Kişisel Gelişim

Doğru Okuma Işığı Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

instagram takipçi hilesi

Kitap okuma lambası seçerken ilk önceliğiniz göz sağlığı olması gerekmektedir. Kitap okurken çevrenizde bulunan ışığın gözlerinizi yormaması gerekmektedir. Eğer aksi bir durum oluşursa kitap için ayırmak istediğiniz süre yarım kalır ve gözlerinizi dinlendirmeye ihtiyaç duyabilirsiniz.

okuma isigi secimi 4

Kitap okuma lambası seçiminde eviniz için avize seçerken göstermişş olduğunuz özeni göstermelisiniz. Fazla ışık almayan mekanlarda ya da gece saatlerinde ihtiyaç duyulan okuma lambaları , kitap okurken , ofiste çalışırken , ders çalışırken ya da el işi yaparken yeterli okuma ışığı sağlamak için oldukça fazla kullanır.

Fakat doğru okuma lambası kullanımında tasarruflu lamba kullanımı , LED ışıkların sağlamış olduğu ışığın daha sağlıklı olması gibi önemli faktörleri atlamamanız gerekmektedir.

Ön Hazırlık

Bir okuma lambası edinmeyi düşünüyorsanız ilk olarka lambayı hangi amaç ile ve nerede kullanacağınızı belirmeniz gerekmektedir. Çalışma alanınızın ya da okuma saatleriniz için yaratmış olduğunuz alanın yeterince gün ışığı alıp almaması ampülün watt gücünü belirleyecektir.

İhtiyaç duyursanız tasarruf için gün ışığundan faydalanma durumuna göre çalışma alanınızın biçimini değiştirebilirsiniz.

Doğru Okuma Lambası Nasıl Seçilir ?

okuma isigi secimi 3

Diğer önemli konu ise seçim aşaması. Okuma lambalarının farklı fonksiyonel özellikleri sizi etkileyebilir. Lambanın dimmer özelliği ( kısılıp açılabilmesi ) , boynu hareket eden bir lamba ve lamba için uygun ampülü güvenilir markalardan kullanmak gibi kullanışlı özellikleri tercih edilebilir.

Boyun hareketlerine sahip okuma lambaları ışığın yansıma alanını uzaklaştırmak ya da yakınlaştırmak , istenilen alana yerleştirerek aydınlatma için kullanım kolaylığı sağlar . Özellikle belli bir çalışma alanınına sahip değilseniz ve farklı alanlarda kullanılacak bir okuma lambası arıyorsanız bu şekilde bir ürün ihtiyacınızı karşılacaktır.

Çalışma Masası İçin Okuma Lambası Seçimi

okuma isigi secimi 2

Çalışma masası , el işi alanı ve okuma alanları gibi belli alanlarda kullanılacak okuma lambaları boyun hareketli ya da sabit boyunlu olarak tercih edilir. Fakat boyun hareketine sahip okuma lambaları her zaman sizin açınızdan daha kullanışlı olacaktır.

Okuma lambası kullanıren aynı zamanda da genel aydınlatma ürünleri açıksa eğer çalışma alanınıza gölge düşecektir. Bu durumu engellemek adına çalışma lambasını sağınıza ya da solunuza yerleştirebilirsiniz.

Okuma Lambasının Doğru Kullanımı

okuma isigi secimi

Okuma lambasının en doğru kullanım şekli genel aydınlatma ürünleri ile birlikte olması ile gerçekleşecektir. Siz her ne kadar tasarruflu ampüller kullansanız da doğrudan lamba ışığında okuma aktiviteleri devam ettirmek bir süre sonra gözlerinizi yoracaktır. Bu biçimde bir kullanmada genel aydınlatma ürünü arkanızda kalıyorsa çalışma masanızda ya da alanınızda büyük ihtimalle gölgeler oluşacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu