Bilim ve Keşif

Dondurulan Bedenler Tekrar Canlanıyor

instagram takipçi hilesi

Tarih boyunca insanlığın , ölümsüzlük peşinde koşması ve bunun sonucu bir çok deney yapılması ve ısrarcı olması sonucu , günümüzün bilim adamları tarafından birçok deneyler sonucu gerçekleşecek gibi görünüyor. Buna kısaca “Ölümsüzlük Teorisi” diye adlandıran bilim adamlarının , bedenleri dondurularak ölümsüzlük teorisini gerçekleştirmeye çalışıyor.

dondurulan bedenler canlandiriliyor

Neredeyse 60 yıldır üstünde çeşitli çalışmalar yapıldığı , dondurularak ölümsüzlük bilmecesi çözüme buluşmaya oldukça yaklaşıldı.

Şimdiye kadar yapılan deneylerde , dondurma kısmında başarılı sonuçlar almıştı. Çözülme kısmında ise bazı hücrelerin direk olarak buzdan cama dönüşümü gerçekleştiğinden , hayata geri döndürülemiyordu. Bunun üstüne bu soruna yoğunlaşan ,  Smithsonian Enstitüsü ve Minnesota Üniversitesi ortak yürüttükleri bir çalışmayla çözüme yakın gibi görünüyor.

Zebra balıkları üzerinde denenen bu deneyde , sorun yaşanan çözülme evresinde biraz metal ekleyen bilim adamları , bu şekilde embriyoları sağlıklı bir biçimde hayata geri döndürmeyi başardı.

Başarılan embriyoların sadece %10’luk bir kısmı yaşamayı başarmış olsa da bu bilim tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçti. Bu sonucu gören bilim insanları  geliştirileceği konusunda söz verdiler. Ayrı ekleme yaparak , bu durumun insanlar üzerinde , kısa bir süreçte uygun olmadığını aktardılar. Ancak nesli tükenmekte olan hayvanlarda bu deneyin , kısa süre içerisinde kullanılabilecek bir durumda olacağını belirttiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu