıldan fazla kalanlar) dahil olmak üzere ülkede yaşayan herkes için ücretsizdir. Sağlık sisteminin kullanılma oranı da yüksektir.

9.Fransa

fransa

Fransa’da yaş veya ekonomik durum fark etmeksizin tüm vatandaşlar için kaliteli hizmet verilir. Fransa’daki sağlık harcamalarının çoğu kamu tarafından finanse edilir. Fransa’da ikamet edenler zorunlu sağlık sigortası primi ödemek zorundadır.

10.Almanya

almanya

Almanya’daki sağlık sistemi sağlık sigortasını zorunlu kılar ve pahalıdır. Vatandaşların hamilelik dahil olan devlet veya özel sağlık sigortasına sahip olması zorunludur. Bununla birlikte bekleme süreleri çok azdır ve hizmet kalitelidir.

İlgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu