hosting

Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç Gerçekler

Pek çoğumuzun ilkokul sıralarında yüzeysel olarak bilgi edindiği dünya ve uzay hakkında belki daha önce hiç duymadığınız ilginç bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Dünyanın sadece bir küreden ibaret olmadığını, muhteşem özelliklerle donatıldığını, yeryüzünde bulunan yaşam alanlarının ilginç özelliklerini, uzayın gizemini, daha önce duyduğumuz ama pek çoğu yanlış olan bilgileri gelin hep birlikte gözden geçirelim.

Astronotlara göre uzay, yanmış biftek, kaynak yapılmış demir gibi kokuyor.

astronot Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç Gerçekler

İnsan vücudunun dayanabileceği yerden yükseklik limiti 19 kilometredir. Bu limitten sonra astronot kıyafeti giyilmek zorundadır. Eğer aksi olursa vücutta bulunan su vücut sıcaklığında kaynamaya başlar.

1957 yılında, ilk uzay uydusu denemesinden bugüne, uzayda toplam 38.000 adet uydu bulunmaktadır. Bunlardan 16.000 tanesi düşmüş ya da indirilmiştir. Ayrıca şu an var olan uyduların sadece %5 i çalışmaktadır, %8 inin yakıtı bitmiştir ve kalan %87 si bozulmuştur ya da çalışmamaktadır.

-uzay-uyduları- Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç Gerçekler

Samanyolu galaksisinde şu an 400 milyar yıldız ve 50 milyar gezegen vardır. Şu an içinde yaşam olan 500 milyon gezegenin var olduğu düşünülmekte.

dunyabenzeri Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç Gerçekler

Uranüs, diğer gezegenlerden farklı olarak 98 derecelik eğimiyle yana yatmış gibi durur. Uranüste bir mevsim 21 yıl sürer yani bizim gibi 4 mevsim yaşanmak istense 84 yıl sürer. Ayrıca bu 84 yılın 42 yılı güneş görürken diğer 42 yılı karanlıkta geçer.

--uranus-- Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç Gerçekler

Bir insan uzay boşluğunda korunmasız olarak sadece 2 dakika hayatta kalabilir.

uzay- Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç Gerçekler

Dünya üzerinde keşfedilmiş en dayanıklı canlı Tardigrad ismi verilen canlı türüdür. Bu canlı mikroskobik canlıdır, tatlı sularda ve nemli alanlarda yaşar. Bu canlı uzay ortamında korunmasız bi şekilde 10 gün yaşayabilir.

-tardigrad- Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç Gerçekler

Dünyada her yıl 2000 adet yeni deniz canlısı tanımlanmaktadır.

Clouds of reef fish and corals, French frigate shoals, NWHI Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç Gerçekler

Dünyanın şu ana kadar en uzak mesafeden çekilmiş resmi 6 milyar kilometre öteden çekilmiştir. Bu mesafeden dünya koskoca bir boşlukta ‘soluk mavi nokta’ gibi görünmektedir.

-soluk-mavi-nokta- Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç Gerçekler

Bilinenin aksine Çin Seddi uzaydan görünmez. Uzaydan görülebilen tek şey Çin’ deki hava kirliliğidir.

cin-hava-kirliligi Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç Gerçekler

Dünya üzerindeki en yüksek hava sıcaklığı değeri 1913 yılında Kaliforniya’ daki ölüm vadisinde ölçüldü ve tam 56.7 derece.

en-sıcak-yer Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç GerçeklerDünya üzerindeki en düşük hava sıcaklığı değeri 2010 yılında Doğu Antartika Platosu’ nda ölçüldü ve tam -92 derece.

dogu-antartika Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç GerçeklerDünya üzerinde en az nüfusa sahip olan yer Vatikandır. Nüfusu 842 dir.

-vatikan- Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç Gerçekler

Dünyanın en yüksek dağı olarak bilenen Everest dağının yüksekliği 8.848 metredir. En tepesine çıkmak uzaya çıkmak anlamına gelir.

everest-dagı Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç Gerçekler

Dünya üzerindeki en derin çukur Marina çukurudur. Derinliği tam olarak 10.994 metredir. Bugüne kadar sadece 3 kişi en dibe kadar inebilmiştir. İnenlerden biri ünlü yönetmen James Cameron’ dur.

marina-cukuru Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç Gerçekler

Dünya üzerindeki tüm volkanik aktivitelerin %90 ı okyanus tabanında gerçekleşmektedir.

-okyanus-tabani- Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç Gerçekler

Dünya üzerine her gün 8.600.000 yıldırım düşmektedir.

yildirim- Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç Gerçekler

Dünya üzerindeki en kurak yerlerden biri de yaklaşık 15 milyon yaşındaki Atacama Çölü’ dür. Öyle kurak ve suya hasrettir ki son 1000 yılda aldığı yağış miktarı sadece 10.16 santimetredir.

atacama-colu Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç Gerçekler

Dünya üzerindeki suların %97 si tuzlu, sadece %3 ü tatlı sudur.

su-- Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç Gerçekler

Dünyadaki altının %99 u çekirdeğin içerisinde bulunur, yani dünyanın etrafını 45 santimetre yükseklikte saracak kadar altın vardır.

altin- Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç Gerçekler

Dünyanın çekirdek sıcaklığı 5500 santigrat derecedir. Bu oran Güneş’in yüzeyiyle aynı değere sahiptir.

-dunya-çekirdek- Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç GerçeklerDünyamızın dönüş hızı her yüzyılda 17 mili saniye azalmaktadır. Bu demek oluyor ki dinazorlar çağında bir gün 22 saatti. Gelecek yüzyıllarda bir gün 24 saatten fazla olacak.

dunya Dünya Ve Uzay Hakkında İlginç Gerçekler

Faydalı olduysa ne mutlu…

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu