Gezi Rehberi

İtalya Hakkında 9 Bilgi

instagram takipçi hilesi

İtalya kültürel mirası, köklü tarihi, doğal zenginliği, lüks araba markaları, modaya yön veren tasarımcıları, Dünya’da ün yapmış mutfağı, kendi nüfusundan daha fazla nüfusu ile 65 milyon turisti topraklarına çeken bir ülke. Bugün sizlerle İtalya Hakkında 9 Bilgi konusunu paylaşacağım.

İtalya Hakkında 9 Bilgi

1- İtalya Anlamı

italya

İtalyanlar ülkelerini kendi dillerinde yüzen ülke anlamına gelen ”Bel Paese” olarak adlandırmaktadırlar. Burası bir zamanlar Dünya’nın büyük bir kısmına hükmeden Roma İmparatorluğu’nun doğum yeri.

2- Coğrafya

Haritada bir küre görüntüsünü andıran bulunduğu yarım adaya adını veren bir Ada ülkesi. Akdeniz’in tam olarak kalbinde yer alıyor. 3 tarafı deniz ile çevrili ülkenin etrafı Fransa, İsviçre, Avusturalya ve Slovenya ile çevrilidir. Ülkenin diğer komşusu ise ülke topraklarının içinde bulunan Dünya’nın en eski mekanı olan Dünya’nın en küçük devleti Vatikan’dır. İtalya Dünyada 2 devleti içinde barındıran tek Devlet.

3-Adalar Ülkesi

İki büyük ada olan Sicilya ve Sardinya olmak üzere ülke yaklaşık 450 adaya sahip. İstanbul’dan başkent Roma’ya yolculuk aktarmasız olarak ortalama 2.5 saat sürüyor. ülke zaman olarak ise Türkiye 1 saat geriden geliyor.

4- Yanardağlar

italya 6

İtalya’dan şehir sınırları doğal olarak çizilmiş. zaten ülke topraklarının %77’si dağlar ve tepelerden oluşmakta. Coğrafi konumunun en büyük dezavantajı volkanik bir ülke olması. en az 3 tanesi aktif olmak üzere yaklaşık 30 volkana sahip hatta dünyanın en tehlikeli yanardağı burada bulunuyor. Vezüv Yanardağı yaklaşık 2000 yıl öne patlayan ve büyük felakete neden olan 3 şehri yerlere bir eden toplu bir mezarlığa dönüştüren yaklaşık 2000 kişinin ölümüne neden olan yanardağ. Küllerinden tekrar doğan bu şehir Dünya’nın en kalabalık nüfuslu olan  volkanik bölgesi. Eğer bir patlama yaşanırsa 3 milyon kişinin hayatı tehlike altında.

5- Nüfus Yapısı

Ülkenin demografik yapına göre ülke nüfusu 61 milyon. Burası Avrupa’nın en kalabalık 6. ve Avrupa birliğinin ise en kalabalık 3. ülkesidir. Nüfusun %92 ‘si İtalyan, % 2 ‘si Romanyalı, %1.2 ‘si Afrikalı ve geri kalan % 4.4 ‘ü ise diğer milletlerden oluşuyor. Nüfusun %80 ‘i Hristiyan, %2.6 ‘sı Müslüman, %1.4 ‘ü diğer dinlere mensupken, % 15 ‘i ise hiçbir din grubuna mensup değil.

İtalyanlar tarihin  en büyük göç dönemini gerçekleştirdi 1861-1985 yılları arasında, 29 milyon İtalyan başka ülkelere göç etti ve bu insanların %65 i ülkesine bir daha geri dönmedi. Dünya’da bugün İtalya’da yaşayan 60 milyon dahil toplamda 150 milyon dan fazla insanın tam veya kısmi olarak İtalyan soyuna sahip olduğu tahmin edilmekte.

Bugün yurtdışında yaşayan İtalyan torunlarının sayısı İtalya’dakilerden çok daha fazla. Araştırmalara göre Arjantin’nin yarısı ve Brezilya’nın %15 i bir dereceye kadar İtalyan kültürü kökenli olduğu tahmin edilmekte. Amerika birleşik devletlerinde ise bu veri yaklaşık olarak 17 milyon.

6- Ticaret ve Moda

İtalya Dünyada bir çok başarıya imza atmış ve hala atmaya devam eden bir ülke. Dünyaca ünlü markaları özellikle otomobil, moda ve gelmiş geçmiş en iyi moda tasarımcılarına da ev sahipliği yaparak modaya yön vermekte. Milano Dünyada modanın başkenti olarak kabul ediliyor. Burası dünyada en fazla ihracat yapan 8. ülke. 2.1 trilyon Gsyh ile dünyada 8. sırada iken kişi başına düşen sırada 27.

ital ya4

7- Diller

Ülkedeki günlük hayata bakınca resmi dili genel olarak İtalyanca. Ülkenin en kuzeyinde bulunan bölgede ise İtalyanca ile beraber Almanca. İtalyanlar kendi dillerine çok önem veriyorlar. Ülkeyi ziyaret edenlerin söylediklerine göre yerli halkın dili bilmesine rağmen İtalyanca konuşmaya devam ettiğinden bahsetmektedir. Özellikle ülkenin güneyinde İngilizce bilme oranı çok düşük.

8- Ekonomi

Ülkenin para birimi Euro ve bugün ki kurlara göre ülkemiz para birimine göre bir hayli yüksek değerde. İtalyan lirası 2002 yıllarında İtalyanlara özgü para birimiydi fakat daha sonra Euro’ya döndüler. Hatta Lira kelimesi İtalyancadan gelmekte.

Başkent Roma’da gelir olarak en düşük maaş 800-900 Euro iken ortalama maaş 1500 Euro civarında. Mühendisler ortalama aylık olarak 1950 Euro, doktorlar ortalama 3500 Euro, avukatlar ise 2000  Euro kazanmakta. Garson maaşları 800 Euro’dan başlarken 2000 Euro’ya kadar çıkabilmekte. Moda’nın başkenti Milano’da bir moda tasarımcısının ortalama maaşı ise 3000 Euro. Ve bu durum başarısına ve deneyimine göre 5000 Euro’ya kadar çıkmakta.

Ülkede iş bulmak son yıllarda zor hale geldi. Genç işsiz oranı 33.7 ye çıktı fakat genele bakacak olursak halkın satın alma gücü yine de düşük değil dünya sıralamasında 29. mağazaların çalışma saatleri biraz esnek. Örneğin; Dün gittiğiniz bir mağazaya ertesi gün gittiğinizde kapalı bulabiliyorsunuz. Ayrıca ülkede ”Riposo” denen bir uygulama var. Bazı küçük işletmeler tarafından kullanılmaya devam ediyor.

9- Yeme İçme Kültürü

italya 3

Makarna ve Pizza’nın anavatanı olan İtalya yemek kültürü ile her zaman ön plana çıkan bir ülke. İtalyanlar 350 den fazla makarna, 50 çeşit kahve, 500 den fazla şarap çeşidine sahipler. Ve yılda ortalama 36 kilo makarna, 41 kilo ekmek, 44 litre şarap ve 6 litre kahve tüketiyorlar. Geleneklerine bağlı bir italyanın yemek düzeni şöyle olabilir. Kahvaltı genellikle dışarıda kahve ve sandviç eşliğinde güne başlarlar. 250 den fazla peynir çeşidine sahipler fakat kahvaltıda peynir yumurta gibi yiyecekler asla yok Kahvaltının bu kadar hafif olmasının nedeni akşam yemeğini çok geç ve hafif yemeleri. Aynı zamanda Öğle yemekleri bir hayli ağır.

İtalya Hakkında 9 Bilgi İle İlgili Videolar:

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu