Yerli Erkek Ünlüler

Tunç Soyer

instagram takipçi hilesi

tunc soyer fotograflari 5
Tam adı: Tunç Soyer
Doğum tarihi: 1959
Doğum yeri: Ankara / Türkiye
Ailesi: Nurettin Soyer, Onur Soyer
Eşi: Neptün Soyer
Çocuk (ları): Duygu Soyer, Defne Soyer
Mesleği: Siyasetçi
Aktif Yılları: 2003’ten bu yana.
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Tunç Soyer kimdir? Tunç Soyer, İzmir’in Seferihisar Belediyesi’nin belediye başkanlığını yapmaktadır. CHP’li olan Tunç Soyer, aynı zamanda 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmuştur.

Seçimlere yaklaşıldıkça adaylığı konusunda tartışmalar artan Tunç Soyer’in hayatı da bu tartışmalı süreçte oldukça merak edilmeye başlandı. Biz de sizler için Tunç Soyer için bir biyografi hazırladık.

Tunç Soyer, 1959 yılında Ankara’da doğmuştur. Babası Hava Hakim Albay olan Nurettin Soyer (d.1933 – ö.1998) idi. Onur (d.1960) adında bir erkek kardeşi vardır. Çocuk yaşlarda İzmir’de yaşamaya başlayan Tunç Soyer, Bornova Anadolu Lisesi’nde okudu.

Lisans eğitimi ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Sadece lisans mezunu olmakla yetinmeyen Tunç Soyer, Biri İsviçre Webster Koleji’nde “Uluslararası İlişkiler” alanında diğeri ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nde “Avrupa Birliği” alanlarında olmak üzere iki yüksek lisans yaptı.

Ankara’da üniversite okuduğu yıllarda Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetmen asistanı, Türk Haberler Ajansı’nda da muhabir olarak çalıştı. Çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen Tunç Soyer,  aynı yıllarda (1987) İngela Bendt ve James Downng’in mülteci kamplarında Filistinli kadınların dramını anlattığı “Geri Döneceğiz” adlı kitabını Türkçe’ye çevirdi.

Tunç Soyer, eğitimini tamamladıktan sonra turizm sektöründe de çalıştı. 1989 – 2002 yılları arasında sektörün önde gelen tesislerinde genel müdürlük yaptı. Aynı zamanda kurduğu aile şirketiyle bir turizm yatırımı yaptı. 1991 yılında aile şirketiyle Seferihisar, Sığacık’ta “Teos Tatil Köyü” adlı bir tatil köyü kurarak dokuz yıl boyunca yönetimini üstlendi.

2000 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Ans Programı’na katıldı ve AB Eğitim programlarından olan “COMENIUS” üzerine bir tez hazırladı.

Farklı alanlarda çalışan Tunç Soyer, Bornova Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı’nda yedi yıl boyunca yönetim kurulu üyeliği yaptı ve ardından üç yıl boyunca da yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüttü.

2003 yılında Avrupa Birliği’nden İzmir için temin edilebilecek mali kaynaklar konusunda bir rapor hazırlayan Tunç Soyer, bu raporunu dönemin Belediye Başkanı’nı olan Ahmet Piriştina’ya sundu ve kendisine yapılan teklifi kabul ederek Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı olarak çalışmaya başladı. Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı olan Aziz Kocaoğlu’na da danışmanlık yaptı.

2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası’nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Seferihisar Belediye Başkanı seçildi. Tunç Soyer, Belediye başkanlığının ilk yılında uluslararası yerel kalkınma modeli olan Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini Türkiye’ye taşıdı tüm ülkeye yayılmasını sağladı.

2013 yılında merkezi İtalya’da bulunan Cittaslow Birliğinin Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

Tunç Soyer, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden yeniden aday oldu ve ikinci kez Seferihisar Belediye Başkanı seçilmiştir. Mayıs 2014’te ise Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi.

Tunç Soyer, matematik öğretmeni olan Neptün Soyer (d.1966) ile 1980 yılında evlendi. Çiftin, Duygu (d.1992) ve Defne (d.1995) adlarında iki kızı vardır.

Son olarak Tunç Soyer, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler için partisi olan CHP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmuştur. Kendisine başarılar ve bol şans dileriz.

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
biyografi.info

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu