Yerli Erkek Ünlüler

Civan Canova Kimdir?

instagram takipçi hilesi

civan canova 1
Tam adı: Ahmet Civan Canova
Doğum tarihi: 28 Haziran 1955
Doğum yeri: Ankara / Türkiye
Ölüm tarihi: 20 Ağustos 2022 (67 yaşında)
Boyu: 1.83 m
Ailesi: Mahir Canova, Gündüz Tibet
Eşi: Açelya Akkoyun (e. 1998–2002)
Çocuk (ları): –
Mesleği: Tiyatro ve sinema oyuncusu, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni
Aktif Yılları: 1974 yılından bu yana
imdb-logo

Sosyal Medyada
instagram-hesabi

Hakkında

Civan Canova kimdir? Civan Canova, İlk olarak onu Türkiye Çiçek Taksi’de Celal karakteriyle tanıdı. Bizim Aile, Fatmagül’ün Suçu Ne?, Karadayı, Paramparça, Atiye ve Üç Kuruş gibi popüler dizilerde rol aldı.

28 Haziran 1955’te Ankara’da doğmuştur. Türk dizi, film ve tiyatro oyuncusudur. Aynı zamanda da oyun yazarı ve tiyatro yönetmenidir. Tam adı  Ahmet Civan Canova’dır. Babası yönetmen Mahir Canova’dır.

Ailesinden dolayı sanatın ve tiyatronun içerisine doğmuş olan Civan Canova çocukluğunu Ankara’da geçirmiştir. Ankara’da Ted Koleji’nden mezun olarak babasının isteği ile Ticari İlimler Akademisinde okumaya başlamış ancak birkaç ay sonra kaydını sildirmiştir. 1974 yılında konservatuar sınavlarına hazırlanmaya başlamıştır. Bu esnada Yılmaz Güney’le tanışmıştır. Böylelikle sanat hayatı Yılmaz Güney’in Arkadaş isimli filminde yer almasıyla başlamıştır.

Aynı sene Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Tiyatro bölümüne girmiştir. Mezun olduktan sonra Devlet Tiyatrolarına girerek çalışmaya başlamıştır. Kısa süre sonra İstanbul’a tayin olan Canova’nın, İstanbul Devlet Tiyatroları’nda 1979 yılında ilk olarak yer aldığı oyun ‘Antigone’ olmuştur. Bu oyunda Haluk Kurdoğlu, Tülin Oral, Deniz Dökçer gibi isimlerle rol almıştır.

Civan Canova’nın oyun yazarı olarak ilk oyunu 1993 yılında yazdığı Kıyamet Suları’dır. Canova, İsmet Küntay En İyi Yazar Ödülü’nü bu oyunuyla almıştır.

1998 yılında sanatçı Açelya Akkoyun ile evlenmiştir ancak 2004 yılında boşanmıştır. Canova, halen İstanbul Devlet Tiyatroları’nda yaşama veda etmeden ki aktif sanatında görev alıyordu.

Netflix’in yeni Türk yapımlarından olan Atiye dizisinde rol aldı. Son olarak Show TV’de yayınlanan Üç Kuruş adlı dizide rol aldı.

Civan Canova uzun yıllar, çok fazla oyun ve senaryo yazmıştır. Çok sayıda dizi ve filmde oyunculuk yapan Canova’nın sayısız ödülü bulunmaktadır.

Civan Canova, bir kaç gün önce Akciğerinde belirsiz bir kitle tespit edilmiş ve bunu da hayranlarıyla paylaşmıştı. 20 Ağustos 2022 tarihinde 67 yaşında yaşama veda etti.

Filmleri

 1. 72. Koğuş
 2. Eve Dönüş
 3. Ömerçip
 4. Sır
 5. 80. Adım
 6. Sokaktaki Adam
 7. Acı Lokma
 8. Hırsız
 9. Yıkılan Gurur
 10. Berduşlar
 11. Mutlu Ol Yeter
 12. Yaşamak Bu Değil
 13. Nehir
 14. Arkadaş

Dizileri

 1. Üç Kuruş
 2. Atiye
 3. Paramparça
 4. Her Sevda Bir Veda
 5. Karadayı
 6. Fatmagül’ün Suçu Ne?
 7. Sensiz Yaşayamam
 8. Ay Işığı
 9. Sınıf
 10. Eksik Etek
 11. Arka Sokaklar
 12. Esir Kalpler
 13. Çeşm-i Bülbül
 14. Gece Yürüyüşü
 15. Çiçek Taksi
 16. Bizim Aile
 17. Yalancı Şafak

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu