Politika

Dünden Bugüne İzmir Belediye Başkanları (1923– Günümüz)

instagram takipçi hilesi

Dünden Bugüne İzmir Belediye Başkanları (1923– Günümüz) Türkiye’nin batısında, Ege’nin eşsiz güzelliklerini barındıran İzmir, sadece doğal zenginlikleriyle değil, aynı zamanda tarihi ve kültürel birikimiyle de öne çıkan bir şehirdir. Bu zengin mirası taşıyan İzmir’in modern dönemdeki gelişiminde önemli bir rol oynayan isimler arasında, 1923 yılından bu yana belediye başkanlığı görevini üstlenen liderler bulunmaktadır.

Şehrin idari tarihine damgasını vuran bu belediye başkanları, sadece görevlerini yerine getirmekle kalmayıp, aynı zamanda şehre kattıkları hizmetlerle de adlarından söz ettirmişlerdir. İzmir’in yönetimindeki bu liderler, kentsel dönüşümden altyapı çalışmalarına, kültür ve sanat etkinliklerinden yeşil alan düzenlemelerine kadar geniş bir yelpazede projeler gerçekleştirmişlerdir.

Bu yazımızda, İzmir Belediye Başkanları listesini sizlere aktaracağız. Temel amacımız ise yaklaşan yerel seçimler öncesinde geçmişe bir ışık tutarak belediye başkanlığı görevini icra eden kişileri hatırlatmak.

dunden bugune izmir belediye baskanlari 3

Dünden Bugüne İzmir Belediye Başkanları (1923– Günümüz)

Valiler (1923-1963)

Valilik sisteminin olduğu dönemlerde yöneticiler şu şekildedir;

Vali Görev Başlangıcı Görev Bitişi Parti
1 Şükrü Kaya 1923 1924 Cumhuriyet Halk Partisi
2 Muammer Uşaklıgil 1924 1924
3 Hüseyin Aziz Akyürek 1924 1927
4 Ahmet Hulusi Alataş 1928 1930
5 Sezai Göker 1930 1931
6 Behçet Uz 1931 1941
7 Reşat Leblebicioğlu 1941 1949
8 Hulusi Selek 1949 1950
9 Rauf Onursal 1950 1954 Demokrat Parti
10 Selahattin Akçiçek 1954 1955
11 Enver Dündar Başar 1955 1957
12 Faruk Tunca 1957 1960
13 Sefa Poyraz 1960 1960 Askerî
14 Burhanettin Uluç 1960 1961
15 Enver Saatçigil 1962 1963
16 Rebii Başol 1963 1963

dunden bugune izmir belediye baskanlari 2

Belediye Başkanları (1963-1984)

Belediye Başkanı Görev Başlangıcı Görev Bitişi Parti
1 Osman Kibar 17.11.1963 9.12.1973 Adalet Partisi
2 İhsan Alyanak 9.12.1973 12.09.1980 Cumhuriyet Halk Partisi
3 Cahit Günay 12.09.1980 19.04.1983 Askerî
4 Ceyhan Demir 19.04.1983 25.03.1984

Büyükşehir Belediye Başkanları (1984-günümüz)

İzmir, 1984 yılında çıkarılan 2972 sayılı kanun ve 195 sayılı kanun hükmünde yer alan kararname sonucunda Büyükşehir statüsü kazanmıştır. 3030 sayılı kanun ile de ilçe belediyeleri ve büyükşehir belediyesinin statüleri netleştirilmiştir.

dunden bugune izmir belediye baskanlari 1

Büyükşehir Belediye Başkanı Görev Başlangıcı Görev Bitişi Parti
1 Burhan Özfatura 25.03.1984 26.03.1989 Anavatan Partisi
2 Yüksel Çakmur 26.03.1989 27.03.1994 Sosyaldemokrat Halkçı Parti
(1) Burhan Özfatura 27.03.1994 18.04.1999 Doğru Yol Partisi
3 Ahmet Piriştina 18.04.1999 13.07.2003 Demokratik Sol Parti
Ahmet Piriştina 13.07.2003 15.06.2004 Cumhuriyet Halk Partisi
4 Aziz Kocaoğlu 21.06.2004 8.04.2019
5 Tunç Soyer 8.04.2019 Görevde

İzmir Belediye Başkanları İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu