Yaşam

Dünyanın Dört Bir Yanında Batmakta Olan Şehirler

instagram takipçi hilesi

Dünyanın Dört Bir Yanında Batmakta Olan Şehirler‘ adlı yazımızda gelecekte bizleri bekleyen sorunları inceleyeceğiz. İnsanoğlu doğayla her zaman biraz huzursuz bir şekilde bir arada var olmuştur ve belki de bu modern çağda olduğundan daha fazla değil. Geçtiğimiz yüzyılda yaşanan sanayileşme beraberinde bir dizi sorunu da getirmiştir, ancak bunların hiçbiri küresel iklim değişikliğinden daha acil değildir.

Fosil yakıtların sınırsızca yakılması ve buna eşlik eden karbondioksit emisyonları, gezegeni yavaş ama emin adımlarla ısıtan, buzulların erimesine ve deniz seviyelerinin yükselmesine neden olan sözde “Sera Etkisi” ile sonuçlandı. Bu yükselen deniz seviyeleri kıyı bölgelerinde ciddi bir sorun ve iklim değişikliğinin neden olduğu giderek artan şiddetli hava olayları da aynı şekilde.

Maalesef şaka değil ancak fosil yakıtlardan kazanılacak tonlarca para olduğu için, bazı taraflar statükoyu değiştirmeye biraz direnç gösteriyor. Bilim insanlarının dinleyen herkese yeşil enerjinin gezegeni tam anlamıyla kurtarabileceğini söylemesine rağmen, CO2 emisyonları 2021 yılında şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu kıyı bölgelerine gelince zamanla zeminin oturmasına neden olan yeraltı suyunun amaçsızca çıkarılmasıyla birleştiğinde, iklim değişikliğinin neden olduğu artan sel, bu bölgelerde yaşayanlar arasında biraz batma hissine katkıda bulunabilir.

Yani, dünya çapında kelimenin tam anlamıyla batmakta olan birçok büyük kentsel nüfus merkezi var ve önümüzdeki birkaç on yıl içinde sorunu hafifletmek için sert önlemler alınmazsa, bazıları okyanus altında tamamen yok olabilir.

Dünyanın Dört Bir Yanında Batmakta Olan Şehirler

Venedik, italya

İtalya‘nın Venedik şehri, var olduğu süre boyunca yarı su altında kalmasıyla ünlüdür. Gondolları tozlu hendeklerden geçirmek doğal kanallardan geçirmekten çok daha zor olduğu için bu şehrin cazibesinin bir parçasıdır.

Yükselen su seviyeleriyle başa çıkmak için çoğu bölgeden daha hazırlıklı olduğu düşünülebilir ancak şehrin yaklaşık 16 asır önce kurulduğu dönemde, bu seviyeler bugün olduğundan yaklaşık iki mt daha düşüktü ve bu kadar büyük bir değişime uyum sağlamak için aslında yapılabilecek çok şey var.

Kıyı kentlerindeki çöküntüleri inceleyen 2022 tarihli araştırma, Venedik’in uzun bir banyo yapmakta olduğu sonucuna varmıştır. Yılda 1 ila 2 milimetre hızla batıyor ve ünlü lagünündeki yüzden fazla ada daha da hızlı çöküyor.

Şehir aynı zamanda tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olanlar arasında yer alıyor, ancak Venedik şehri ekonomik anlamda plansız değil. 1992 yılında başlatılan ve kenti deniz kabarmalarından korumak için tasarlanan mobil bariyerler sistemi Mose‘nin 2023 yılının sonlarında tamamlanması planlanıyor. Ancak bu, Venedik’teki karmaşık zemin çökmesi sorunuyla mücadele etmek için hiçbir şey yapmıyor.

Tokyo, Japonya

Son derece kalabalık olan başkentiniz büyük bir adada yer alıyorsa, yeraltı suyu çıkarma uygulamasının tam olarak gerekli olmayabileceği düşünülebilir ancak durum böyle değil. Tokyo onlarca yıl boyunca ovalarından su pompaladı ve International Review for Environmental Strategies tarafından yayınlanan “Land Subsidence and Groundwater Management in Tokyo” başlıklı bir çalışmada belirtildiği üzere, bu uygulama şehrin 60’larda deniz seviyesinin 58 metre altına düşmesinden kısmen sorumluydu.

Çıkarma işlemi durduruldu ve Tokyo, 2006 yılında tamamlanan ve fazla suyu sele eğilimli bölgelerden uzaklaştıran geniş bir yeraltı sarnıç sistemi ile yükselen sel suları sorununu kontrol altında tutmaya çalıştı. Ancak iklim değişikliğinin neden olduğu artan yağışlar karşısında bu artık yeterli olmayabilir.

The New York Times‘ın haberine göre, Tokyo‘da saatte iki santimi aşan yağış miktarı son 30 yılda %30 artarak daha fazla ve daha kötü sel baskınlarına yol açmıştır. Ve bölge aynı zamanda deprem ve tayfunlara da yatkın olduğundan, şehrin pek çok sakini muhtemelen gerçek dünyadaki sorunlarının sonuçlarıyla yüzleşmektense Godzilla‘nın periyodik ziyaretleriyle uğraşmayı tercih edecektir. İnşaat mühendisi ve selle mücadele uzmanı Nobuyuki Tsuchiya‘nın The Times‘a söylediği gibi, “Tokyo her yönden tehlikelerle karşı karşıya. Yeterince şey yapıldığını söylemek zor.”

Rotterdam, Hollanda

Hollanda, çoğu ülkeden daha kötü bir toprak çökmesi sorunuyla karşı karşıyadır. Ünlü yel değirmenleri sadece turistlerin önünde selfie çekmesi için değil; yüzlerce yıldır tarımda kullanılmak üzere topraktan su pompalamak için kullanılıyorlar ve ülkenin bazı bölgeleri yılda 8 milimetre gibi gülünç bir oranda batıyor.

Hollandalılar ise kendilerini kuru tutmak için tamamen farklı bir yaklaşım benimsiyor. Suları geri çekmeye ya da yapıları suların üzerine çıkarmaya çalışmak yerine, kaçınılmaz sellere en az zarar ve sıkıntıya neden olacakları dostane yerler vererek onunla birlikte yaşamaya çalışıyorlar.

The New York Times‘a konuşan su yönetimi uzmanı Henk Ovink, %90‘ı deniz seviyesinin altında olan ve yavaş yavaş batan Rotterdam gibi şehirler için geleneksel yaklaşımların bir anlam ifade etmediğini belirtti. Ovink sadece daha yüksek setler inşa edilmemeli, nehirlere akabilecekleri daha fazla yer verilmeli görüşünü savundu. Bu, parklar ve plazalar gibi kamusal alanların sel durumunda taşma alanı olarak kullanılmasını da içeriyor.

Bu yaklaşım ise işe yarıyor gibi görünüyor. “Kentsel Dayanıklılık için Şehirden Şehre Öğrenme” başlıklı yakın tarihli bir çalışma bu yaklaşımın işe yaradığını gösteriyor. Rotterdam ve Mexico City‘deki Su Meydanları Örneği başlıklı çalışmada, taşkın alanlarının kullanımının Rotterdam’ın dünya çapında en etkili sel yönetimi stratejilerinden birine sahip olmasına büyük katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.

New York, New York

Pek çok kıyı kenti gibi Büyük Elma da toprak çökmesi ve suların yükselmesi gibi pek çok tehditle karşı karşıya kalmış bir durumdadır. Ancak şehrin yılda ortalama 1 ila 2 milimetrelik bir hızla yavaşça batması, çok sayıdaki devasa yapısının ağırlığı benzersiz bir faktör tarafından hızlandırılıyor.

2023 tarihli “New York Şehrinin Ağırlığı: Antropojenik Kaynakların Çöküşe Olası Katkıları” başlıklı çalışmada, New York‘un ünlü gökdelenleri, şehrin istikrarlı inişinin kısmi sorumlusu olarak gösterildi. Çalışmanın başyazarı ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu jeofizikçisi Tom Parsons, Live Science‘a yaptığı açıklamada, çökme hızı nispeten yavaş olsa da, kabaca aynı oranda yükselen su seviyelerinin eninde sonunda çökmeyle birleşerek New York’ta su baskını sorunlarına yol açacağını belirtti.

The New York Times‘a göre, ABD Ordusu Mühendisler Birliği tarafından önerilen çeşitli olası çözümler arasında bir tanesi öne çıktı: New York Limanı‘nda Manhattan‘ın bir mil dışında yer alan altı mil uzunluğundaki deniz duvarı,119 milyar dolar gibi şaşırtıcı bir maliyete sahip olacak.

Öneri, tahmin edilebileceği üzere New Yorkluları ikiye böldü. Times, bariyerin bazı topluluklar arasında güçlü bir desteğe sahip olduğunu bildirirken, çevre grubu Riverkeeper‘ın başkanı Paul Gallay gibi bazı bilgili sesler ise muhalif olarak yükseldi.

Dünyanın Dört Bir Yanında Batmakta Olan Şehirler ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu