Yatırım ve Borsa

Tokyo Borsası Nedir?

instagram takipçi hilesi

Dünya’nın en güçlü borsaları arasında yer alan Tokyo Borsası Forex Piyasası’nın Asya’daki en önemli ticaret merkezi olup milyarlarca yatırımcının yakından takip ettiği Asya Piyasaları’nda işlem gören hisse senetleri ve endeksleri başta olmak üzere, dünyanın önde gelen şirketlerinin işlem gördüğü global bir borsadır.

o.260038

Japonya’nın en büyük borsası olan Tokyo Borsa 15 Mayıs 1878 yılında kurulmuştur. Ancak 2. Dünya Savaşı’nın ağır koşulları sebebiyle 30 Haziran 1943 yılında Japonya’daki diğer 10 borsa ile birleştirilerek özel Japonya Menkul Kıymetler Borsası adını almıştır. 1947 yılında Japonya Menkul Kıymetler Borsası tasfiye edilmiş ve hemen ardından Sermaye Piyasası Kanunu yürürlüğe girmiştir. 1 Nisan 1949 yılında da resmi olarak Tokyo Borsası kurulmuştur.
2000 yılında Hiroşima ve Nigota Borsaları ile birleşen Tokyo Borsası, Uluslararası Borsa Federasyonu’nun yayınladığı veriler doğrultusunda toplam piyasa değeri ve günlük işlem hacmi bakımından dünyanın ikinci büyük hisse senedi borsası olarak kabul edilmektedir. 11 Mart 2011 tarihinde meydana gelen Fukişma Depremi, Tsunami Felaketi ve Nükleer Krizin ardından 30 milyar dolar vicarında zarar meydana gelmiş ve Tokyo Borsası’nda işlem gören şirketlerin toplam piyasa değeri 3.5 trilyon dolara düşmüş. Asya Borsalarını da ciddi anlamda etkilemişti. Ancak dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Japonya’nın izlediği para politakası sayesinde Tokyo Borsası’nın ve takiben Asya Borsalarının toparlanmaları uzun sürmedi.

tokyo borsasi geriledi 4066618 o

Tokyo Borsasının temel göstergesi, söz konusu borsada birinci pazarda işlem gören ve işlem hacmi en yüksek 225 şirketin hisselerinden meydana gelen Nikkei 225 endeksidir. Tokyo Borsasında işlem gören diğer önemli endeks de TOPIX endeksidir. TOPIX endeksi Tokyo Borsası birinci pazarda işlem gören tüm hisse senetlerini kapsamaktadır.

Kaynak: http://www.tokyoborsasi.com/japon-borsasi-hakkinda.html/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu