İnsan KaynaklarıKişisel GelişimYaşam

Gündelik Hayatta Stresle Başa Çıkmanın Yolları

instagram takipçi hilesi

Stres hayatımızda her şeyi etkilemektedir. Özellikle sağlığımız konusunda fazla etkilere sahip olan stres, bizi en ölümcül rahatsızlıklara bile sürükleyebilir. Bu yüzden bu durum ile mücadele edip kazanan tarafın biz olmamızı sağlamalıyız. İşte Stresle Başa Çıkmanın Yolları...

stresle basa cikmanin yollari2

Stres Yaptığımız Konu Nedir?

Öncelikle stres yaptığımız konuyu bulmalıyız. Bu konuyu kabullenmeliyiz. Stresle başa çıkarken ki yolda en önemli adım budur. Bir konu hakkında kaygılısınız ve bu konuyu biliyorsunuz. Bunu bilmeden kendinize ve stresinize yardımcı olamazsınız. Bunun farkında olmazsanız bedeninizi yönetip, stres yönetimi yapamazsınız. Bu maddeyi yapamadığınız sürece, stres yönetimi oldukça zordur.

Stres Yaptığınız Konuya Uzaktan Gözlem

İçinde bulunduğunuz kaygılı ve stresli durumu öncelikle uzaktan gözlemleyin. Durumu nasıl geçirebileceğini değil sadece ana problemi düşünün. Kaygılı duruma girdiğiniz fakat bu kaygının altında yatan nedenler nedir, neden oluştu gibi ana problemlere yönelin.

stresle basa cikmanin yollari3

Stres Yönetimi İçin Huzurlu Ortam

Kendinizi rahat hissettiğiniz ve benliğinizi hissedebileceğiniz bir ortama gidin veya orada olduğunuzu hayal edin. Bu ortamda gözlerinizi yavaşça kapatıp, derin derin nefes alın. Stres yaptığınız konuyu tamamen aklınızdan çıkarıp, sadece hayal gücünüzü çalıştırın. Yavaş yavaş ve gayet sakin bir şekilde nefes alıp verin. Ve her nefesi alışınızda 10’dan geriye doğru sayın. Bir rakamınıza ulaştığınızda, sinirlendiğiniz konuyu öğrendiğinizde veya duyduğunuzdaki anki kadar sinirli olmayacaksınız.

Enerjinizi ve Zamanınızı Strese Harcamayın

Stres yaptığınız konu her ne ise buna harcadığınız enerji ve zaman, bu sorunu çözmeyecektir. Stres yaptığınız konuyu abartmadan düşünün. Olumsuz duyguları abartarak kendinize aktarırsanız, konuya daha fazla sinirlenmenizi sağlayacaktır. Bu durum sizin açınızdan kötü sonuçlanacaktır. Kaygı durumunu kendi içinizde daha kötü gösterdiğiniz takdir de herhangi bir sonuca varamazsınız. Böylelikle kısır bir döngünün içinde kalırsınız.

stresle basa cikmanin yollari4

Çözüm Kısmı

Stresli olduğunuz konunun ana nedenini ve temel nedenini düşündükten sonra diğer adımlar başarıyla ilerleyecektir. Aslında stres yaptığınız konu oldukça basit fakat adrenalin seviyesinin yükselmesinden kaynaklı olarak vücut istediğinizin dışında daha agresif bir şekilde yaklaşıyor olaya. Bunu çözdükten sonra stresli olduğunuzun konunu çözüm kısmına geçebilirsiniz.

Stres nedeninizi ortadan kaldırabilecek uzun süreli veya kısa süreli çözümlere odaklanmasınız. Kısa süreli çözümler genelde sizin stres yönetme sürenizi uzatırken, uzun süreli çözümler stresi tamamen ortadan kaldıracaktır. Fakat olaylara daha ani ve sinirli şekilde yaklaşanlar için kısa süreli çözümler daha doğru olacaktır. Bu süre zarfında hem kendisi hem de mantıklı düşünebilmesi için zaman kazanacaktır.

Stresle Başa Çıkmanın Yolları ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu