Yaşam

Dünya Bayrakları Hakkında 10 İlginç Gerçek

instagram takipçi hilesi

Dünya Bayrakları Hakkında 10 İlginç Gerçek‘ yazımızda bayraklar hakkında belki de hiç duymadığınız gerçekleri sizlerle paylaştık. Morun tüm bayraklarda kullanılan en nadir renk olduğunu biliyor muydunuz? Dünyada bu rengi kullanan sadece iki ülke vardır.

Ülkeleri tanımlamak için kullanılmaları dışında bayraklar hakkında bilinmesi gereken çok şey olduğunu belki düşünmeyebilirsiniz. Fakat bayraklar düşündüğümüzden çok daha karmaşık ve ilginç olabilirler. Bir bayrağa bakmak ve renklerini, şekillerini ve desenlerini takdir etmek kolaydır belki ancak bayrakların neden belirli bir şekilde yapıldığını hiç merak ettiniz mi?

İşte dünya bayrakları hakkında daha fazlasını öğrenmek istemenize neden olabilecek 10 harika gerçek.

Dünya Bayrakları Hakkında 10 İlginç Gerçek

Nepal dünyada 4 kenarı olmayan tek bayrağa sahiptir

bayrak 2

Nepal bayrağının dikdörtgen veya kare olmadığını biliyor muydunuz? Bu da onu dünyadaki dörtgen olmayan tek bayrak yapar. Bayrak, genellikle bir flama olarak adlandırılan iki üçgen şekilden oluşur. Ve bunlar bayrağı oluşturmak için üst üste istiflenir. Resmi olarak 1962 yılında Nepal bayrağı yapıldı.

Bayrak, cesareti temsil eden koyu kırmızı bir arka plana ve barışı simgeleyen bayrağın ana hatlarını çizen mavi bir şerite de sahiptir. Her üçgende de bir güneş ve ay hilalinin iki sembolü vardır.

Dünyada sadece iki kare şeklinde bayrak vardır

bayrak 3

Dünyanın 193 egemen bayrağından 190’ı dikdörtgendir ve sadece üçü farklıdır. Üçünden biri, yukarıda bahsedildiği gibi üçgen şekli ile Nepal bayrağı, diğer ikisi ise İsviçre ve Vatikan’ın bayrağıdır. Öncelikle herkes Vatikan’ın kendi ülkesi olduğunu düşünmez ama aslında dünyanın tanınan en küçük ülkesidir. Vatikan Şehri için kullanılan bayrak 7 Haziran 1929 tarihinde kabul edilmiştir.

Bu bayrak dünyanın kare şeklindeki iki bayrağından biridir ve yarısı sarı veya altın yarısı beyazdır. Bayrağın sağ tarafında yer alan beyaz segmentte ise Vatikan arması yer almaktadır. Dünyanın ikinci kare bayrağı ise genellikle Kızıl Haç tarafından kullanılan tıbbi bayrakla karıştırılan İsviçre bayrağıdır. Bu bayrak ortasında beyaz bir çarpı olan kırmızı bir karedir. Bu bayrak İsviçre tarafından 1889 yılından beri kullanılmaktadır.

Bayrak özgürlük ve onur anlamına gelir, beyaz haç Hristiyanlığı temsil eder ve kırmızı arka plan ise inançlarını korumak için kaybedilen kanı sembolize eder.

Bayraklarda kullanılan sembollerin normalde belirli bir anlamı vardır

bayrak 4

Bayraklarda kullanılan pek çok evrensel sembol vardır. Ve her bayrakta bir tane yoktur, fakat olanlar normalde aşağıdakilerden herhangi birini gösterir. Bunlarda; güneş, ay, yıldızlar, haç, üçgenler ve karelerdir.

Bu sembollerden bazıları her ülke için önemli manalara sahiptir. Örnek vermek gerekirse de Japonya “Güneşin Ülkesi” olarak bilinir ve bu nedenle de bayrağının ortasında güneşi temsil eden dairesel bir şekle sahiptir.

Yıldız ve Ay Hilal

bayrak 5

Bayraklarda bir sembol olarak ilk olarak Osmanlı İmparatorluğu tarafından kullanılmış, ancak şimdi Azerbaycan, Türkiye, Tunus ve Malezya gibi birçok İslam ülkeleri tarafından da kullanılmaktadır.

Yıldız ve hilal, İslam’ı temsil eden tanınmış bir semboldür; bu dine inanan pek çok ülke bunu bayrakları da kullanma eğilimindedir.

Haç

bayrak 6

Haç, birçok bayrakta görünür ve genellikle Hıristiyanlığı temsil etmek için dine bağlanır. Ve İngiltere, Gürcistan (Ülke), Norveç, İsveç ve Danimarka bayrağında görülebilir.

Ayrıca tüm İskandinav bayraklarında bulunan ve Hristiyanlığı temsil eden İskandinav Haçı da var. Hristiyanlığı temsil etmek için kullanılan başka semboller de vardır fakat en yaygın kullanılanı haçtır.

Hayvanlar

bayrak 7

Bazı ülkeler, And Dağları’nda Condor adlı bir kuşa sahip Ekvador bayrağı gibi, ülke mirasını yansıtmak için ulusal kuşlarını bayraklarında kullanmışlardır. Diğer ülkeler, cesaret ve gücü temsil etmek için aslan gibi vahşi hayvanları kullanmıştır.

Üstünde ejderha olan Galler bayrağı ve çift başlı kartal olan Arnavutluk bayrağı gibi kurgusal hayvanları kullanan ülkeler de vardır.

Bayraklar için kullanılan renkler genellikle ülkenin tarihi ile bağlantılıdır

bayrak 8

Dünyadaki bayrakların çoğu benzer renkler kullanır ve bunlar genellikle ana renkler olan kırmızı, mavi ve sarıdır. Fakat bazı benzersiz olanlar da vardır. Bayraklarda en sık kullanılan renklerin neyi temsil edebileceğine dair bazı mealleri burada bulabilirsiniz.

Kırmızı

Kırmızı, kötü şeyler ile ilişkilendirilebilir ve genellikle bayraklarda temsil ettiği şey budur. Portekiz, ülkelerini korumak için savaşta kaybedilen kanı temsil etmek için kırmızıyı kullanırken, Fas ise ülke halkının cesaretini ve gücünü temsil etmek için kırmızıyı kullanır.

Her ikisi de insanların tarih boyunca acı çektiklerini öne sürüyorlar ve bu yüzden bu onların bayraklarında sergilemeleri için önemlidir.

Mav

Kiminiz mavinin bayraklarda gökyüzünü veya okyanusu temsil edeceğini düşünebilir. Bu bazen olabilir tabii ama mavinin kullanımı daha derin bir anlama sahip olabilir ve özgürlük ve barışı sembolize edebilir.

Sarı veya Altın

Uzun yıllar boyunca, güneş ile ilgili olabileceğinden, zenginlik ve enerjiyi temsil etmek için sarı veya altın kullanılmıştır.

Yeşil

Çoğu bayrakta yeşil, bir ülkenin zengin doğasını veya tarımını temsil eder, fakat umut ve gençliği simgelemek için de kullanılabilir.

Siyah

Bu renk çok yaygın olarak kullanılmaz, ancak kullanıldığı zaman etnik mirası, düşmanların yenilgisini veya bir ülkenin kararlılığını sembolize etmek için kullanılabilir. Ayrıca siyah renk ölüm ve yası sembolize etmek için de kullanılabilir.

Mor, bayrakta kullanılan en nadir renktir

bayrak 9

Bir bayrakta bulunabilecek en nadir renk mor rengidir. Ve dünyanın sadece iki bayrağında kullanılır! Mor genellikle kraliyeti veya zenginliği temsil eder, bu sebeple bugün daha fazla bayrakta kullanılmaması şaşırtıcı olabilir.

Mor renk sadece Nikaragua bayrağında ve Dominika bayrağında bulunabilir. Bu rengi kullanan sadece iki ülke olmasının bir nedeni ise mor boyanın tarih boyunca her zaman pahalı ve elde edilmesi zor olmasıdır.

Bu nedenle de diğer renkler daha uygundur. Her iki bayrak da ilginçtir 1900’lerin sonlarına kadar yapılmadı, yani boyalara erişim, diğer bayrakların çoğunun tasarlandığı yüzlerce yıl öncesine göre çok daha kolay olurdu. Bu da her iki ülkenin mor rengi daha düşük maliyet ve daha az iş için kullanabileceği anlamına geliyordu.

Belize bayrağı, dünyadaki herhangi bir bayrağın en fazla rengine sahiptir

bayrak 10

Çok fazla renk içeren karmaşık tasarımlara sahip birçok bayrak var ve o kadar çok renkli bayrak olduğu söylenebilir ki hangisinin en renkli olduğunu söylemek oldukça zordur. Ancak Belize bayrağının toplamda 12 rengi vardır ve bu da onu en çok renge sahip bayrak yapmaktadır.

Bu bayrak mavidir, ortasında bir arma içeren beyaz bir daire vardır ve bayrağın üstünde ve altında kırmızı bantlar vardır. Ortadaki arma, bir armanın her iki yanında aletleri tutan iki insanı tasvir etmektedir. Bayrağın arka planda bir ağaç, çiçek tasarımı ve metin içeren bir afiş vardır. Ve bu bayrak 21 Eylül 1981 tarihinde kabul edilmiştir.

Danimarka dünyanın en eski bayrağına sahiptir

bayrak 11

Bayraklar yüzlerce yıldır kullanılmaktadır ancak ülkeler geliştikçe bayraklar da sürekli değişmektedir. Ancak dünyada en tutarlı kullanılan ülke bayrağı da Danimarka bayrağıdır.

Yatay olarak ortasından geçen tek beyaz şeritli kırmızı zemin ilk olarak 1625 tarihinde kullanılmıştır ve günümüzde de aynıdır. Ancak tasarımın kendisi 1219 yılında oluşturulmuştur. Danimarka’da da “Danimarka Kumaşı” anlamına gelen Dannebrog olarak bilinir.

Güney Sudan dünyanın en yeni bayrağına sahiptir

bayrak 12

Dünyanın en yeni bayrağı Güney Sudan’ın bayrağıdır. 9 Temmuz 2010 tarihinde kabul edilmiştir. Bayrak ikinci iç savaşlarının bitiminden sonra yapıldı; ancak, bayrak 2005 yılında tasarlandı ve Güney Sudan 2011 yılında bağımsızlığını kazanana kadar resmi hale getirilmedi.

Bayrak yeşil, kırmızı, siyah, mavi ve sarı bir yıldız sembolünden oluşmaktadır. Bayrağın üç yatay çizgisi vardır, sol tarafında mavi bir üçgen ve ortasında da sarı bir yıldız vardır.

Güney Sudan bayrağında yer alan renklerden kırmızı, ülkelerinin bağımsızlık kazanması için dökülen kanı, yeşil, doğayı ve ülkelerin topraktan elde ettiği doğal zenginlikleri, siyah ise insanları temsil ediyor.

Mavi renk Nil Nehri’nin bir simgesidir ve içinde oturan sarı yıldız ise birliği temsil eder. Her rengin arasında beyaz çizgiler vardır ve bunlar da barışı temsil eder.

Üç farklı türde bayrak grubu vardır

bayrak 13

Her bayrağın ülkesine özgü olduğunu düşünebilirsiniz ve genel olarak öyledir de  ancak birbirine bağlanan ülkelerde görebildiğimiz bazı tutarlı desenler ve renkler vardır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, İslami olan ülkeler genellikle dini inançlarını temsil etmek için Yıldız ve Hilal’i kullanmışlardır, ancak dünya çapında bunun gibi daha birçok bağlantı vardır. Bayraklarında aynı renkleri kullanan ülkeleri gruplamak için kullanılan 3 ana kategori bulunmaktadır.

Pan-Slav Renkleri

Bu bayraklar kırmızı, beyaz ve maviyi kullanan ve Doğu Avrupa’da bulunan ülke bayraklarıdır. Bir zamanlar Sovyetler Birliği tarafından birleştirildiler, fakat bağımsızlıklarını kazandıktan sonra aynı renkleri kullanarak kendi bayraklarını yarattılar. Bu ülkeler de Hırvatistan, Çekya, Rusya, Sırbistan, Slovakya ve Slovenya’dır.

Pan-Afrika Renkleri

Bu kategorideki ülke bayrakları yalnızca kırmızı, sarı ve yeşil kullanır ve tümü de Afrika kökenlidir. Bu kategorideki ülkeler ise Benin, Kamerun, Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Gana, Gine, Guyana, Mali, Mozambik, Senegal, Togo, Zambiya ve Zimbabve’dir.

Pan-Arap Renkleri

Bu kategoride yer alan bayraklarda sadece beyaz, kırmızı, yeşil ve siyahın kullanıldığı bayraklardan oluşur. Tipik olarak bu ülkeler Orta Doğu’da yerleşiktir ve bunlar Irak, Ürdün, Kuveyt, Sudan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Batı Sahra ülkeleridir.

Dünyada ateşli silahlara sahip 4 bayrak vardır

bayrak 14

Bayraklara bakıp renk seçimi, semboller ve şekiller ile bir ülkenin tarihini temsil ettiğini düşünebilirsiniz. Ancak barış zamanı olmadan önce yaşadıkları savaşı veya kavgaları sembolize etmek için ateşli silahlar kullanan bazı bayraklar var.

Birçoğunun amblemlerinde veya armalarında baltalar, oklar, toplar, kılıçlar, hançerler, kalkanlar, mızraklar vb. öğeler bulunur ve ancak yalnızca 4’ünde ateşli silahlar bulunur.

Mozambik

bayrak 15

Mozambik bayrağı, bir kitabın üstünde bir tarım hasırı ile çaprazlanmış bir AK-47’yi gösteriyor. Mozambik bayrağı 1 Mayıs 1983 tarihinde kabul edilmiştir ve tüfek kullanımı ülkenin savunmasını ve uyanıklığını temsil etmektedir.

Guatemala

bayrak 16

Guatemala bayrağı, bir parşömen arkasında iki çapraz tüfek tasvir etmekte, bu da onlar için bir ülke olarak kendilerini savunma isteklerini temsil etmektedir. Guatemala’nın bayrağı da 1871 yılında kabul edilmiştir.

Haiti

bayrak 17

Ateşli silahların Haiti bayrağındaki temsili Mozambik ve Guatemala’dan çok daha farklıdır. Oluklar geçilmektense, yeşil bir tepenin üzerinde adeta bir ganimet olarak sunulmaktadır. Bu bağımsızlıklarını simgelemektedir ve 26 Şubat 1986 tarihinden beri de bu bayrağı kullanmaktadırlar.

Bolivya

bayrak 18

Son olarak, armasının arka planında ustaca iki çapraz ateşli silah bulunan Bolivya vardır. Guatemala’ya benzer şekilde, ülkelerin kendini savunma istekliliğini temsil eden tüfeklerin çaprazlandığını gösteriyorlar. Ve bayrak aslen 1851 yılında kabul edilmiştir.

Gördüğünüz gibi bir bayrağı oluşturan ülke tarihini temsil edecek renk seçimi, arma, arma veya amblem kullanımı ve hatta şekli gibi o kadar çok parça vardır ki.

Ve bizce artık dünya bayraklarını daha iyi anladınız ve tanıdınız.

Dünya Bayrakları Hakkında 10 İlginç Gerçek ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu