blank
blank

Doğal Antibiyotik Sarımsak!

Abone olblank
blank

Doğal Antibiyotik Sarımsak!

Doğal antibiyotik olarak sayılan sarımsağın faydaları nelerdir? Sarımsak saklamanın püf noktaları var mı? Keskin bir kokusu olan sarımsağın kokusunu nasıl giderebiliriz?

Doğal Antibiyotik Sarımsak

Kokusundan dolayı birçoğumuzun yemekten çekindiği sarımsağı aslında mutfağımızdan ve yemeklerimizden eksik etmemeliyiz. Çünkü sarımsak doğal antibiyotik özelliği taşır. Özellikle soğuk kış aylarında grip, nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarına karşı koruyor.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Doğal Antibiyotik Sarımsak!

Sarımsak, içinde barındırdığı yüksek oradaki germanyum maddesi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut direncini artırır ve pek çok hastalığa karşı korur. Özellikle gripten korunmak için ya da olduğunuzda çabucak iyileşmek için sarımsaktan destek alabilirsiniz.

Sarımsak, vücutta bulunan zararlı maddelerin dışarı atılmasını ve mikropların temizlenmesini sağlar. Salgın haline gelmiş domuz gribinden korunmak için ise doğal ve etkili bir yöntem olarak görülür.

İLGİLİ BİLGİ:   Burun Akıntısının Nedenleri Ve Tedavisi

Hücrelerin yapısını bozan serbest radikallere karşı güçlü bir koruyucu olan sarımsak bu özelliğiyle erken yaşlanmaya karşı önleyicidir. Aynı zamanda saç ve cilt sağlığı için de olumlu etkileri vardır.

Doğal Antibiyotik Sarımsak!

Sarımsağın bir diğer faydası ise yüksek tansiyon ve kolesterolü düzenleyici olmasıdır. Sarımsağı çiğ ya da pişmiş olarak tüketebilirsiniz ancak en yüksek faydayı görebilmek  için sarımsağın çiğ tüketilmesi tavsiye edilir.

Eğer sarımsağı tek başına çiğ olarak tüketemiyorsanız bir kâse yoğurdun içine ekleyerek yiyebilirsiniz. Ya da tadından hoşlanmıyorsanız bir bardak suyla birkaç parçaya böldüğünüz sarımsağı ilaç gibi yutabilirsiniz. Böylece hem hastalıklardan korunmuş hem de günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bunun yanında ileriki yaşlarda oluşabilecek olan kemik erimesine karşı da önleminizi almış olursunuz.

Günde sadece 1 diş sarımsak tüketerek pek çok hastalığa karşı doğal koruma sağlayabilirsiniz. Fakat tüketim miktarına dikkat etmeniz gereklidir. Çünkü yüksek miktarda sarımsak yemek tansiyonunuzu düşürebilir ve halsiz hissetmenize neden olabilir.

İLGİLİ BİLGİ:   Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sarımsak Nasıl Saklanır?

Doğal Antibiyotik Sarımsak!

Sarımsak lazım olduğunda her defasında kabuklarını soyup ellerinizin kokmasını istemiyorsanız bunun için size pratik bir önerimiz var.
Sarımsağı soymadan önce ellerinize mutfak eldiveni takın ve tek seferde 1 hafta boyunca ihtiyacınızı giderecek miktarda sarımsağı soyun.

Soyduğunuz sarımsakları bütün halde cam bir kavanozun içine doldurun ve üzerini geçecek kadar zeytinyağı ekleyin. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp buzdolabınıza kaldırın.

İhtiyaç duyduğunuz anda kavanozdan hazır soyulmuş halde sakladığınız sarımsakları kullanın. Sarımsaktan artan zeytinyağını ise ziyan etmeyip salatalarınızda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Böylece sarımsak aromalı zeytinyağı ile yemeklerinize ya da salatalarınıza ekstra bir lezzet katabilirsiniz.

Sarımsak Kokusu Nasıl Giderilir?

Doğal Antibiyotik Sarımsak!

Sarımsak yedikten sonra ağzımızda oluşan kokuyu gidermek karanfilden yardım alabilirsiniz. Birkaç adet karanfili ağzınıza atın ve tadı acılaşana kadar bekleyin.
Ayrıca C vitamini deposu olan maydanoz da sarımsak kokusunun giderilmesinde etkilidir.

İLGİLİ BİLGİ:   Yemeğin Ardından Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Sarımsak yedikten sonra birkaç dal maydanoz yiyerek hem sarımsak kokusunu giderebilir hem de midenizi rahatlatabilirsiniz.

blank
Kaynak
kadin.com
avatar
  Subscribe  
Bildir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı