Hosting

Kayseri’nin Meşhur Yemekleri!

Kayseri, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahibi yapmış nadide şehirlerimizden biridir. İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Kayseri, tarihi ve kültürel değerlerinin yanısıra mutfağıyla da oldukça ünlüdür. Birbirinden güzel yemekleriyle ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatmaktadır.

Ünü yurtdışına taşan Kayseri mutfağına özgü yemekleri sizler için araştırdık. İşte sırf yemekleri için bile günübirlik olarak ziyaret edilen Kayseri’nin muhteşem lezzetleri.

Mantı

 Kayseri'nin Meşhur Yemekleri!

Mantı dendiğinde hepimizin aklına gelen ilk şehir Kayseri’dir. Lezzeti dünyaca bilinen Kayseri mantısının 36 farklı çeşidi vardır. Fakat tabi ki en meşhuru hepimizin bayıldığı etli mantıdır. Kayseri mantısını diğer mantılardan ayıran en önemli özelliği küçük açılmasıdır. Öyle ki Kayserililer bir kaşığa 40 adet mantı sığdırırlar. Evet yanlış duymadınız tam tamına 40 adet.

Mantının bir diğer yaygın olan çeşidi ise prov mantısıdır. Bu mantı peynirle yapıldığı için et yemeyenler için iyi bir alternatif olmaktadır. Bir başka çeşit olan yağ mantısı ise diğerlerine göre daha büyüktür ve mayalı hamurun içine kıyma koyulup kızartılarak yapılır.

Kayseri Yağlaması

 Kayseri'nin Meşhur Yemekleri!

Kayseri’ye bir diğer hamur işi ise Kayseri yağlamasıdır. Oldukça ünlü olan Kayseri yağlaması, kıyma, soğan ve salça ile yapılan harç, incecik açılan hamurun üzerine sürülerek yapılır. Üst üste koyulan kıymalı hamurlar sarımsaklı yoğurtla süslenerek servis edilir. Lahmacuna benzetilen yağlama, Kayseri’de muhakkak tadılması gereken lezzetlerdendir.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Kurşun Aşı Çorbası

 Kayseri'nin Meşhur Yemekleri!

Kayseri çorbalarıyla da oldukça ünlü bir memlekettir. Kurşun aşı çorbası da en bilinenler arasındadır. Besleyici ve doyurucu özelliği yüksek olan kurşun aşı çorbası, nohut, kuşbaşı et ve yeşil mercimekle hazırlanır. Etli çorbaların en güzel örneklerindendir.

Toga Çorbası

 Kayseri'nin Meşhur Yemekleri!

Kayseri’nin bir başka lezzeti ise toga çorbasıdır. Özel günlerde ikram edilen toga çorbası, buğday, nohut, yumurta ve yoğurt ile hazırlanır. Hala tatmadıysanız denemeye değer bir çorbadır.

Pastırma

 Kayseri'nin Meşhur Yemekleri!

Geldik Kayseri’nin olmazsa olmaz lezzetlerinden birine. Kayseri denilince aklımıza gelen ilk lezzetlerden biri kesinlikle pastırmadır. Şehre gittiğinizde karşınıza pek çok pastırma dükkanı çıkabilir. Kayseri’nin Türk mutfağına kazandırdığı en önemli lezzetlerden biri olan pastırmayı Kayseri’ye yolu düşenler almadan dönmezler.

Kayseri’nin sembolü haline gelen pastırma, dünyanın pek çok farklı şehrine ihraç edilir. Kendine has baharatı ve lezzeti ile yiyenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

Örgülü Pilav

 Kayseri'nin Meşhur Yemekleri!

Kayseri’ye has bir diğer lezzet ise örgülü pilavdır. Hamur, pilav ve tavuk etinin birleşiminden ortaya çıkan muhteşem bir pilav çeşidi olan örgülü pilavı Kayseri’ye giderseniz yemeden dönmemelisiniz.

Cıvıklı Pide

 Kayseri'nin Meşhur Yemekleri!

Cıvıklı pide, Kayseri’nin Develi ilçesine özgü bir lezzettir. Kuşbaşı pide seviyorsanız cıvıklı pideyi de seveceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

 Kayseri'nin Meşhur Yemekleri!

Kayseri’ye özgü başka hangi lezzetler var derseniz çay saatlerinin vazgeçilmezi haline gelmiş aside, kakaolu krep hamuruyla yapılan altın kesesi ve revaniye benzerliğiyle bilinen yoğurt tatlısını söyleyebiliriz. Aynı zamanda eğer şerbetli tatlı seviyorsanız Kayseri mutfağına özgü düğümlü tatlıyı da mutlaka yemelisiniz.

 

Kaynak
gezimanya

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu