Tarih

Romalılar Ne Giymekten Hoşlanırlardı?

instagram takipçi hilesi

Romalılar Ne Giymekten Hoşlanırlardı?

Muhtemelen sandal, zaman zaman defne taçları, ama asla toga değil.

Esas togalar, büyük bir boyanmamış ve yarım dolanmış yündü ve kullanışı öyle zordu ki, giymek için iki insanın yardımcı olması gerekiyordu. Bir kez giyildiğinde düşmesini engellemenin tek yolu sol kol bükülmüş halde gezmekti. Çoğu Romalı onlardan nefret ederdi.

roma 8

Toga, İskoç eteğinin süslü, abartılı Romalı versiyonuydu: kullanışlı bir giyim eşyası olarak oluşan bir kıyafetti, ancak sembolik bir ulusal kostüm haline geldi ve kesinlikle evde giyeceğiniz tarzda bir şey değildi.

İlk Toga

İlk togalar, hem tunik hem pelerin olan sert, dikdörtgen kumaştan yapılmış tebenna isimli Etrüskler giysisi temel alınarak yapılmıştır. Çiftçiler arasında yaygınlardı. MÖ 2. yüzyıla kadar, 200 kadem karelik (enine 20 fit; boyuna 10 fit) kalın yün içeren yarı dolanan dev bir giysiye dönüşmüştü: etrafta dikili ve bir çuval kadar seksi görünmek dışında hiçbir şeye yaramıyordu. Internet sitelerindeki “Toga Nasıl Giyilir” bolluğuna rağmen, “doğru” giyişin hangisi olduğuna dair bir fikir birliği yoktur.

roma 5

Bildiğimiz şeyse amaçlarının ne olduğu. Toga giymek Romalı olduğunu (Virgil Aeneid’de onlara “toga insanları” der), bir vatandaş ve erkek olduğunu gösterirdi. Tarihçi Suetonius’un anlattığı hikâyeye göre, ilk İmparator Augustus Caesar, bir grup adamın şehir merkezinde pratik ve hafif pelerinlerle (bu eşofmanların Romalı eşdeğeridir) başıboş gezdiklerini gördüğünde çılgına döndü ve togayı Forum’un içinde ve etrafında herhangi bir yerde giymeyi zorunlu kılan bir ferman verdi.

roma 2

Toga Savaşta Ne Anlama Gelirdi

Savaşta pozitif bir ayak bağıydı, askerler asla giymedi, böylelikle, aynı zamanda barışın sembolü haline geldiler. Yabancıların ya da kölelerin onları giyme izni yoktu ve bir kadının toga giymesi ya hayat kadını ya da zina yapan kadın olduğu anlamına geliyordu (iyi kadınlar stola denilen cübbe ya da kaf tanları giyerdi).

roma 3

Tabii ki bir erkek üniforması olarak pek çok farklı tarzda ve renkte olabiliyordu. Cenazeler için toga pulla vardı (kara toga); sulh hakimleri için toga pra etexta (kenarları mor renk toga); generaller için oldukça süslü toga picta (desenli toga) ve siyasi makamların seçimler için giydiği toga Candida (“aday [candidate]” kelimesi de buradan gelir).

roma 9

Yani ince çizgili takım elbise ya da smokin gibi, togalar iş için, süslü ortamlar için ya da gömülmek içindi. Çoğu zaman, Romalılar çok daha pratik olan tunik ya da pelerin giyerlerdi.

Toga partileri ilk kez Tom Wolfe’nin 1968 hikâyesi The Pump House Ganide [Pompa İstasyonu Çetesi] bahsedilmiştir ve merhum John Belushi’nin başrolü olduğu 1978 tarihli film Animal House’la [Hayvan Evi] popülerleşmiştir.

roma 6

Filmdeki toga, asıl Romalı giysiye, bir tanganın Victoria dönemi kadın çamaşırlarına benzediği kadar benziyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu